Аквариумски полжави

Видови аквариумски полжав

Кога ќе почнеме да поставуваме сè што му треба на аквариумот, веројатно ќе размислите дали ви треба аквариумски полжави. Аквариумските полжави се сметаат за неопходни животни за правилно функционирање на аквариумот. До неодамна имаше лоша претстава за функцијата што ја исполнуваат овие животни, бидејќи се сметаше дека тие ги јадат растенијата што ги стававме во резервоарот за риби. Денес е познато дека овие животни се многу скромни и имаат голема популарност.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, функција и кои се најдобрите аквариумски полжави.

Зошто полжави се појавуваат во аквариумот?

Видови аквариумски полжави

Полжавите можат да страдаат во нашиот аквариум на различни начини. Првиот е намерен. Познато е дека полжавите имаат големи придобивки за аквариумот. Поради оваа причина, многу луѓе одлучуваат да воведат полжави во нивниот аквариум. Другиот начин е инкогнито. Постојат патеки за патеки во некои растенија што ги ставаме во аквариумот од кој можат да се развијат. Понекогаш тие стануваат штетници во зависност од условите во резервоарот за риби.

Она што треба да се има на ум е дека многу од овие полжави тие се доста интересни биоиндикатори. На пример, видот melanoides tuberculata тоа е биоиндикатор на полжав за недостаток на кислород во водата. Ако на нашиот аквариум му недостасува кислород во водата, овој полжав ќе се појавува почесто. Ова ќе покаже дека ќе ни треба а аквариум оксигенатор.

Мора да разберете дека полжавите не се лоши. Тие се многу корисни кога станува збор за стружење алги од wallsидовите на резервоарот, тие јадат остатоци од храна од риби, помагаат да се ослободат од остатоците од мртви растенија и служат како биоиндикатори. Можеме да кажеме дека тие можат да ни помогнат да го одржиме правилното чистење во аквариумот на поефикасен начин.

Видови слатководни полжави

Постојат различни видови полжави во зависност од видот и видот на водата во која живее. Toе анализираме кои се видовите слатководни полжави.

  • Полжав Хелена: познато е и со заедничкото име на полжавот атентатор. Станува збор за мекотел кој може да измери околу 2.5 сантиметри и има тврда обвивка со конусна форма. Лесно се препознава бидејќи има жолти и кафеави бои со спирална форма. Главната карактеристика на овој полжав е тоа што е прилично деструктивен. Затоа, се користи за елиминирање на разни штетници во аквариуми. Ако добро се грижите за тоа, може да живее околу 5 години.
  • Pomacea canaliculata: тоа е полжав кој има полу-сферична обвивка. Неговата боја е кафеава и жолта и има портокалови и запрени дамки. Познато е под заедничкото име полжав од јаболка. Има максимална големина од 7 сантиметри и има многу висока стапка на репродукција. Тој е способен да преживее во области кои имаат малку кислород.
  • melanoides tuberculata: Познато е и со заедничкото име малезиски полжав или полжав трубач. Неговата обвивка е издолжена и има светло-кафеава школка. Неговата форма е прилично конусна и зашилена. Обично се воведуваат во слатководни аквариуми бидејќи лесно се репродуцираат. Тие обично имаат максимална големина од 8 сантиметри.
  • Каракол слави: Познат е и под името тигар полжав и е еден од оние со најзабележителната школка од останатите. Има ленти со зеленикави бои кои се комбинираат со други црни ленти. Школка е прилично сјајна со жолтеникава позадина и црни ленти. Неговата максимална големина е 3 сантиметри.

Полжави за морски аквариум

Полжавите во морските аквариуми ја служат истата функција како и слатководните. Тие можат да помогнат во чистење на аквариумот со јадење остатоци од храна од риби и други мртви растенија. Вие едноставно треба да ги земете предвид видот на полжавите и видовите риби што ги имаме во аквариумот.

Постојат некои видови кои се покомпатибилни од другите во зависност од карактерот. Постојат многу територијални времиња кога тие доаѓаат да се борат со други. Истото важи и за полжавите.

Третман на аквариумски полжави

Функција на аквариумски полжави

Иако аквариумските полжави се корисни, тоа е како опрема за чистење, мора да се има предвид дека имаат висока репродуктивност. Ако не сте внимателни, практично може да извршите инвазија за неколку недели. Вие не треба да имате премногу полжави во аквариумот, бидејќи тие можат брзо да ја загадат водата. Тие го прават тоа преку измет што содржи многу нитрити и нитрати. Големата концентрација на нитрити и нитрати во аквариумот може да доведе до масовен раст на алгите.

Пред да оставите полжав во аквариумот, потребно е да се провери дали овие организми ќе ги јадат живите растенија или не. Обично повеќето не, но може да се направи ако недостасува храна.

За третман на аквариумски полжави има некои видови кои го јадат. Сепак, тоа не е една од најдобрите опции за тоа. Најдоброто е контролирајте ја храната што им се дава на рибите, додајте ја храната кога се најмногу будни за да нема премногу храна за полжавите. Полжавите брзо се размножуваат затоа што имаат голема количина ресурси.

Една од најдобрите опции за елиминирање на аквариумските полжави е да поставите зелена салата преку ноќ и да ја извадите следниот ден полна со полжави. На овој начин ќе ги извадиме повеќето од нив.

Може ли во аквариумот да се формира зараза од полжав?

Ако полжавите имаат многу храна и добри услови, тие ќе се размножуваат со голема брзина. Сето ова ќе зависи од видовите што ги имаме и од условите што фаворизираат добар развој на животното. Ако имаме вишок хранливи материи и добри услови за полжавите, Тие ќе се размножуваат со голема брзина до степен да станат чума.

Како да се отстранат полжавите од аквариумот

Карактеристики на аквариумскиот полжав

Како што споменавме претходно, има некои видови што биле изедени и полжави. Сепак, тоа не е добра идеја бидејќи мора да го отстраниме и овој вид откако немаме полжави во аквариумот.

Идеалот е добро да се искористат ресурсите и да не им се дава премногу храна. Добро контролирајте ја количината на храна што им се дава на рибите, така што нема многу остатоци на дното на аквариумот и исто со растенијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за аквариумските полжави.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.