Дозерот за храна за риби

диспензерот за храна од риба

Ако имате резервоар за риби, можеби размислувате да купите диспензерот за храна од риба и на тој начин да заборавите на тоа што треба рачно да ги храните. Со овие уреди треба да се грижите само да ги наполните со храна кога ќе завршите. Тие се прилично удобни и ефикасни и нè спасуваат од неволјите на „Заборавив да ја хранам рибата“. Во овој пост ќе анализираме како треба да го изберете диспензерот за храна од риби според вашите потреби и кои се најдобрите постоечки модели.

Дали сакате да дознаете повеќе за диспензерите за храна од риби? Продолжете да читате.

Најдобри диспензери за храна од риби

Отсега натаму, ќе го анализираме секој од најбараните модели од заедницата што ја сака рибата и кои се нејзините главни карактеристики

Автоматски фидер

Тоа е корито што има добар дизајн за да издржи високи вредности на влажност без да претрпи никакво оштетување или влошување. Тоа ви овозможува да ја програмирате количината на храна што сакате да ја дадете на рибата и обемот на храна што треба да се воведе во неа. Во зависност од структурата на аквариумот, овој автоматски фидер може да биде поставен на работ или независен. Можете да го видите тука.

Дозерот за храна за риби

Овој диспензер е прилично мал, но може да се користи за хранење на нашата риба ако имаме малку. Постојат многу резервоари за риби кои се состојат само од 4 или 5 примероци, така што овој помал диспензер ќе обезбеди нашите риби да не се плашат од тоа, бидејќи полесно е да се камуфлира со останатите компоненти на аквариумот.

Има идеална завршница за да се спротивстави на влажноста, така што ја одржува храната внатре во оптимални услови. Контејнерот може да се пополни кога е потребно, без потреба да се расклопува целиот диспензерот. Со помош на функција за ротација можете да ја прилагодите количината храна за да ја нахраните рибата. Проверете ги најдобрите цени тука.

Одвојлив автоматски фидер

Во овој случај, наоѓаме еден вид отстранлив фидер за да можеме лесно да го транспортираме или до него чиста внатре и секогаш чувајте ја во добра состојба. Добра големина е да воведете доволно храна некое време и да заборавите рачно да ја храните рибата. Најреволуционерното нешто во врска со овој модел е што тој има екран што укажува на нивото на храната што ја имате на располагање за да знаете кога да се наполни.

Овозможува негово поврзување со пумпа за воздух во случај да ви треба. Неговата цена е многу прифатлива.

Компактен диспензерот за храна

Овој автоматски фидер овозможува да се регулира количината на храна што се дава на рибата и фреквенцијата. Може да го закажете да се храни на секои 12 или 24 часа што е најнормално. Има купе за складирање храна и полесно полнење. Неговиот убав крај можете да го видите овде.

Рачен и автоматски диспензерот за храна

Не се пронајдени производи

Во овој случај, наоѓаме диспензер за двојна функционалност. Овој диспензерот ни овозможува да ја храниме нашата риба во зависност од потребите. Ако сакаме да ја храниме рибата рачно или треба да го направиме тоа некое време, не мора да ја отстрануваме од аквариумот. Тоа има опција за рачна храна за да се запре издавањето храна во периодот што го сакате. Во меѓувреме, ја одржува вашата храна во совршена состојба.

Тој е доста отпорен на влага и Не се пронајдени производи за придобивките што ги нуди.

Се надевам дека со овие модели можете да го изберете оној кој најдобро ви одговара.

Општини

автоматски фидери за риби

Рибите треба да се хранат редовно и без недостаток на хранливи материи. Не смееме да заборавиме дека тие се на место што не е нивно природно живеалиште и мора да го сведеме на минимум стресот, така што животот што го имаат во резервоарот за риби е што подобар. За да го направите ова, А. диспензерот за храна од риба тоа е тотално одлична идеја за заборавните и оние кои едноставно не сакаат да бидат обесени на рибната храна и да станат робови.

Со диспензерот за храна можете да ја храните вашата риба на редовен и автоматски начин. Тие се програмабилни и можеби ќе бидете изненадени колку напредува технологијата денес. Ако треба да го храните рачно за да ги зајакнете односите или затоа што примерокот е болен, можете исто така да го сторите тоа. За сите овие предности, диспензерот за храна е од суштинско значење.

Општо, сите диспензери за храна се напојуваат со АА батерии, бидејќи тоа е начинот да се обезбеди снабдување со храна. Потрошувачката на овие колибри е минимална бидејќи тие работат само кога ќе ја хранат рибата. Ова осигурува дека тие секогаш ќе бидат добро хранети и нема да имаат недостаток на хранливи материи. Постојат некои поразвиени колибри кои имаат некои дополнителни функции како што се аларми, батерии или други функционалности кои се поподготвени да хранат риби со построга маргина.

Како да го изберете вашиот диспензерот за храна за риби

фидер за риби

Сепак, се појавуваат илјадници модели и функционалности и не знаеме што е најдобро за нас. Првото нешто што треба да го разгледате кога купувате уред од овие е тоа можете да го програмирате и да го наполните како што ви одговара. Тоа е диспензерот за храна што треба да одговара на вас, а не вие ​​на него. Постојат варијанти на модели кои ви дозволуваат да ги храните еднаш на ден или неколку. Затоа, изберете го оној кој најмногу ви треба на вашата риба, во зависност од видовите што ги имаат во аквариумот.

Друг аспект што треба да го земете во предвид Тоа е материјалот од кој е направен. Ова е важно со оглед на влажноста што постои во резервоарот за риби и ако материјалот не е добро подготвен за него, тој ќе се влоши со текот на времето. Најдобрите обично се направени од пластика бидејќи подобро ја издржуваат влажноста што ја обезбедува околината. Идеално, одберете диспензерот што трае што е можно подолго.

автоматски фидер за риби

На трето место, важно е да се знае стилот на фидер што ќе го имате бидејќи мора да се „камуфлира“ меѓу другите елементи на аквариумскиот декоратор за да не ги исплаши рибите. Ако рибите почувствуваат каква било опасност да се приближат до диспензерот, тие нема да јадат или да се чувствуваат заштитени. Затоа, препорачливо е да изберете модел и боја што одговара на украсот присутен во вашиот аквариум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Он dijo

    Кога ќе заврши кризата, би сакал да ги знам најдобрите брендови на кои им е пријатно, ве молам. Имам риба гупи, 3 возрасни мажи, 1 возрасни жени и 11 млади. Би сакал да имам два автоматски фидери