AquaClear филтри

Аквариумот се одржува чист благодарение на филтрирањето

Филтрите AquaClear ќе звучат како секој што е во светот на аквариумот некое време, бидејќи тие се едни од најпознатите и најискусните марки во филтрирање на аквариум. Нивните филтри за ранци, исто така познати како водопади, се особено ценети и користени од целата заедница.

Во оваа статија ќе зборуваме за филтри AquaClear во длабочина, ќе ви препорачаме некои од нивните модели, ќе ги видиме нивните спецификации и дури ќе ве научиме како да ги исчистите. Исто така, ви препорачуваме да ја прочитате оваа поврзана статија на осмоза филтер за аквариум, с everything што треба да знаете.

Најдобри филтри AquaClear

Следно ќе го видиме најдобрите филтри на овој брендНа Иако сите ги делат истите спецификации и, се разбира, квалитетот, разликата главно може да се најде во максималните литри што може да ги има аквариумот каде што ќе го инсталираме филтерот и бројот на обработени литри на час:

АкваКлир 20

Овој филтер го има целиот вообичаен квалитет AquaClear, како и многу тивок систем, и секако неговите три режими на филтрирање, за аквариуми кои не надминуваат 76 литри. Има проток што обработува повеќе од 300 литри на час. Многу е лесно да се собере и речиси не зазема простор.

АкваКлир 30

Во овој случај станува збор за филтер кој овозможува негово вградување во аквариуми до 114 литри, а тоа може да обработи повеќе од 500 литри на час. Како и сите филтри AquaClear, тој е тивок и вклучува три различни филтрации (механички, хемиски и биолошки). Со AquaClear водата во вашиот аквариум ќе биде едноставно кристално чиста.

АкваКлир 50

Овој модел на филтерот AquaClear е идентични со другите, но препорачани за употреба во аквариуми до 190 литриНа Може да процесира околу 700 литри на час. Како и другите модели, AquaClear 50 вклучува контрола на проток со кој можете да го намалите протокот на вода.

АкваКлир 70

И завршуваме со најголемиот модел на филтри на оваа марка, кој не може да се користи ниту повеќе ниту помалку отколку во аквариуми до 265 литриНа Овој филтер исто така може да обработи неверојатни повеќе од илјада литри на час. Тој е многу поголем од другите, што обезбедува неверојатна моќност (толку многу што некои коментари велат дека ја прилагодиле на минимум).

Како работи филтерот AquaClear

Многу сини риби во аквариум

AquaClear филтрите се што познати како филтри за ранциНа Овие типови филтри се особено погодни за мали и средни аквариуми. Тие се „закачени“ надвор од резервоарот, на еден од горните рабови (оттука и нивното име), така што не заземаат простор во внатрешноста на аквариумот и, згора на тоа, не се толку гломазни како надворешните филтри наменети за поголеми аквариуми. Покрај тоа, тие ја испуштаат водата во еден вид водопад, што ја подобрува неговата оксигенација.

Филтерот AquaClear работи како и повеќето филтри од овој вид:

 • Прво на сите водата влегува низ пластична цевка и влегува во филтерот.
 • Потоа уредот врши филтрирање од дното кон врвот а водата минува низ три различни филтри (механички, хемиски и биолошки, за кои ќе зборуваме подоцна).
 • Откако ќе заврши филтрирањето, водата повторно паѓа во аквариумот, овој пат чист и без нечистотии.

Интересното кај филтрите на оваа одлична марка е што тие вклучуваат, покрај трите различни филтри, а контрола на проток со кој можете да го намалите протокот на вода до 66% (на пример, кога ја храните рибата). Моторот на филтерот не престанува да работи во секое време, и, дури и ако протокот е намален, ниту квалитетот на филтрираната вода не се намалува.

Видови делови за замена на филтер AquaClear

AquaClear филтрите помагаат да се одржува чиста вода

Како што рековме претходно, AquaClear филтрите имаат три системи за филтрирање за отстранување на сите нечистотии од водата и оставете ја што е можно чиста.

Механичка филтрација

Тоа е прва филтрација што започнува кога работи филтерот, со што се заробуваат најголемите нечистотии (како што се, на пример, остатоци од какање, храна, суспендиран песок ...). Благодарение на механичката филтрација, водата не само што останува чиста, туку и ја достигнува биолошката филтрација на најдобар можен начин, најкомплицираниот и нежен филтер од трите. Во случај на AquaClear, овој филтер е направен со пена, најдобар начин за фаќање на овие остатоци.

Хемиска филтрација

Веднаш над пената што врши механичка филтрација, го наоѓаме хемиска филтрација, составена од активиран јаглеродНа Она што го прави овој систем за филтрирање е елиминирање на многу мали честички растворени во вода што механичката филтрација не успеа да ги зароби. На пример, многу е корисно кога сакате да ја исчистите водата откако ќе ја лекувате рибата, бидејќи ќе го отстрани преостанатиот лек. Служи и за елиминирање на мирисите. Овој филтер не се препорачува за употреба во слатководни аквариуми.

