Водни растенија во нашиот Аквариум


Во многу аквариуми што сум ги видел во мојот живот, водни растенија кои живеат во него, имаат поголема истакнатост од истите мали риби што пливаат во аквариумот. Во денешно време, имањето водни растенија во нашиот резервоар за риби станува сè поважно, не само заради декорација и естетика, туку и заради важноста на растенијата и придобивките што тие можат да ги донесат во нашиот аквариум.

La главната функција на овие растенија Тоа е да се затвори циклусот на азот и да се обезбеди на рибите и суштествата што живеат со нив таму, големи количини на кислород растворен во вода. На ист начин, многу риби, особено најмалите, ги користат многу често како прибежиште или скривалиште за да се заштитат од поголеми риби или да избегнат да ги јадат.

Кога купувате растенија за нашиот аквариум, важно е да земеме предвид одредени фактори како што се:

 • PH на вода: pH е потенцијал на водород и во случај на желба да има растенија мора да биде неутрален, т.е. да има pH 7.
 • Цврстина на водата: Цврстината на водата значи количина на соли што постојат во неа, така што толку потешко значи дека повеќе соли има во растворот.
 • Температурата на водата
 • Осветлување: Бидејќи на растенијата им треба светлина за да го спроведат процесот на фотосинтеза, важно е нашиот аквариум да има соодветно осветлување.
 • Видовите риби што ги имаме во внатрешноста на аквариумот и можните видови што можеме да ги вклучиме во него, бидејќи многу мали риби може да завршат да се хранат со растенијата и да ја истребат нашата градина со вода.

Друг аспект што треба да се земе предвид пред да се здобијат со растенија за нашиот аквариум е да знаеме како правилно да избереме соодветна почва за да ги засадиме, бидејќи ова ќе биде оној што ги чува хранливите материи што ги одржуваат во живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Имам резервоар за риби во кој има разновидност (тип ајкула), малечко, сите други јадат само оваа, тој едвај јаде или поточно не јаде, тоа ќе биде оној вид храна (снегулки) што тој го препорачува јас да направам. Благодарам многу