Амбулија

амбулија за украсување на аквариуми

За украсување и создавање живеалиште за нашите риби можеме да користиме и вештачки и природни растенија. Затоа, денес ќе разговараме за растение од родот Лимнофила наречено Амбулија (Limnophyla sessiliflora).

Дали сакате да дознаете повеќе за грижата и корисноста на ова растение во вашиот аквариум?

Карактеристики на Амбулија

еволуција на амбулија

Општо земено, сите луѓе кои имаат аквариум и користат живи растенија за својата декорација, бараат растенија од овој род. Причините се резултат на нивниот изглед, интензивната зелена боја и неговата леснотија, и во одгледувањето и во одржувањето. Амбулија тоа е една од најодржуваните растенија од овој род за својот изглед и интензивната боја.

Доаѓа од Југоисточна Азија и живее во области каде што водата има многу малку или нема струја. Тие се наоѓаат во средните и површните области на нивото на водата. Оние што се наоѓаат во близина на површината се пречка за другите растенија поблиску до фотосинтезата, бидејќи тие зафаќаат доста големи површини.

Благодарение на нејзината боја и нејзината лиснато форма, се здобива со доста голема популарност кај сите акваристи. Има вегетативен дел формиран од стебло со дијаметар од околу четири или пет милиметри, што е поделено на бројни интерноди, повеќе или помалку лоцирани оддалечени еден сантиметар. Од секоја се појавуваат лисја, чијашто структура се состои од централен нерв и е опкружена со листно ткиво. Лисјата се поставуваат како да е палма. Тоа е, се формираат неколку екстензии. Ново странично снимање може да се појави од секоја меѓуза, и за кратко време, повторно да стане ново стебло.

Една од најатрактивните области на растението се наоѓа во највисокиот дел од стеблото. Тоа е типична глава на нови лисја кои растат на неодредено време. Корените се наоѓаат во најнискиот дел од стеблото и обично доаѓаат во контакт со подлогата. Тие се бели. Ова растение има посебна карактеристика што корените можат да произлезат од интерноди кои се наоѓаат на поголемо растојание од земјата.

Целото растение има многу интензивна и светло зелена боја и доколку светлосните услови се оптимални, тие ќе понудат боја слична на смарагдот. Во однос на висината, може да се каже дека стеблата достигнуваат половина метар должина, нормално, иако може да достигне еден метар должина. Значи, да ги задржиме овие растенија во здрава состојба, ќе ни требаат големи аквариуми.

Барања и грижи

стебленца на ембулија

Ова растение не е премногу мачно кога станува збор за одгледување и одржување. Ако се одгледува правилно, може да порасне до два сантиметри секоја недела. Тие исто така добро се прилагодуваат на многу видови вода и светлина. Само ако му пружиме малку грижа, можеме да го имаме енергично и полно со боја.

Како што споменавме претходно, со оглед на големината што може да ја достигне растението и брзиот ритам со кој расте, важно е да се има во аквариумот. со висина поголема или помала од 50 см или повеќе. Ако имате помал аквариум, ќе треба почесто да го кроите. Услов што мора да го имате е подлогата составена од средно зрно и богата со минерали (особено железо, кое служи за заживување на зелената боја). Зрната што ги ставате во подлогата не треба да станат премногу збиени, бидејќи корените на Амбулија се многу кревки. Веднаш штом ќе ослабнат малку, тие се многу склони кон гниење.

Што се однесува до количината на светлина што им е потребна, таа обично е помеѓу 0,7 и 1,5 вати на литар вода. Ако е помала од оваа количина, растението нема да може да расте и ако, напротив, е поголемо, ќе заврши да гори поради заситеност. Најдоброто светло за да може добро да расте и да ја одржува својата длабоко зелена боја е еднобојно бело светло.

Во однос на pH вредноста неопходна за растението да живее добро, таа мора да биде околу помеѓу 6 и 8,5, цврстината е помеѓу 5 и 30 ° dGH. Температурата на водата мора да биде помеѓу 22 и 30 ° C, иако овие растенија се во состојба да толерираат некои ненадејни промени во температурата без проблеми. Најоптималниот раст што може да го доживее растението е помеѓу 24 и 27 ° С. Ако водата е над овие температури, таа ќе расте побавно и ако е под истата. Границите на преживување на растението се помеѓу 20 и 30 ° С.

Силно се препорачува да се оплоди ова растение еднаш неделно со специјално течно ѓубриво за водни растенија. Исто така, мора да се плати еднаш месечно со течен компост во апчиња закопани покрај стеблото.

Бидејќи стеблото е многу кревко, мора да се чува на места каде што струите на водата се умерени или нула. Дифузијата на СО2 во водата го помага нејзиниот раст.

Ова растение е идеално за украсување на езерца на отворено, не само на аквариуми. Во овие надворешни средини тие можат да толерираат без проблеми директна сончева светлина во текот на денот и потоци на вода што флуктуираат температури во текот на денот и ноќта. Невозможно е чувајте го на места каде што температурата на околината паѓа под 20 ° С.

Предности на Амбулија

Ова растение е многу погодно за оние тропски и умерени аквариуми. Освен украсување, тој е во состојба да ја оксигенира водата, бидејќи извлекува голема количина на нитрати од водата со тоа што расте толку брзо.

Не е погодно да ги имате со тревојади риби, бидејќи се кревки. Аквариумите каде е поздраво се оние во кои има јајцевосни риби како на пр guppies и platties.

Барања за нејзино одгледување и цени

амбулија како украсно растение

Ова растение мора да биде поставено во задната област на аквариумот. Бидејќи се големи растенија, можете да поставите помали за кои е потребно помалку светло под нив. Ако видите дека може да му наштети на растот на другите растенија со оглед на нивната висина, потребно е да ги исечете повеќе пати.

Ова растение може да се размножува со сечи, сечење главата на стеблото на околу 10 см од растението и закопајте го тоа парче во подлогата. За три или четири дена ќе се вкорени и новата фабрика ќе се развие. Погодно е да се отстранат лисјата од делот на стеблото што ќе се закопа за да се помогне во растот на корените и да се спречи расипувањето на сечењето.

Тие исто така можат да се размножуваат со семиња, иако за да ги имате семето, потребно е да го имате растението најмалку неколку сантиметри надвор од водата. Семето може да се земе од зрелото овошје и да се закопа директно во подлогата на аквариумот. Разликата помеѓу семето и сечењето е дека првото може да се направи само во лето и ако растението е надвор. Сечењето е во текот на целата година.

Можете да ја најдете Амбулија за цените што се движат помеѓу 3 и 10 евра. Откако ќе имате еден, можете да го репродуцирате со сечи.

Со оваа информација се надевам дека ќе можете правилно да уживате во вашата Амбулија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.