Аеромоните


Аеромоните Тие се бактерии кои негативно влијаат на здравјето на слатководните риби.

Постојат два вида аеромона: аеромонас салмоницида и аеромона хидрофила.

  • Аеромонас Салмоницида: Овој вид бактерии се карактеризира со предизвикување крварење во мускулите на вашата риба и отекување на кожата на животното. Слично на тоа, рибата може да започне да доживува крварење во столицата. Важно е да водиме посебна грижа за рибите кои страдаат од оваа болест, бидејќи доколку не се лекува, тие можат да умрат во максимум од 2 до 3 дена.
  • Аеромонас хидрофила: Овој вид аеромона не само што може да ги разболи рибите што живеат во аквариумот, туку и да ги разболи влекачите, водоземците и цицачите, па затоа е важно да бидете претпазливи за сите симптоми на појава на оваа болест. Постојат два вида на инфекции: внатрешни инфекции кои се јавуваат во телото на животното, на пример во бубрезите, каде што има задржување на течности што предизвикува дистензија на стомакот; и надворешните кои се манифестираат преку гниење на перките што се манифестира, во прво време со измазнување на перките до нивно целосно распаѓање.

За лекување на овој вид бактерии важно е да ги подобриме услови на вода каде се нашите животни. Како да го подобриме? Може да се извршат делумни и доста чести промени на водата, обидувајќи се да ги нахранат животните со жива храна и да користат витамински додатоци. Слично на тоа, во екстремни случаи, антибиотици може да се користат за лекување на риби. Важно е да се напомене дека оваа бактерија е отпорна на пеницилин, затоа се препорачува да се користи друг вид антибиотици составени од сулфонамиди, окситетрациклин или хлорамфеникол.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.