Риба за бричење, една од најчудните видови

Риба за бричење

Како што веќе се случи на копно, морскиот свет има широк спектар на видови кои би можеле да ги класифицираме како ретки или чудни. Е за риба дека, или поради нивното однесување или поради нивниот изглед, тие имаат изглед што не го гледаме секој ден, а кој понекогаш дури и ќе не изненади. Не се грижи. Би можеле да ги класифицираме како сосема нормални, едноставно не сме навикнати на нивно присуство.

Еден од најживописните примери е оној на жилети риби. Има маслинесто-зелено тело, пресечено надолжно и со црна лента што е веќе оставена со отворена уста на повеќе од една. Всушност, тоа е исто така странично компресирана риба, но со про transparentирен слој што го прави да изгледа уште поневеројатно. Немојте да се изненадите ако погрешно го поставите за нож, бидејќи изгледа така.

Исто така, има и други curубопитни аспекти. Да ви даде идеја, тоа може да се измери до 15 сантиметри, големина што ќе ви помогне да пливате вертикално, во потрага по плен за јадење. Обично живее во Индо-Тихиот Океан и Црвеното Море, така што таму нема проблеми во овој поглед.

На прашањето дали е препорачливо да го имате во аквариоМожеме да одговориме потврдно, но имајќи една во предвид: не е препорачливо да имате помалку од 400 литри во аквариуми. На кратко, вид што нема да влезе во нашиот дом, но може да се појави во специјализирани области.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Mariana dijo

    Сакам да знам дали жилетот е ладнокрвен или топлокрвен = - (