Двобојна риба Лабео


Овие типови риби во моментов се многу посакувани да ги има во аквариум. На двобоен лабео кои припаѓаат на Семејство на кипириниди Потекнува од морињата на Југоисточна Азија. Таа е една од најлесните риби за идентификување бидејќи, како што покажува и нејзиното име, има две бои на телото, опашката има интензивно црвена, додека остатокот од телото е црна. На ист начин, можете да најдете видови кои имаат црно тело и црвени перки.

Овој вид риба се карактеризира со тоа што има грбна перка многу слична на ајкулата, па затоа се познати и под името на риба од црвена опашка или црна ајкула.

Ако размислувате да имате двобојна риба лабео во вашиот аквариум, важно е да имате предвид дека оваа риба може да живее со други риби од други видови сè додека тие се со иста големина. Сепак, не е препорачливо да живеат со риби од ист вид, бидејќи вашиот аквариум може да се претвори во тешка битка поради тоа колку тие стануваат агресивни со своето семејство.

На ист начин, за аквариумот да има најдобри услови за живот и оние кои се најслични на природните, водата мора да остане помеѓу 23 и 27 степени на температура. Исто така, мора да се погрижиме да запреме различни видови растенија, така што животните ќе се засолнат, играат, па дури и ќе се хранат, како и карпа, корени и корали, ако е можно.

Исто така, мора да имаме предвид дека аквариумот што им треба на овие риби мора да биде голем аквариум од повеќе или помалку 150 литри, не само поради територијалниот темперамент на овие животни, туку и затоа што им треба многу простор за пливање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.