Зелени алги

Зелени алги

Во претходните написи во длабочина го видовме црвени алги. Денес ви донесеме уште една статија поврзана со неа. Во овој случај ќе разговараме за зелени алги. Нивната посебна карактеристика е дека тие имаат хлорофил и од ао и од б. Овој факт е она што ги прави зелените алги да ја имаат оваа боја. Низ целиот свет има повеќе од 7.000 видови зелени алги. Тие се дистрибуираат помеѓу морска, слатка вода или копно, иако огромното мнозинство е слатководно.

Дали сакате длабоко да ги знаете сите карактеристики и начин на живот на зелените алги? Продолжете да читате и ќе научите сè

клучните карактеристики

Карактеристики на зелените алги

Зелените алги, како и сите организми кои имаат хлорофил, сТие се способни да произведат енергија за да живеат од фотосинтеза. Потребната компонента за живеење е сончева светлина. Како што можеме да замислиме, морските алги го имаат овој факт покомплицирано, бидејќи сончевото зрачење се намалува со длабочината.

Загадувањето на водата ја намалува количината на сончева светлина што влегува во морските екосистеми и, според тоа, зелените алги не можат да се фотосинтезираат и да умрат. Овој вид алги може да се насели во скоро секој екосистем бидејќи има голем капацитет за преживување. Фактот дека само 10% од сите зелени алги во светот се морски, е поврзана со нивната способност за фотосинтеза и нивната потреба за часови сончева светлина.

Кога излегуваме на море, можеме да најдеме многу видови зелени алги. Како што се спуштаме во длабочина, сè помалку гледаме додека се намалува сончевата светлина. Иако можеме да најдеме некои алги суспендирани во вода или алги со микроскопска големина, огромното мнозинство од нив се наоѓаат на дното на морското дно.

Репродукцијата на алгите може да биде и сексуална и асексуална. Кога станува збор за нивна анализа, можеме да разликуваме стебла, лисја и корени како во повисоко растение.

Репродукција на зелени алги

Репродукција на зелени алги

Како што споменавме претходно, алгите можат да се размножуваат асексуално преку фрагментација и сексуално на различни начини. Toе ги анализираме секој од нив:

  • Хологамијата: тоа е вид на репродукција што се забележува само во едноклеточни алги. Неговата репродукција се состои во фактот дека целата алга дејствува како гаме и се спојува со друга гамета.
  • Конјугација: тоа е вид на репродукција што се јавува само кај алги кои се од филаментозен тип. Во него, некои алги делуваат како машки, а други како жени. На овој начин, тие се способни да се приклучат на филаментите и да создадат цевки за обединување низ кои поминува репродуктивната содржина. Кога процесот е завршен, како резултат се формира зигоспор. Тоа е спора која останува латентна се додека условите во околината не се погодни за нејзино ртење во кое формира нов влакно.
  • Планогамија: Тоа е вид на репродукција во која дејствуваат мобилните гамети. Двете гамети содржат flagella што им овозможува да се движат и да се вкрстуваат.
  • Огамија: Слична е на претходната, но овој пат откриваме дека женската гама е неподвижна. Бидејќи нема флагела, не може да се движи и бара надворешно размножување.

Филаментозни алги

Морско зелени алги

Филаментозните алги се од јавен интерес, бидејќи многу од нив се користат во аквариуми. Тие имаат и хлорофил a и b и разни видови на пигменти како што се каротени и ксантофили. Го наоѓаме главно во слатководни области, иако може да се види и како се населуваат во морски области. Ова го прави разноврсна фабрика за употреба во вашиот аквариум.

Тие се нарекуваат филаментозни алги бидејќи имаат клетки во форма на компактни филаменти слични на косата. Во некои аквариуми постои формирање на еден вид филаментозни зелени алги кои не се многу пријатни (слични на плевелите во овоштарниците) и се нарекуваат Кладофора. Можете лесно да ги препознаете бидејќи изгледаат како група на темно зелени нишки и растат фиксирани на подлоги или други растенија околу нив.

На филаментозните алги им треба многу светлина и хранливи материи за да растат добро. Потребни им се големи количини на нитрати и фосфати што ги содржи водата. Ако сакате да обезбедите добра состојба и раст на зелените алги во вашиот аквариум, проверете дали имаат добри количини на овие минерали.

Овие алги, исто така, можат да станат штетници ако има вишок хранливи материи. Може да ги оштети водите со процесот познат како еутрофикација на вода. Тоа е претеран раст како резултат на вишок на хранливи материи во водата што доведува до намалување на количината на светлина што стигнува до дното поради вишокот на алги. Кога ќе умрат, тие почнуваат да скапуваат и создаваат гнилостно опкружување. Ова се нарекува еутрофикација на вода.

Причини зошто тие се појавуваат во вашиот аквариум

Зелени алги во аквариуми

Можеби имате езерце и од еден ден до следниот зелени алги ќе почнат да се размножуваат. Оваа ситуација се должи на различни причини. Една од главните е нерамнотежата помеѓу количината на нитрат и фосфат во водата. Општо, обично има повеќе нитрати отколку фосфати. Немањето соодветни вредности ги прави овие алги да растат во аквариуми. За да се избегне оваа ситуација, ние мора многу добро да ги контролираме нивоата на растенија што ги поставуваме во езерцето.

Друг проблем што предизвикува несакан раст на зелените алги е малата филтрација или биолошкиот товардо. Оваа ситуација се јавува кога Филтрите тие немаат моќ да ја одржуваат водата во добра состојба. Можеби е затоа што аквариумот нема доволно моќ да филтрира голема количина вода или премногу голем волумен или затоа што е запушен / оштетен. За да го земеме предвид овој аспект, ние само треба да ја бараме потребната моќ на која треба да работи. Мора да знаете дека при вметнување на филтерот во вода, моќноста е намалена за 40%. Затоа, потребно е да се купи филтер кој има поголема моќност.

Ако аквариумот има вишок на директна сончева светлина или, обратно, недостаток на осветлување, тоа може да биде случај на несакан раст. Количината на светлина што влегува мора да биде добро измерена и да биде праведна и неопходна.

Се надевам дека овие совети ќе ви помогнат да дознаете повеќе за зелените алги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.