Аквариум силикон

Бело силиконско шише

Без сомнение, силиконот за аквариуми е основен што мора да го имаме при рака за секоја евентуалност, односно, ако одеднаш се појави истекување во нашиот аквариум и почне да губи вода. Силиконот е најдобриот производ што ќе го најдеме за да го поправиме, бидејќи е тотално водоотпорен и, доколку е специјално подготвен, не му штети на здравјето на нашата риба.

Во оваа статија ќе видиме каков силикон можеме да користиме во нашиот аквариум, неговите најдобри брендови и бои, па дури и каде да ги купите најевтините производи. Покрај тоа, ако сте заинтересирани за целата оваа тема за DIY аквариуми, исто така ви препорачуваме да ја прочитате оваа друга статија за градење сопствен аквариум со солена вода.

Најпрепорачаниот аквариум силикон

За да не направите грешка при изборот, подолу директно составивме некои од најпрепорачаните силикони за аквариум со кои нема да имате никаков проблем:

Зошто силиконот за аквариум е посебен и не можете да користите било каков силикон?

Важно е да се избере силикон што не е штетен за рибите

Аквариум силиконот е многу корисен материјал и за поправка на стар или оштетен аквариум или за склопување нов, како и за лепење или прицврстување на делови и украси. Иако постојат и други производи што ја исполнуваат истата функција, силиконот е несомнено најупотребуваниот, бидејќи е производ базиран на силикон и ацетон кој издржува екстремни температури, што го прави идеален. Патем, овој материјал не работи во акрилни аквариуми, но тие мора да бидат направени од стакло.

Не obstante, не сите комерцијално достапни силикони се безбедни за употреба во аквариум, бидејќи тие вклучуваат некои хемикалии или фунгициди кои можат да влијаат на здравјето на вашата риба. Иако, во принцип, ако на етикетата пишува „100% силикон“ е знак дека е безбеден, најдобро е да се одлучите за производ специјално дизајниран за употреба во аквариуми.

Дали неутралниот силикон е соодветен за аквариуми?

Одличен аквариум

Можеме да го поделиме силиконот во две големи групи, или оцетни или неутрални. Во првиот случај, тоа е силикон кој ослободува киселини и има многу карактеристичен мирис, сличен на оцет. Може да влијае на некои риби и згора на тоа потребно е подолго време да се исуши.

Неутралниот силикон, од друга страна, не испушта никаков вид киселини, не мириса и брзо се суши. Во принцип, можете да го користите за аквариум, иако многу повеќе се препорачува да купите одреден силикон за да го користите во овој контекст, бидејќи компонентите може да се менуваат помеѓу производителите. Специјалните силикони се специјално наменети за употреба во аквариуми, така што нема да добиете никакви неочекувани стравови.

Аквариум силиконски бои

Скршеното стакло предизвикува протекување

Се додека силиконот што го купувате е специјален за аквариуми, односно тоа не носете хемикалии што можат да бидат опасни по животот на вашата риба, изборот на една или друга боја во силиконот е едноставно естетски критериум. Највообичаени (иако има и други, како сива или кафеава) се белите, транспарентни или црни силиконски бои.

Бланка

Иако е несомнено најкласичната силиконска бојаБелиот силикон обично не изгледа многу добро во аквариумите токму поради неговата боја (иако работите се менуваат ако вашиот аквариум има бела рамка, се разбира). Можете да го користите за запечатување фигури на основата на аквариумот.

Транспарентно

Најпрепорачаната силиконска боја за аквариуми е, без сомнение, транспарентна. Не само што нема да биде важно каква боја е вашиот аквариум, туку и убаво ќе се вклопи во вода и стакло. Можете да го користите за да залепите било што или да направите каква било поправка, благодарение на неговата непостоечка боја тешко дека ќе забележите ништо.

Негра

Црниот силикон, како и во случајот со белиот, е производ што ќе зависи од вашите вкусови и бојата на вашиот аквариум. Како што велат јаите, добрата работа во врска со црната боја е тоа што е многу претрпена боја, со која исто така може да биде добра опција ако сакате да скриете нешто или да залепите украси во темна област, како што е позадината.

Како правилно да нанесете аквариум силикон

Риба на дното на аквариумот

Силиконски оди многу добро за поправка на аквариуми, но не можете да го примените како што е, напротив, треба да земете во предвид низа ситуации и како да постапите:

 • На пример, ако сте купиле аквариум од втора рака, проверете дали нема пукнатини и, доколку има, поправете ги прво со силикон.
 • Подобро е отколку испразнете го аквариумот пред да продолжите, бидејќи површината на која треба да се нанесе силиконот мора да биде чиста и сува и, покрај тоа, ќе треба да се исуши.
 • Во случај да не сакате да го испразните целиот аквариум, можете да го испразните додека пукнатината не остане на површината, иако во овој случај ќе треба да бидете исклучително внимателни да не испуштите течен силикон во водата (Како што можете да замислите, ние воопшто не го препорачуваме).
 • Ако одите во поправете чаша што претходно беше поправено со силикон, исчистете ги старите остатоци со корисен нож и ацетон. Исушете го добро пред да го поправите.
 • Силиконот што го нанесувате не мора да има меурчињаАко не, тие можат да пукнат и да предизвикаат друго истекување.
 • Слично на тоа, ако сакате да споите две парчиња стакло со силикон, проверете дали има материјал помеѓу двете. Ако стаклото е во контакт со друго стакло, може да испука ако се намалат или прошират поради промена на температурата.
 • Поправка на внатре надвор така што силиконот целосно ќе ја наполни пукнатината.
 • Конечно, нека се исуши се додека ти треба.

