Појаснувач на аквариумска вода

Риба што плива во кристално чиста вода

Расчистувач на аквариумска вода е голема помош за одржување на чистата вода и без тоа чувство на облак што толку грдо и толку многу здравствени проблеми може да предизвикаат нашата риба. Овие производи се брзи и многу лесни за употреба, иако тие имаат голем број размислувања што треба да се земат предвид.

Зошто Во оваа статија ќе разговараме за тоа што е прочистувачот на аквариумската вода, покрај тоа што ќе ви каже како функционира, како да го користите или колку време е потребно за работа, плус неколку трикови за да ја одржите водата чиста. Како што знаете, водата е витален елемент во аквариумите, затоа, исто така, ви препорачуваме да ги прочитате овие други написи климатик за вода во аквариум o каква вода да се користи во аквариуми.

Што е разјаснувач за аквариумска вода

Расчистувач на аквариумска вода е течност со која можете да го отстраните чувството на нечистотија во водата на вашиот аквариум елиминирајќи ги честичките присутни во водата и кои го предизвикуваат тој „облак“. Овие честички можат да навлезат во вода од различни причини, на пример:

 • La прејадување, што може да предизвика неизјадена храна вашата риба да се стопи во водата (во овој случај водата ќе изгледа како чашата да е замрзната).
 • El polvo што го пушта чакалот.
 • на алги (Ова може да биде проблем ако аквариумот има зеленкаст допир). Овие можат да почнат да растат од различни причини, како што се премногу светлина или премногу хранливи материи.
 • Присуство на минерали растворени во вода, како што се фосфати или железо, што ќе предизвика водата да изгледа сива или кафеава.
 • Било кој декор чија боја полека згаснува.
 • Можеби дури и тоа чувство на нечистотија е предизвикано од а систем за филтрирање со проблеми (во кој случај, се разбира, ќе мора да ја исчистите водата и да го поправите системот за филтри).

Како работат разјаснувачите

Алгите ја прават водата валкана и ја позеленуваат

Во случај водата во вашиот аквариум да изгледа нејасно, ќе мора да преземете чекори за да ја исчистите не само од естетски причини., туку затоа што може да биде опасно за вашата риба. Затоа, еден од првите чекори е да се користи разјаснувач за вода.

Операцијата е прилично едноставна, бидејќи она што го прави оваа течност е да предизвика хемиска реакција која ги аглутинира честичките што предизвикуваат водата да изгледа валкана додека не бидат доволно големи за да останат на дното на аквариумот или да не бидат заробени од филтерот. Процесот, колку што е можно, е доста брз, бидејќи потребни се само неколку часа за да се исчисти водата.

Како да го користите разјаснувачот

На рибите им треба многу чиста вода за да живеат

Потсетуваме дека секогаш треба да ги следите упатствата за производот за да избегнете стравови и да го добиете најдобриот резултатНа Секој бренд има своја доза, иако сите тие работат на сличен начин:

 • Осигурајте се дека вашиот се третираат алги и растенија и дека производот што ќе го користите е безбеден за нив. Ако ги лекувате, почекајте 24 часа пред да го користите средството за разјаснување.
 • Прилагодете го PH на водата на 7,5.
 • Држете се до дозата на производот по наведен литар вода (повеќето ви дозволуваат да го користите капачето на мерачот и да ги земете предвид литри вода и тврдоста на ова за дозата). Ако претерате, може да ја повредите или убиете рибата, па дури и да ја направите водата повалкана.
 • Истурете го производот внимателно во вода.
 • Оставете го филтерот да работи додека водата не изгледа чиста.
 • Некои производи ви дозволуваат да ја повторите дозата додека водата не е целосно чиста, иако ќе треба да бидете сигурни дека поминале 48 часа помеѓу дозите.

Колку време е потребно за да стапи на сила

Нормално, разјаснувачите за вода се доста брзи, иако зависи од производот. Обично, А 72 часа во просек (односно три дена) за да добиете чиста и чиста вода.

Водич за купување

Расчистувачите на вода се а прилично специфичен тип на производ, но тие исто така имаат многу спецификации што мора да ги земете предвид при купување, бидејќи има многу достапни модели. Затоа, препорачливо е да размислите за следново:

Аквариум тип

Некои разјаснувачи се погоден само за слатководни аквариуми, додека други се особено насочени кон засадени или солени аквариуми. Исто така, некои не работат во вода што не е филтрирана, бидејќи се состојат од аглутинација на честичките за да ги заглават во филтерот. Затоа, земајќи го предвид видот на аквариумот што го имаме е од витално значење за да не ја зафркнеме и натовариме нашата риба.

