Еден од најпознатите видови, ѓон

Единствен

Не можеме да негираме дека Единствен е еден од видови од најпопуларните риби во светот. Не е изненадувачки, само споменувајќи го тоа, сигурни сме дека повеќе од еден ќе слушнал за тоа. Неговите карактеристики се доста интересни, па не би било лошо да ги погледнете.

Како прв факт што треба да се коментира, мора да кажеме дека, и покрај тоа што се родивме како А. риба Заеднички, ѓонот плива во вертикално држење на телото и, како што расте, прифаќа хоризонтална положба. Се смета за прилично curубопитна риба, бидејќи има сиво-кафеава боја, со кружни неправилни темни и светли дамки.

Главата на ѓонот е мала и заоблена, со ситни очи. Покрај тоа, во близина на устата има израстоци на кожата, со црнкаво место на пекторалната перка. Од друга страна, неговиот сезонска Обично се спроведува помеѓу месеците ноември и декември и април и мај.

Тие обично живеат во солени води, на морското дно, на длабочина што може да биде околу 100 метри. Обично не излегува од овој тип на живеалиште, каде што исто така може правилно да ја носи својата диета, која се базира главно на други риби во оваа област.

Од друга страна, ние исто така треба да го истакнеме името по кое е научно познато. И тоа е дека ѓонот им припаѓа на салеидите, бидејќи е риба плеуронектиформ, што научно се нарекува Solea solea или Solea vulgaris. Имиња кои го дефинираат на подобар начин.

Вистината е дека заедничкиот ѓон има своја популарност, не само по неговите карактеристики, кои само по себе се многу интересно, но исто така и за некои особености што го прават прилично iousубопитен. Тоа е вид за кој се познаваат многу работи и за кои постојано се проучуваат нови податоци. Вид на риба за која треба да внимавате.

Повеќе информации - Yellowtail Damsel
Фото - Викимедија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.