Нега и карактеристики на пуф риба


Иако неговото пријателско лице кога плива сам, ни покажува многу пријателски аспект од неговиот секојдневен живот, генерално пуф риба тие се морски жители со најлош карактер и темперамент. Овие животни кои припаѓаат на семејството Tetraodontidae, имаат способност да отекуваат како боцкаво топче во моменти кога се чувствува нападнато од предатор. Покрај тоа, овој одбранбен систем, што ја прави донекаде опасна риба, испушта многу отровна супстанца која во моментов се испитува за да се користи како аналгетик кај пациенти кои страдаат од рак.

Рибата пуфер е прилично агилна риба, завеса и многу привлечна. Тие обично имаат жолта или кафеаво зелена боја со црни дамки на нивното тело.

Ако размислувате да го имате овој вид во вашето езерце, важно е да го имате предвид тоа мора да живее сам, без никакво друго животно бидејќи останатите примероци може да ги јаде оваа риба од пуф.

На ист начин, важно е да имате предвид дека просторот во кој овие животни мора да живеат за да можат правилно да се развиваат, мора да биде доста широк и голем, како температура на водата во езерцето, што мора да биде тропска температура што се движи помеѓу 22 и 26 Целзиусови степени.

Што се однесува до хранење на овие животниМора да имате предвид дека и покрај тоа што тие можат да се прилагодат на сува храна што може да се набави во продавниците за миленичиња, подобро е да се хранат со полжави и црви, бидејќи во спротивно може да имаат стомачни тешкотии.

Запомнете дека ако одлучите да го имате овој или друг вид во вашето езерце, многу е важно да се посветите на грижата за нив, да обрнувате внимание и многу ofубов, бидејќи иако тие не можат да се однесуваат како куче или мачка, тие исто така заслужуваат многу наклонетост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Флорисер dijo

    Одлична информација, среќа