Аквариум со солена вода

Аквариум со солена вода

Можеби одлучувате дали да имате слатководен или аквариум со солена вода. Ако се одлучите за второто, треба да знаете дека карактеристиките не се исти. Аквариум со солена вода бара различна грижа од свежа вода. Покрај тоа, ќе ви треба друг вид на водни растенија и риби кои се погодни за солени води.

Ти сакаш да знаеш сè што ви треба за да имате готов аквариум со солена вода? Продолжете да читате, бидејќи ова е вашата објава

Инсталација на аквариум солена вода

Инсталирањето на овој вид аквариум бара детално да се изложи на секој дел што го составува. Поради оваа причина, ќе го поделиме составот на аквариумот во секој важен елемент и ќе ги опишеме потребите.

На дното

Позадина на аквариум солена вода

Дното на морскиот аквариум мора да овозможи доволно простор за колониите на аеробни бактерии да се воспостават. Овие бактерии мора да ја делат територијата со оние анаероби што ќе се најдат во морското дно.

Најсоодветен материјал за морското дно е крупен-корален песок. Овој материјал ни овозможува да имаме висока содржина на вар, што ни помага да ја стабилизираме pH вредноста. Покрај тоа, тој ни дава добар декоративен и природен стил.

Во зависност од тоа каков вид риба имате, ќе ви треба едно или друго дно. На пример, за оние риби кои припаѓаат на редот Perciformes, потребна е песочна почва. Овие видови се покриваат со песок на нивниот ноќен одмор. Затоа, важно е, пред да се здобиеме со еден вид риба, да ги знаеме нејзините основни потреби.

Филтрација на солена вода

Филтер за солена вода

Да се ​​исчисти нечистотијата што се акумулира во аквариумите се потребни специјални филтри за солена вода. Овие филтри ќе можат да задржат честички поголеми од оние на свежа вода. Филтрите мора редовно да се чистат со цел да се спречи загадување на водата од аквариумот постојано. Само со чист филтер, можеме да направиме да трае подолго и да ја одржуваме водата чиста.

Исто така, не треба претерано да го чистиме филтерот бидејќи ќе го попречиме воспоставувањето колонии на бактерии.

Аквариумски грејачи и пумпи

Пумпи за аквариум со солена вода

Секој вид риба бара специфична температура. На пример, ако сакаме да имаме аквариум со солена вода од тропски видови ќе ни требаат термо-грејач. Ова се користи за да се подигне температурата на водата до она што им треба на рибите. На овој начин тие ќе можат да живеат правилно и да не страдаат од каков било вид на нарушување или болест.

Пумпи за вода Тие се најважниот дел од морскиот аквариум. Тој е оној кој ги обезбедува водните струи неопходни за рекреирање на морското живеалиште. Рибите бараат овие струи „да се чувствуваат како дома“. Пумпите мора да бидат поставени на таков начин што нема места со мирна вода. Треба да се обидете да имате униформа струја низ целиот аквариум.

Морска сол

Морска вода за аквариумот

Бидејќи користењето природна морска вода е многу комплицирано, ви треба морска сол. Морската вода за аквариумот треба да се подготви со употреба обратна осмоза вода и морска сол. Ова ги прави условите во внатрешноста на аквариумот постабилни и не произведува големи варијации. Морската сол СЕРА има одлична хомогеност и се раствора брзо и без остатоци, произведувајќи кристално чиста морска вода.

Растенија за аквариуми со солена вода

Растенијата што ќе ги поставиме во аквариумот со солена вода бараат посебна грижа. Не само кој било вид природно растение ќе го стори тоа. На секој вид растение му треба соодветна големина на резервоар за риби. Ние мора да го пресметаме обемот на аквариумот неопходен за да имаме и растенија и риби, без да ни се „мачат“.

Еве мала листа на некои од најдобрите растенија за аквариуми со солена вода.

Четка за бричење

Овие растенија имаат една што наликува на четка од бербер. Тие имаат зелена боја и лисјата се пердувести. Расте најдобро на песочното дно и тоа го прави помеѓу 3 и 4 инчи годишно. Тие се добра идеја да се комбинираат со риби од перциформен ред на кои им треба песочно дно. Овие растенија бараат многу светлина и среден проток на вода.

Алги со меурчиња

Алги со меурчиња

Овие алги понекогаш се сметаат за непријатност бидејќи, ако аквариумот не се одржува добро регулиран, тој ги напаѓа. Меѓутоа, ако имате добра будност, тие можат да бидат едно од најдобрите растенија за аквариуми со солена вода.

Морска зелена салата

Морска зелена салата за аквариуми со солена вода

Тоа е зелена алга која служи како храна за некои тревојади и сештојади риби. Тие се големи, имаат заоблени лисја и груба текстура. Тие исто така делуваат како биолошки филтер бидејќи помага во елиминација на штетни нитрати и фосфати. Морската зелена салата може да се сади на дното на аквариумот или да се остави слободно да плови.

Плевел желка

Плевел желка за аквариум

Ова растение е познато и под името моминско влакно. Тоа е зелена алга со пердувена текстура и филаменти во форма на цевка. Неговиот раст допира 6 инчи годишно. Може да се сади на морското дно и расте во грутки. Ослободува токсин кој, иако не е токсичен, е доволно силен што ги спречува рибите да јадат растение.

Риба за морски аквариум

Како и растенијата, рибите со солена вода не бараат иста грижа како и рибите од слатководните води. Тука имате список на некои видови солена вода.

Дамсел

девојка риба

Овој вид Силно се препорачува за почетници во аквариуми со солена вода. Тие се широки 7 см и се осамени. Тие лесно се прилагодуваат на околината, така што не им треба многу грижа. Тие се донекаде територијални со другите риби, но не даваат проблеми.

Кловн риба

Кловн риба

El кловн риба Тоа е многу позната риба по своето име и своето шарено тело. Препорачливо е дека за овие риби, дното на аквариумот е корално. Тие се построги со температурата на водата. Тие исто така можат да бидат донекаде агресивни кон другите видови.

Риба хирург

хирург риба

El хирург риба има сина боја и може да достигне должина од 40 см. Тие се многу популарни иако нивната грижа е многу комплексна. Ако е прв пат да имате аквариум со солена вода, оваа риба не се препорачува. Ивее на гребени и бара големо осветлување и стабилна температура.

Ангелска риба

Кралица ангелска риба за аквариум

El Ангелска риба тоа е за искусни сопственици. Тие можат да достигнат 30 см долги и се осамени. Тие добро се прилагодуваат на аквариумите и им требаат големи димензии. Ако се грижат добро, тие можат да траат и до 10 години.

Основен комплет за аквариум во солена вода Чини околу 80 евра. Ако размислувате да го поставите вашиот аквариум за прв пат, подобро е да се одлучите за почетните комплети.

Со оваа информација ќе можете да го подготвите вашиот морски аквариум со најпрепорачаните видови риби и растенија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.