Бесмртна медуза

Бесмртна медуза

Веројатно сте го слушнале изразот „реалноста е почудна од фикцијата“. Па, ништо не би можело да биде подалеку од вистината, природата ни го покажува својот посебен капацитет и целата своја моќ со видови животни кои не изгледаат реални. Во овој случај, станува збор за вид што, иако се чини дека е резултат на фикција, е тотално реален. Станува збор за бесмртна медуза. Неговото научно име е Туритопсис нитрикула. Има карактеристика што многу луѓе би сакале да ја имаат, бесмртност.

Во оваа статија ќе разговараме за карактеристиките на бесмртната медуза и ќе дознаеме повеќе за нејзините тајни.

клучните карактеристики

Тајна на бесмртната медуза

Ова е нешто што не е вообичаено. Бесмртно живо суштество. И, тоа е дека оваа медуза има можност да се регенерира и да живее вечно. Секој пат кога ќе нанесе штета, е во состојба да се подмлади и да се лекува себеси. Неговиот регенеративен капацитет не само што е импресивен, туку и визуелно е една од најубавите медузи што постои.

Има издолжен чадор во форма на ellвонче, со дијаметар не повеќе од 5 милиметри. Се смета за една од најмалите медузи во состојба на возрасни. Не е потребна поголема големина, со својот капацитет за регенерација, не треба голема големина за да ги извршува своите дејства. Составот на чадорот е прилично фин и тенок и нема боја. Благодарение на ова, можеме лесно да ја видиме внатрешноста на медузата.

Има интензивен црвено-дигестивен систем и побел слој што го покрива. Кога бесмртната медуза ќе достигне фаза кај возрасните, таа е способна да има сто мали пипци. Сепак, мрестилиштата немаат повеќе од неколку десетици од нив. Со текот на времето и развојот, тие растат сè додека не имаат таква количина.

Habивеалиште и област на дистрибуција

Бесмртна форма на медуза

Не е лесна работа да се најде локацијата на бесмртната медуза. Пронајден е во морињата ширум светот. Некои студии откриле корелација помеѓу нивните локации откако ги забележале на различни точки и откриено е дека тие измешале генетика со други видови медузи. Може да се каже дека областа на дистрибуција каде што се најобилни е во карипските мориња.

Тука се сметаше дека започна да мигрира во други мориња и океани со умерени води. Овие медузи претпочитаат топла вода отколку ладна вода. Една од причините што тие се повеќе се шират е затоа што не умираат. Ако не умрат, тие се способни да се размножуваат одново и одново сè додека не ги има сè повеќе.

Она што мора да се спомене е дека тие не умираат сами од себе. Но, ако бидат нападнати, тие можат совршено да се јадат или убијат. Во овие случаи, тој би умрел. Бидејќи е медуза способна да се брани и лесно да бега од предатори, неговиот капацитет за преживување е многу висок и, поради ова, тие се шират толку широко низ целиот свет.

Циклус на бесмртната медуза

Lifeивотен циклус на бесмртната медуза

Toе го анализираме животниот циклус на бесмртната медуза. Lifeивотот започнува како ларва на планулата, како и секоја друга медуза од друг вид. Кога ќе се ослободи во морето, тој ќе може да се храни додека не се смести на карпа што може да ја користи за да се снабди со храна.

Постојат многу случаи во кои е откриено дека ларвите се фиксираат на лушпите на мекотелите кои лежат на каменот под морето. Како што почнуваат да се прилагодуваат и да се населуваат, тие формираат автентични колонии на полипи од кои се појавуваат други ситни медузи кои ќе се отцепат од ова место за да започнат да пливаат слободно. Вака, секој пат, Бесмртни популации на медузи растат и растат. Бидејќи се бесмртни, тие умираат само кога ги ловат. Неговата стапка на репродукција е висока, така што има сè повеќе низ целиот свет.

Ако медузата расте и во фазата на возрасни доаѓа време кога некоја болест им предизвикува доволно штета за да може да им заврши животот, тие можат да го вратат целиот процес. Имено, тие се во состојба да го расипат целиот клеточен систем за повторно да формираат полип и од оние што ќе излезат медуза што ќе биде точна копија на возрасниот. Може да се каже дека тие се клонови.

Бидејќи овој процес може да се повтори безброј пати, овој вид медуза се смета за бесмртен.

Дишење

Карактеристики на бесмртната медуза

Многу луѓе се сомневаат во тоа како дишат овие животни. Немајќи специфичен орган за дишење, сомнежот напаѓа многу луѓе. Неговиот стомак можеме да го видиме само преку про transparentирната кожа. Сепак, не можеме да видиме жабри, бели дробови или што било што. И дали е тоа овие медузи тие можат да дишат низ процесот на дифузија.

Како и другите животни како протозои и други организми како што се морски сунѓери тие дишат преку дифузија на клетките. Тоа е, тие вршат размена на гасови со растворениот кислород во водата благодарение на активноста на сопствените клетки. Овој процес може совршено да се спроведе без потреба медузата да има специфичен орган.

Иако обично има доволно кислород во водата за сите видови, Вие нема да можете да најдете многу од овие медузи заедно, бидејќи тие имаат растворен кислород. Ако има доволно бесмртни медузи близу една до друга, тие ќе одат во оксигенираните зони, бидејќи заедно го намалуваат кислородот и го зголемуваат јаглеродниот диоксид.

Главни закани

Капацитет за регенерација

Иако е бесмртна медуза, таа има и некои закани што можат да ја убијат. Начинот на враќање на процесот на полип го користи само ако е загрозен од друг вид и сериозно оштетен. Ако има големи шанси да се јаде, Тој е способен да ги трансформира своите клетки во млада и обновена состојба на таков начин што сите нејзини клетки ќе станат дел од новиот полип. Овој полип би довел до безброј медузи идентични со него.

Се надевам дека ви се допадна оваа информација и ќе ви помогне да дознаете повеќе за бесмртната медуза.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.