Американски рак

Американски рак

Денес ќе разговараме за американски рак. Станува збор за црвен рак кој потекнува од реката и потекнува од Соединетите држави, па оттука и го носи името. Може да се види на други континенти каде што е претежно познат како инвазивен вид. Во нашата земја е позната како американски рак и исто така го имаме во нашите живеалишта.

Во оваа статија ќе детализираме сè за биологијата, карактеристиките и начините на живот на американскиот рак.

клучните карактеристики

Карактеристики на американскиот рак

Тоа е вид рак кој живее во не многу ладни води. Ова значи дека живее во реки, но со мирни води, генерално. Се смета за еден од видовите со најголем капацитет за прилагодување кон различни екосистеми. Расте прилично брзо во сезонски води и ги издржува најжешките и најсушните периоди од годината до 4 месеци. Во димензии можеме да го видиме со должина од 12 сантиметри и само околу 50 грама тежина.

Овој рак не само што живее во слатки води, туку можеме да го најдеме и во некои води со одреден степен на сол. Не толерирајќи ги овие води премногу, тие не остануваат во нив долго време. Очекуваниот животен век се протега најмалку 5 години доколку условите се доволно добри. Се храни и со зеленчук и со други животни.

Грижа за американски ракови

Карактеристики на американскиот рак

Овој вид рак може да се чува како домашно милениче. За да го имате дома, мора да знаете некои од главните упатства за неговата нега, така што ќе биде здраво во секое време. Тие јадат многу овошје, зеленчук и различни видови месо. За да можат да пијат вода, треба да ставите сунѓер со вода и тие ќе апсорбираат што повеќе вода. Од време на време, погодно е да ги потопите во свежа вода, а тоа е на собна температура за да ги подобрите нивните услови.

Добрата работа кај американскиот рак е што може да издржи води со различна температура, без разлика дали се високи или ниски. Ако го имате дома, ќе мора да имате терариум и можете да го направите тоа еден вид пештера со лисја и стапчиња, за да можат да влегуваат кога сакаат и да се чувствуваат целосно заштитени.

За да направите разлика помеѓу машки и женски ракови, мора да ја разгледате големината на канџите. Од една страна, за да знаете кој е мажјак, можете да видите дека една од стегите е поголема од другата. Но, сепак, женките имаат два канџи со иста големина. Ако сакате да направите живеалиште што е пријатно за нив, ќе ви треба резервоар за риби или терариум. Треба да биде нешто големо за да имате многу простор за движење.

Можете да купите контејнер за да ја поставите вашата пештера во аголот и исто така да имате друг агол покриен со вода во кој може да навлезе. Ставете растенија како ракот да е во природното живеалиште. Можете исто така да му купите дневник и да го ставите во близина на неговото живеалиште. Така, можете да ставите дупка под неа за да може да добие нечистотија и да влезе.

До садот за вода можете да поставите капа за храна, така што работите можат да бидат поблиску еден до друг и да не се расфрла сè. Колку повеќе песок имам, подобро е ракот да може да се чувствува во своето природно живеалиште. Ако додадете растенија и украсите сè што е близу до природно живеалиште, толку подобро. И тоа е дека овие ракови, иако лесно се прилагодуваат на новите средини, секогаш подобро ако овие средини се целосно прилагодени на природниот дел.

Американска диета со ракови

Опис на американскиот рак

Овие риби можат да се хранат и со растенија и со животни. Во рамките на животните се храни и со без'рбетни животни и со други риби. Зеленчукот исто така се јаде во големи количини. Можете да забележите тенденција за канибализам или повеќе влечење на мрши. И можеме да видиме како американски рак јаде друг ист вид, се додека овој примерок е мртов или умира. Може да се види и како јаде некои трупови од други видови ако има малку храна.

Овој факт дека е чистач го прави клучен дел од општото чистење на сите екосистеми. За да го разликувате од другите ракови, само треба да погледнете морфологија која е повеќе издолжена. Оваа форма ги прави да изгледаат како лубриканти и, како и сите други ракови, имаат способност да го менуваат егзоскелетот.

Репродукција

однесување на движењето на пинцерот

Toе разговараме за процесот на репродукција на американскиот рак. Ова е едно од прашањата што многу луѓе ги поставуваат кога ја гледаат оваа морфологија на ракови. Постојат многу прашања што се поставуваат за тоа како мажот и женката го прават сексуалниот чин. Одговорот е прилично јасен. Мажот, за да може да копулира со женката, треба да биде поголем, бидејќи тие треба да ја држат женката и да го позиционираат нејзиниот стомак надолу.

Со цел да се спроведе бременоста, мажјаците ја лоцираат спермата на женките. Во него, спермата е способна да се држи многу денови додека не дојде вистинското време за женката да биде во плодни денови. Theенката може да положи 700 јајца, но тоа зависи само од големината и на мажот и на женката. Откако ќе ги постави јајцата, тие можат да имаат околу 20-30 дена до моментот на изведување.

Однесување

Овие ракови се доста добри во комуникација едни со други. Таа е една од најдобрите меѓу-комуникациски комуникации. За да можат да разговараат едни со други, тие многу ги движат стегите, што го прави прилично смешен чин. Кога ќе видите дека американска рак ги мрда своите канџи, тој комуницира со друг ист вид.

Друга карактеристика што ја имаат во однесувањето е дека тие работат прилично добро како тим и во потрага по храна и во поддршка на семејствата. Тие се добри пливачи и го прават тоа од една на друга страна.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за американскиот рак и неговите карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.