Домашна храна за риби

t домашна храна за риби

Вие сакате да направите домашна храна за риби? Во претходната статија ви дадовме а рецепт за подготовка на храна во паста за тропска риба или за најчестите видови. Денес ќе ви доставиме рецепт за подготовка на храна за риба од снегулки.

Домашна храна за тропски риби

Првото нешто што ќе направиме е да научиме како да подготвиме домашна храна за тропски риби:

Состојки за правење домашна храна од риби

Овие се неопходните состојки за да можете сами да си подготвувате домашна храна од риби.

 • Половина килограм рибино месо без лушпи
 • Половина килограм говедско црн дроб
 • Половина килограм телешко срце (без маснотии и нерви)
 • Варено јајце,
 • Слатка пиперка
 • Морков
 • Глава излупен лук
 • Цвекло
 • Сок од еден лимон,
 • Четири лажици лушпеста овес
 • Две лажици поливитамински препарат
 • Лажица соја лецитин
 • ¼ лажица натриум бензоат
 • Една лажица глицерин (за навлажнувачки крем)

Како да подготвите домашна храна од риба од снегулки

Ние ги мелеме состојките додека не добиеме каша додавајќи вода додека не постигнеме полу-течна конзистентност.

Ние подготвуваме плех со рамно дно и шириме тенок и рамномерен слој од каша.
Ставаме во рерна на минимална температура, запомнете дека многу витамини можат да се уништат на високи температури. Ние готвиме додека тестенините не се исушат.
Ја отстрануваме храната помагајќи ни со шпатула. Ако ви е тешко, прибегнете се на трикот да го оставите на отворено преку ноќ, така што влажноста во околината ќе ја омекне.

Снегулките чувајте ги во тесно покриена тегла.

Количините на состојките може да варираат во зависност од хранливите потреби на рибата. Ако имаме риба со повеќе месојадни навики, можеме да ја намалиме количината на зеленчук, ако е повеќе вегетаријанска, ќе ја зголемиме количината на зеленчук.

Ако има потреба стимулирајте го апетитот можеме да додадеме лажица од некој витамински комплекс што може да се добие во аптека или во ветеринар. Комплексот мора да го препорача експерт од оваа област.

Домашна храна од риба со ладна вода

Сите риби со ладна вода се одржуваат релативно лесно. Тие се риби со незаситен апетит, но тоа не значи дека можете да ги нахраните со што било. Потребна им е диета погоден за вашиот дигестивен систем и, за ова, можете да изберете во различни текстури (снегулки, гранули, лебдечки стапчиња ...).

Златна рипка Тетра за риба со ладна вода

тетра златна рипка

Ова е целосна храна за снегулки за сите златни рипки и други риби со ладна вода.

На рибите, како и на секое живо суштество, им треба урамнотежена исхрана со висококвалитетен извор на витамини. Оваа комерцијална формула за Тетра се состои од на избалансирана мешавина на есенцијални витамини, состојки со голем придонес на енергија и имуностимуланси кои ги подобруваат телесните функции и ја зајакнуваат отпорноста на болести на нашите риби.

Покрај тоа, оваа мешавина е подготвена така што тие имаат разновидна и урамнотежена исхрана, вклучувајќи ги сите есенцијални хранливи материи и состојки, како и елементи во трагови.

Со оваа диета обезбедувате долг и здрав живот за вашите риби, покрај подобрувањето на нивните прекрасни бои.

Гранули ладна вода храна за риби

храна со гранулирана риба

Благодарение на оваа гранулирана храна, боењето и природната одбрана на нашите риби со ладна вода се многу зајакнати.

Составен е од рибино брашно, пченкарен скроб, пченично брашно, спирулина (10%), пченични никулци, пивски квасец, рибино масло, гамарус, пченичен глутен, крилмел, зелена усна школка (perna canaliculus), прав, коприва, билки, луцерка, алги , црвен пипер, магдонос, спанаќ, моркови, лук.