Колку време треба да се остави силиконот во аквариум да се исуши?

Многу мал резервоар за риби

За да работи правилно, како што ви кажавме, ќе треба да оставите силиконот да се исуши совршено, инаку ќе биде како да не сте направиле ништо. Затоа, многу е важно да го почитувате процесот на сушење на овој производ, кој има тенденција да биде помеѓу 24 и 48 часа.

Најдобри брендови за аквариум силиконски

Пливање риба

На пазарот наоѓаме а многу силиконски ознаки, па пронаоѓањето на оној што е идеален за нашиот аквариум може да биде доста авантура. Затоа ќе го видиме најпрепорачливото во следната листа:

Оливе

Оливе силиконите се а класичен во градежниот свет. Неговата линија за аквариуми се издвојува по тоа што има брзо сушење, добра адхезија и еластичност. Покрај тоа, тие многу добро се спротивставуваат на стареењето, така што производот ќе трае многу години извршувајќи ја својата работа. Како и сите силикони од овој тип, овој производ е компатибилен за лепење стакло.

Рубсон

Овој интересен бренд рекламира дека неговиот производ, особено насочен кон аквариуми, е отпорен на притисок на вода и компатибилен со аквариуми со солена водаНа Тој е транспарентен и, бидејќи е компатибилен со стакло, можете да поправите аквариуми, резервоари за риби, оранжерии, прозорци ... покрај тоа, тој се спротивставува на УВ зраците од светилките, така што нема да изгуби прилепеност.

Судал

Судал се издвојува како транспарентен и идеален производ за аквариуми, што се рекламира како особено отпорно на промени во температурата. Работи само за лепење стакло на стакло, како и повеќето силикони, и не може да се обои. Има многу добро ниво на адхезија.

Орбасил

Добрата работа во врска со производите на овој бренд е што, покрај тоа што се специјално дизајнирани за аквариуми, канилата има вградена канила која може да се постави во многу различни позиции, што е идеално за поправка на најмалите пукнатини и немора да го користите пиштолот. Плус, брзо се суши и спречува сите видови протекување.

Вурт

И завршуваме со друг високо препорачан бренд, кој не само што произведува силикони наменети за аквариуми, но многу се користи и во професионалната област. Вертовиот силикон се издвојува по тоа што се суши многу брзо, не станува грд со текот на времето, се спротивставува на високите и ниските температури и е многу леплив. Сепак, ќе мора да бидете внимателни за време на сушењето и да го чувате силиконот на температура означена на шишето.

Евербилд

Оваа трговска марка Специјалист за производи за DIY Има многу, многу добар силикон за аквариуми. Тие се издвојуваат по неговото брзо сушење, како и компатибилноста не само со стакло, туку и со алуминиум и ПВЦ. Тој е транспарентен, не содржи фунгициди и лесно се нанесува, што ја прави високо препорачана опција.

Кефрен

Транспарентен силикон не остава трага

Специјалниот силикон за аквариуми од овој бренд исто така може да се користи на отворено, бидејќи е отпорен на вода и временски услови. Има прифатлив мирис, многу еластичен и генерално многу добро се лепи за стакло, што го прави погоден за поправка или изградба на аквариуми.

Каде да купите поевтин аквариум силикон

Има многу различни места каде што можеме да купиме аквариум силикон, бидејќи неговата продажба не е ограничена само на продавници за миленичиња, но исто така е можно да се најде на места специјализирани за DIY и градежништво.

 • Пред с,, во Амазон ќе најдете импресивен број силиконски брендови. Покрај тоа, можете да ги консултирате мислењата на другите корисници за да дознаете и да изберете силикон што најдобро одговара на вашите потреби. И ако сте ја договориле функцијата Prime, ќе ја имате дома за кратко време.
 • Лерој Мерлин Нема огромна разновидност, всушност, на својата онлајн страница има само два специфични силикони за аквариуми од брендовите Орбасил и Акстон. Интересно е што можете да проверите дали е достапно во физичката продавница, нешто многу корисно за да излезете од брзање.
 • Во трговски центри како пресекот Имаат и на располагање некои марки силикони, иако не е наведено дали се за аквариуми. Сепак, можете да ги погледнете спецификациите и да изберете дали ќе го купите физички или преку Интернет преку неговиот пазар, многу интересна опција.
 • En Брикомарт тие имаат уникатен запечатувач за аквариуми, барем преку Интернет, од брендот Бостик. Како и во другите слични работи, можете да ја проверите достапноста во продавницата што е најблиску до вас, да ја подигнете или да ја купите преку Интернет.
 • Конечно, внатре Баухаус Тие исто така имаат единствен, транспарентен, специфичен силикон за аквариуми и терариуми, што можете да го најдете на Интернет и во нивните физички продавници. Работи многу слично со другите веб -страници за DIY, бидејќи можете да нарачате преку Интернет или да го подигнете во продавницата.

Силиконот за аквариуми е цел свет кој, без сомнение, мора да се контролира за да не н caught фати страв кога нашиот аквариум има истекување. Кажете ни, ви се случило ли некогаш? Какво искуство сте имале со силиконот? Дали ви се допаѓа одредена марка?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.