Биолошка филтрација

Конечно доаѓаме до најделикатната филтрација, биолошката. А бактериите што живеат во Биомакс, керамичките цевки што AquaClear ги користи во овој филтер, се одговорни за оваа филтрација. Бактериите што се сместени во канутилосите се одговорни за претворање на честичките што доаѓаат до нив (на пример, од распаѓање на растенијата) во многу помалку токсични елементи со цел да го одржите вашиот аквариум во добра здравствена состојба и вашите риби среќни. Покрај тоа, биолошката филтрација што ви ја нуди AquaClear има предност што може да се користи и во аквариуми со свежа и солена вода.

Дали AquaClear е добар бренд за филтри за аквариуми?

Две риби свртени една во друга во аквариум

AquaClear е несомнено а многу добар бренд и за почетници и за експерти во светот на аквариумитеНа Не само затоа што тие се бренд со многу историја и дека е исто така достапен на многу места (на пример, преку Интернет или во физички продавници на животни, на пример), туку затоа што мислењата што се шират на Интернет, имаат многу поени во вообичаено: дека се Тоа е класичен бренд, со големо искуство во градење филтри, кој е со највисок квалитет и става многу грижа за своите производи.

Дали филтрите AquaClear се бучни?

AquaClear има модели дури и за многу големи аквариуми

Филтрите AquaClear се познати по тоа што се доста тивки. Сепак, вообичаено е тие да ringвонат во првите денови на употреба, бидејќи с still уште треба да снимаат.

Трик за да не звучи толку многу е да се обидете филтерот да не се потпира на стаклото на аквариумот, бидејќи многу пати токму овој контакт предизвикува вибрации и бучава, што може да стане досадно. За да го направите ова, изолирајте го филтерот од стаклото, на пример, со ставање гумени прстени. Позицијата на филтерот е исто така важна за да не прави толку многу бучава, мора да биде целосно исправен.

Конечно, ако продолжи да прави многу врева, препорачливо е да проверите дали има некои цврсти остатоци (како што се ронки или остатоци) останаа помеѓу турбината и вратилото на моторот.

Како да исчистите филтер AquaClear

Многу мал резервоар за риби со риба

AquaClear филтри, како и сите филтри, треба да се чистат од време на времеНа Иако колку често треба да го правите тоа зависи од секој аквариум и неговиот капацитет, обично ќе знаете дека е време за чистење кога излезниот проток почнува да се намалува (обично на секои две недели) поради остатоците што се акумулираат.

 • Прво на сите ќе мора исклучете го филтерот од струја за да не добие неочекувана искра или полошо.
 • По расклопување на компонентите на филтерот (јаглеродниот мотор, керамичките цевки и сунѓерот за филтри). Всушност, AquaClear веќе вклучува удобна корпа со која чистењето на с everything не треба да трае повеќе од пет минути.
 • Стави малку аквариумска вода во слив.
 • Многу е важно да ја користите аквариумската вода за исчистете го сунѓерот и другите компоненти филтер. Во спротивно, ако на пример користите вода од чешма, тие може да се контаминираат и филтерот ќе престане да работи.
 • Исто така, од витално значење е да го направите тоа повторно поставете с everything каде што беше правилноВо спротивно, капакот нема да се затвори правилно, така што филтерот ќе престане да работи правилно.
 • Конечно, никогаш не вклучувајте го филтерот и исушете гоВо спротивно, постои опасност да се прегрее и изгори.

Колку често треба да ги менувате оптоварувањата на филтерот?

AquaClear филтрите работат и во солена вода

Типично, оптоварувањата на филтерот мора да се менуваат од време на време така што филтерот продолжува правилно да ја извршува својата работа, инаку количината на остатоци што се акумулира може да влијае и на квалитетот на филтратот и на протокот на вода. Иако, како и секогаш, многу зависи од капацитетот на аквариумот, најчестиот е:

 • Променете го esponja на секои две години или така, или кога е лепливо и се распаѓа.
 • Променете го филтер за активиран јаглерод еднаш месечно или така.
 • На керамички решетки генерално тие не мора да се менуваат. Колку повеќе бактеријата колонија напредува, толку подобро ќе ја завршат работата за филтрирање!

AquaClear филтрите се квалитетно решение за филтрирање на вашиот аквариум и за почетниците во овој свет и за експертите, како и за оние кои имаат аквариум со скромни димензии или оние што можат да се натпреваруваат со самиот океан. Кажете ни, какви филтри користите во вашиот аквариум? Дали препорачувате некој? Какво искуство сте имале со овој бренд?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.