Потребно осветлување во аквариумот

осветлување на аквариум

La осветлување во аквариумот е потребно да се добие А. соодветен морски екосистем. Различната опрема е што го менува осветлувањето во зависност од неговиот интензитет, вид на зрачење или квалитет, без да се заборави неговиот фото-период, витален елемент бидејќи развојот на еден или друг вид алги зависи од нејзината природа.

Во морскиот аквариум на т.н. гребен и мешан осветлувањето игра многу важна улога во развојот на разни корални организми. Ова се должи на фактот дека овие суштества презентираат колонии на микроалги во нивните најоддалечени слоеви.

Овие алги присутни во коралното ткиво користат светлина и на одредени соединенија кои апсорбираат од околината за да произведат шеќери кои се користат како извор на храна од коралите. Овој извор на енергија ја надополнува храната што коралите можат да ја задржат со продолжување на пипалата.

Тие исто така ја имаат својата важност, не само поради фотосинтетските процеси бидејќи тие соработуваат во елиминирање на отпадот и штетните елементи што можат да и наштетат на рибата, нивното присуство е исто така тесно поврзано со растот на коралите и неговата пигментација рефлектира одредени нијанси на спектарот на бои кои произведуваат дел од коралната боја.

Сега морските аквариуми со риби, со осветлување, веќе не се толку неопходни за присуството на без'рбетници и корали. Барањата се пониски затоа што денешните објекти, во однос на осветлувањето, се сведени на изберете го оној што е повеќе естетски и дајте ни поголем одраз на извонредната боја на рибите.

Мора да се земе предвид, меѓу другото, дека осветлувањето не е склоно кон формирање на колонии на алги и е адекватно за растенијата да извршат фотосинтеза важна за аквариумот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.