Најдобри аквариумски ламби

Осветлување на аквариум

Осветлувањето во аквариум игра фундаментална улога во животот на нашите риби. За да најдете квалитетно светло, најдобро е да користите LED диоди. Меѓутоа, кога одиме да го стекнеме нашето осветлување за аквариумот, излегуваме со илјадници прашања во врска со тоа. Кое осветлување е најсоодветно? Какви аквариумски светилки има? Кои светла се најдобри? Како треба да запалиме резервоар за риба? Меѓу другите.

За да го направите ова, денес ќе разговараме за најдобрите аквариумски ламби кои се прилагодуваат на тебе.

Најдобри аквариумски ламби

Никрум LED

Овој модел има пет големини и е прилагодлив помеѓу 30 и 136 см. Има потрошувачка на енергија од 6 до 32 В. Има два режима на светло: бела и сина. Се користи за слатка вода, како и за солена вода и се препорачува за оние природни растенија кои имаат ниско ниво на светлина според нивните барања. Има мала потрошувачка бидејќи има LED технологија. кликнете овде да се купи оваа ламба.

Кесил A360WE

Со потрошувачка од 90W, овој модел има прилагодлив третман на интензитет и спектар. Тие се 15% посветли од другите видови светилки. Исто така, има LED технологија, компатибилен е со надворешни драјвери. Може да има повеќе светла во низа. Повеќе се препорачува за оние аквариуми со растенија и свежа вода. Може да се користи за оние растенија кои имаат средно и високо ниво на побарувачка на светлина според нивните барања. Можете да видите дека ќе бидат за кликнување овде.

Fluval Fresh & Plant

Потрошувачка на дебелото црево помеѓу 32 и 59 W, оваа ламба има големина од 61-153 см. Идеален е за оние аквариуми кои имаат реални и слатководни растенија. Може да има агол на расејување од 120 степени. Hasивотниот век е 50.000 XNUMX часа, па затоа е доста ефикасен. Се користи за оние растенија кои имаат средно и високо ниво на светлина според нивните барања. Се одликува со LED технологија низ целиот спектар. Ако сакате да ја купите оваа ламба кликнете овде.

Тековна орбита на САД

Овој модел има моќност од 18 W. Има безжична инфрацрвена контрола и LED чип со високи перформанси. Аголот на расејување на светлината може да биде до 120 степени.

Некои размислувања за аквариумските ламби

Кога започнуваме нов аквариум, најдобро е да започнете фотопериод од околу 6 часа во текот на првиот месец. Откако рибите ќе се прилагодат на растението, можеме да зголемиме до 8 часа светлина во следните месеци. Кога веќе поминаа 2 до 3 месеци можеме да го продолжиме фото-периодот помеѓу 10 и 12 часа во зависност од особеностите на секој резервоар.

Овие препораки се општи, но можат да помогнат во подобрување на перформансите на раст и кај растенијата и кај рибите. Со секој вид аквариум, вид на вода, видови риби што ги имате и растенија, ќе мора да ги знаете спецификациите за да го пронајдете потребното осветлување.

Како што можете да видите, осветлувањето внатре во резервоар за риба е од суштинско значење. Се надевам дека со овие препораки можете да изберете помеѓу најдобрите аквариумски ламби.

Карактеристики што треба да ги има осветлувањето на аквариумот

Осветлување на рибници

Светилките се неопходни уреди за да можат да обезбедат осветлување во резервоарот за риби на контролиран начин. Во аквариумот мора да создадеме услови слични на оние што ги имаат рибите во нивниот природен екосистем. Затоа, потребни се некои елементи за да се рекреираат овие услови на најздрав можен начин и да се одржи рамнотежата.

Кога многу луѓе започнуваат во светот на аквариумите, тие честопати грешат што ја потценуваат улогата на осветлувањето. Постигнување на правилно осветлување е важно ако сакаме да гарантираме најдобри услови за нашата риба. Покрај тоа, естетски целосно ја фаворизирате сликата на аквариумот. Денес, аквариумските ламби имаат одлични технологии како ЛЕД осветлување со што потрошувачката на електрична енергија е многу помала.

Секој аквариум е уникатен и осветлувањето за секој од нив зависи од екосистемот што го пресоздаваме и неговите посебни карактеристики. Некои од варијаблите што мора да ги земеме предвид се: големината на аквариумот, видовите риби, фактот дека имаме природни или вештачки растенија и естетика воопшто. Осветлувањето мора да има пропорции според резервоарот за да се рекреира потребната светлина во екосистемот. Ако користиме природна светлина за нашиот аквариум, не можеме да го запреме растот на ариите. Затоа, препорачливо е да користите вештачка светлина.

Мора да се обезбеди биолошки ритам периоди на светлина и темнина помеѓу 8 и 12 часа. Ако тие повеќе осветлат, единственото нешто што ќе го правиме е да трошиме повеќе енергија. Ако имаме природни растенија, мора да го зголемиме осветлувањето малку бидејќи ќе му биде потребно.

Технологија на осветлување на аквариумска ламба

Аквариумски ламби

Главните написи што требаше да ги осветлат резервоарите за риби се флуоресцентни цевки. Ова се должи на економичната цена, сортата и поголемиот принос за неговото времетраење. Благодарение на технологијата, спектарот на можности за светлата на резервоарот за риби е проширен. Аквариумските ламби сега се од типот на халогени и парни. Во моментов, најефикасни се оние кои имаат LED технологија. Тие се оние што напредуваат со незапирливо темпо и оние што претставуваат најприлагодливо и најефикасно осветлување за резервоарите со риби.

Да се ​​измери ефективноста на осветлувањето на аквариумот ако тие користат некои варијабли како што се:

  • Количината на светлина што ја емитира изворот на светлина.
  • Квалитет на спектарот на светлина.
  • Времетраење и животен циклус на ламбата.

предводени светла

Осветлувањето не можеме да го поставиме никаде на третиот. Таа мора да ја намали светлината енергија неопходна за правилно развивање на аквариумските постројки. Покрај тоа, естетски ситуацијата со осветлувањето има голема важност во крајната перцепција на аквариумот. На овој начин, ако правилно ја поставиме светлината, набудувачот ќе може да ја цени најдобрата форма од сите бои на рибите и растенијата.

Осветлено од напред, светлината на аквариумот ќе светне на рибите и растенијата од предната страна. Така набудувачот може подобро да ја согледа опсегот на бои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.