Лековити лекови за риби од печурки

риба од печурки

Кога имаме аквариум во заедницата, еден од главните здравствени проблеми кои често влијаат на рибите се габите. Овие габи обично напаѓаат риби ако не е извршен карантин пред да се воведат нови лица во аквариумот. Тие исто така можат да се појават поради одредени грешки во одржувањето и управувањето со аквариумот. Затоа, Лековити лекови за риби од печурки тие се прилично ефикасно решение. Ако сте забележале какви било симптоми на болест кај рибите, како што се дамки или бели нишки, можно е да имаме габи.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за лековити лекови за габични риби.

Зошто се појавуваат габи

болни риби

Габите играат основна улога во сите екосистеми. Неговата главна функција е да се храни со мртвата органска материја во аквариумот. Оваа мртва материја може да биде остаток од храна, нечистотија и дел од кожното ткиво е од рибата. Оваа функција е добра за да можете природно да ги отстранувате остатоците од нечистотија. Меѓутоа, ако има зголемување на количината на органска материја поради невнимание во аквариумот, популацијата на габите ќе се зголеми.

Ако популацијата на габи се зголеми, нашата риба може да се зарази. Штом габата стигне до рибното ткиво, таа започнува да се развива брзо за само еден или два дена. Тогаш можеме да ги видиме првите видливи симптоми. Спорите на габата продолжуваат да се размножуваат во околината за да се шират низ остатокот од аквариумот. Така можат да влијаат на другите риби.

Меѓу главните видови на габи што ги наоѓаме кај рибите го имаме следново:

 • Род Сапролегнија и Ахлија: тие се најчести меѓу аквариумските риби. Има тенденција да се храни со мртва органска материја, јајца и паразитира други риби ослабени. Памучни слоеви може да се видат на телото на заразени риби. Тоа е еден од главните симптоми.
 • Бранхиомицес: тоа е друг вид на габа што обично влијае на рибите. Главно ги напаѓа жабрите на рибите и штетата што тие ја предизвикуваат е особено сериозна. Со тоа што влијаат на жабрите тие предизвикуваат труење со јаглерод диоксид. Ова предизвикува откажување на виталните органи. Стапката на смртност прилично висока.
 • Ichthyosporidium hoferi: Иако не е толку честа појава, нејзините ефекти се поразителни. Рибите може да се видат како ослободуваат спори преку измет. На овој начин, тие го контаминираат целиот аквариум и другите риби. Тие имаат тенденција повеќе да влијаат на крапот и циклидите. Не постои познат третман за да се елиминира.

Лековити лекови за риби од печурки

Лековити лекови за риби со печурки дома

Рибите или поради дефект на нивниот екосистем или затоа што се нападнати од габи може да ги натераат да го изгубат своето здравје. Но, не треба да ги оставаме на свои сопствени потреби затоа што секогаш постојат лековити лекови за габи.

Еден од најефикасните лекови за габи се солените бањи. Солта, подобро груба и истата што се користи за готвење лечи габи со висок процент на добри резултати.

Ако забележиме дека нашата риба или некој примерок страда од габи, земаме голем контејнер и додаваме две лажички сол на околу два литра вода, соодветниот дел од солта е оној што кога ќе го проба има не многу силен солен вкус, подоцна Ја фаќаме рибата во мрежа и ја потопуваме некое време во контејнерот со сол. Оваа солена бања мора да се повторува секој ден додека не видиме дека габите исчезнале и рибите пливаат без проблеми.

Малахит зелената боја се користи за случаи на габи. Тоа е зелен воден раствор со сооднос 1 / 15.000, во кој рибата ќе се става од 10 до 30 секунди. Ако бањата не работи, таа ќе се повторува на секои 2 или 3 дена, без да се заборави дека температурата на бањата мора да биде иста како и на аквариумот.

Кога наб theудуваме необични работи или формации на лушпите или перките на рибите, куративен лек е водород пероксид. Односот е 175 cc на 10 литри вода. Бањите треба да траат 10-15 минути.

Без оглед на натриум хлорид или обична сол, тој треба да се користи како превентива, особено во аквариуми кои содржат молиенизија, во пропорција на 2 нивоа лажички на 4 литри вода, што не им штети на растенијата или животните. Риби.

Превенција од габи

Лековити лекови за риби од печурки

Еден од најдобрите лековити лекови за риби од печурки е превенција. Ако тоа не се случи, нема да има што да се лекува. Следно, ќе ви покажеме неколку општи совети за да не се зарази нашиот аквариум како габи:

 • Ние мора да ги знаеме добро сите барања на секој вид на вид што ќе ги воведеме во аквариумот. На секој вид риба ќе му треба различен вид храна, прибор, вода, температура, pH вредност.
 • Обидете се внимателно да се справите со аквариумот за да избегнете повреди и стрес кај рибите.
 • Секој пат кога одите да воведете нова индивидуа интересно е што тие поминуваат низ карантин. Овој карантин мора трае приближно 3-6 недели за да се осигурате дека не можете да заразите други.
 • На рибите мора да им обезбедиме мир на умот и скривалиште за новодојденците. На овој начин ќе им помогнеме да не бидат под стрес.
 • Во аквариумот одделен од карантин, треба да имате повеќе литри вода по риба отколку крајниот аквариум. Никогаш не треба да содржи помалку литри вода отколку што е потребно.
 • Ние секогаш ќе избегнуваме користење на жива храна што доаѓа од средина каде што немаме одредена контрола. Јас секогаш ќе велам дека гледаме специјализиран центар каде што можеме да добиеме жива храна со голема безбедност.
 • Нема да ставаме во контакт два различни депозити.
 • Идеалот е да се дезинфицираат аквариумите во најмало сомневање за наезда од габи.
 • Интересно е и да се дезинфицираат садовите кога тие не користат.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за лековитите лекови за риби од печурки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Andre dijo

  Јас направив работа со водород пероксид со мојата риба и умре> :(