Стимуланс на апетит

Стимуланс за апетит

Ако некоја од нашите риби почне да јаде малку или започне да има каприциозен вкус, постојат стимуланси за вкусот на храната и апетитот. Се користи и за свежа и за солена ладна вода риба.

Овој стимуланс содржи природна активна состојка која се наоѓа во лукот, алицин, за која се покажа дека има многу корисни здравствени ефекти. Алицин има силна антиоксиданс (слично на витамин Ц) кои помагаат во одржување на здравјето со елиминирање на опасните слободни радикали.

Многу е корисно ако сакате да и дадете лек орално на рибата измешана со храната.

Природна храна за гапи

Природна храна за гапи

Меѓу најпопуларните природни јадења за гапи се вагите. Постојат многу видови скали, од оние со главно растителен состав до оние со висока содржина на протеини и од оние што тонат брзо до оние што плови на површината за да се прилагодат на навиките на различните видови риби.

Ако ја храниме нашата риба со прекумерни количини лушпи, тие почнуваат да се складираат на дното и може да предизвикаат водата губи квалитет распаѓање.

Можеме да ги нахраниме нашите гапи со храна што можеме да ја најдеме во нашата кујна. Оваа диета вклучува мешунки, сирење и други млечни производи, тврдо варени јајца, посно мелено месо, овошје, житарици итн. Очигледно, потребно е да се подготват сите овие намирници за да можат да ги консумираат нашите гапи. Тие можат да се пире и да се мешаат со желатин за да се формираат коцки, или да се смачкаат и да се хранат директно до рибите. Тие исто така може да се пренесат преку блендерот додека не се добие еден вид суспензија.

Факт е дека постојат многу начини да се хранат рибите со свежи производи, но мора да се земе предвид дека тие ја прават водата многу валкана и дека ќе биде потребно брзо отстрани остатоците што остануваат во позадина.

Конечно, можеме да ги нахраниме нашите гапи со жива храна, како што се инсекти, рибен срна, ракчиња од саламура, итн. Некои од овие намирници може да се дадат на рибите како што се, но други мора да се исечат или да се скршат.

За да ја нахраниме гапи со жива храна, мора да бидеме претпазливи не воведувајте и патогени микроорганизми, како ларви од инсекти, кои можат да ги нападнат нашите риби.

Како правиме каша за морска риба?

каша од морска риба

Ако сакаме да направиме своја каша за да нахраниме морски риби во нашиот аквариум, мора да следиме неколку чекори. Првото нешто е да се дефинира она што го сметаме за каша. Каша е подготвен производ што се генерира преку на втечнување на различноста на мекотелите, како октопод, црвена риба, ракчиња итн. кои се мелат се додека не добијат каша.

Во зависност од диетата што ја има нашата риба, ние мора да вклучиме состојки според месојадната, тревојади или сештојади диета.

Состојки за сештојадна риба каша:

 • Ракчиња
 • Октопод
 • школка
 • Мида
 • Каламар
 • Каракол
 • Риба бифтек
 • Нори алги

мешалка со рибино брашно

Откако ќе ги имаме сите состојки за подготовка на кашата, малку по малку ги истураме во блендерот, сè додека не се вметнат сите. Ние го мешаме сè додека не добие текстура на каша и тие можат да бидат набудувајте неколку мали парчиња состојки.

Ако сакаме да ја задржиме нашата каша некое време, можеме да ги чуваме во про transparentирна пластична кеса и да ја запечатиме херметички, ставајќи ги во замрзнувачот.

Сега можете правилно да ја храните вашата риба во согласност со нивните нутриционистички потреби, истовремено давајќи им здрава и урамнотежена диета што ќе се претвори во здравје и благосостојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дарвин Вера Замбрано dijo

  Здраво, јас сум нова во оваа тема, вистината е многу корисна за мене, благодарам за она што го научив и сакам да продолжите да пишувате повеќе за оваа многу важна тема.