Всушност, има толку многу видови на разјаснувачи што можеме да најдеме дури и насочени кон езерца, по сезони ...

Потреби (сопствени и аквариум)

Расчистувачите на вода ја чистат водата

Слично на тоа, треба да погледнеме и да размислиме за нашите потреби и, се разбира, оние од аквариумот. Така, можеме да се одлучиме за производ кој едноставно нуди разјаснување на водата или за нешто многу поцелосно, бидејќи има некои што нудат многу повеќе можности, како што е корекција на нивото на хранливи материи или кислород, што може да биде добра идеја ако потребна е дополнителна помош.

Исто така, постојат разјаснувачи што се побрзи од другите, нешто што треба да го имате на ум ако го користите еднократно, во итен случај или од време на време за да ја одржувате водата чиста.

цена

Слично на тоа, цената ќе влијае на она што го барамеНа Поедноставните разјаснувачи се поевтини, додека оние со други додатоци имаат повисока цена. Можеби е добра идеја да пресметате што е попристапно за нас пред да купите нешто.

Како да направите кристално чиста вода во аквариумот? Трикови

Во украсите може да истече боја што ја прави водата валкана

Одржувањето чиста и кристално чиста вода во аквариумот не е исклучително тешко, иако за тоа се потребни голем број повторливи задачи што треба да ги извршувате често, но тоа ќе има многу позитивно влијание врз животот на вашата риба. На пример:

 • Нахранете ги доволно за да спречите храната да се распадне во водата и да ја извалка.
 • Чист со мрежа остатоците што лебдат од време на време во водата.
 • Вакуумирајте го чакалот секој толку често за да не испушта прашина.
 • Чувајте го соодветна популација на риби- Немајте премногу или аквариумот побрзо ќе се извалка.
 • Чувајте го чист аквариум.
 • Оди прави водата редовно се менува (со промени од 10 до 15% од водата неделно, на пример).
 • Бидете сигурни дека системот за филтри работи добро и исчистете го кога е потребно.

Може ли да користам разјаснувач на вода во аквариум со желки?

Не, никогаш не користете разјаснувач во аквариум со желки. Овие производи се наменети само за риби, што може да им наштети на другите видови.

Новиот синдром на аквариум

Две риби пливаат на дното на аквариумот

Во случај да сте инсталирале нов аквариум, Водата може да е нејасна и мислите дека е валканаНа Меѓутоа, во овие случаи е дека екосистемот се прилагодува на својата нова ситуација. Водата изгледа нејасно поради микроскопските организми, како што се бактериите, кои доаѓаат од места како што се измет од риба, храна или растенија. Нормално, откако бактериите ќе се населат, водата повторно станува кристално чиста. Затоа, ако имате нов аквариум, препорачливо е да почекате една недела пред да додадете какви било хемиски супстанции, како што се разјаснувачи на вода.

Каде да купите ефтин аквариумски вода за разјаснување

Добар разјаснувач за аквариумска вода не е многу тешко да се најде, иако понекогаш во зависност од тоа каде одиме ќе најдеме повеќе или помалку модели, на пример:

 • En АмазонНесомнено, тоа е местото каде што ќе ја најдеме најголемата разновидност на модели, па ако ни треба нешто многу специфично, или одредена марка, тоа е најсоодветното место за прво да се погледне. Покрај тоа, тие имаат малку од с everything, вклучувајќи ги и најдобрите или најпознатите брендови, како што се Тетра, ЈБЛ, Флубал, Сиахем ...
 • En продавници за миленичиња Како Кивоко и Зооплус, нема да најдете толку голема разновидност, иако тие се многу соодветни доколку се препорачаат дали знаете што ќе барате или ви треба помош, за што е најпосакувано да посетите некоја од нивните физички продавници , каде што ќе најдете стручна помош. Покрај тоа, веб -страниците имаат програми за лојалност и интересни понуди што можат да ве спасат на долг рок.
 • Со оглед на тоа што во стоковна куќа Направи сам, како што е Лерој Мерлин, во кој има мал дел за домашни миленици, нема да најдете повеќе појаснувачи од оние насочени кон базени или езерца каде што не живеат живи суштества.

Портокалова риба плива во групи

Се надеваме дека ви помогнавме да ја разберете работата на прочистувачот на аквариумска вода, многу корисен производ и за употреба на специфичен начин и за одржување чиста вода. на нашиот аквариум и, на тој начин, дека е поубав и пријатен за нашите риби. Кажете ни, дали некогаш сте користеле разјаснувач? Како беше вашето искуство? Дали ни препорачувате одредена марка?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.