6 идеи за украсување аквариум

Фихгура како украс за аквариум

Има многу украси кои се одлични идеи за украсување аквариум, од карпи или стапови до класични фигури со ковчези и нуркачи или повеќе имагинативни, како ананасот во кој живее Сунѓерот Боб.

Не obstante, Не станува збор само за избор на украси што најмногу ни се допаѓаат за нашиот аквариум, туку и за познавање на оние што не можеме да ги ставиме, како и да знаете како да ги исчистите и неколку совети за украсување. Сето ова ќе го разгледаме во оваа статија. Покрај тоа, ви препорачуваме да го прочитате овој друг пост за украсување на дното на нашиот аквариум во случај да сакате повеќе идеи.

Идеи за украсување на вашиот аквариум

Песочните дна се подобри за некои риби

Без сомнение, украсување аквариум може да биде една од најзабавните активности, бидејќи можеме да го осветлиме погледот на нашиот аквариум и да протераме дека е едноставно место со четири чакали и исушена пластична фабрика. Напротив, на пазарот имаме многу опции:

Чакал или песок

Основата на секој аквариум, буквално, е чакал или песок, кој е поставен на днотоНа Додека чакалот доаѓа во форма на камења (со поприроден или обоен изглед, и со различна големина), песокот е совршен за оние риби кои имаат тенденција да се закопаат во него или да го поминуваат поголемиот дел од времето на дното во нивното живеалиште. Природно , како јагули.

Не obstante, понекогаш чакалот е најдобро решениеособено за нашата удобност. На пример, еден од најголемите недостатоци на песок е тоа што чистењето е многу тешко и дека има тенденција да го има насекаде, па затоа ќе мора почесто да го заменувате.

Покрај тоа, многу е препорачливо да се одлучите за природни материјали, бидејќи ако се синтетички или стакло, нема да дозволат толку лесно да се појави добрата бактериска флора (запомнете, од витално значење за аквариумот).

Дневници

Ако сакате да му дадете рустикален допир на вашиот аквариум, можете да се одлучите за трупци. Има многу стебла од лаги за врзаните очи во продавниците за миленичиња или Амазон кои многу добро ја имитираат природата, и, покрај тоа, бидејќи не се синтетички, тие не гниеат, што може да обезбеди неограничено засолниште за вашата риба.

Иако е можно да се користи природно дрво во аквариум, мора да бидете исклучително внимателни, бидејќи тоа е многу чувствително прашање. Некои видови дрво, на пример, испуштаат киселини во водата што можат да ја убијат вашата риба. Повеќето исто така лебдат, така што ќе мора прво да ги третирате или да ги поткрепите до дното со камен, на пример. Така, не се препорачува да користите дрво што сте го собрале сами, без да дознаете за сортата и без да земете предвид дали користеле пестицид.

Растенија

Растенијата Тие се уште една од најкласичните идеи за украсување на нашиот аквариумНа Тие можат да бидат вештачки или природни, како што ќе видиме подолу.

Вештачки растенија

Без сомнение тие се најлесно да се грижат (во основа затоа што не бараат грижа). Покрај тоа, тие имаат тенденција да имаат повеќе шарени бои и да обезбедат засолниште за вашите риби без страв дека негативно ќе влијаат на нивното здравје. Плус, тие не умираат или не гнијат, што може да испушти честички во водата што го зголемуваат нивото на азот, што може да предизвика стрес и да ја разболи вашата риба.

Природни растенија

Дневник со дупки за рибите да се сокријат

Иако не се препорачуваат за почетници, природните растенија исто така имаат свои предностиНа На пример, добро згрижени за ослободување на кислород при употреба на СО2, нешто што е секогаш препорачливо за вашите риби (запомнете дека им е потребен кислород за да живеат). Меѓутоа, кога купувате природни растенија, проверете дали доаѓаат во стерилизирана тегла за да не најдете скапови, како полжави, што можат да го нападнат вашиот аквариум.

Камења

Камењата, како и трупците, се една од класиците за украсување на секој аквариум. Можете да ги најдете на многу места и, во овој случај, употребата на природни камења не е толку опасна како онаа на трупците. Сепак, за да бидете сигурни дека се безбедни за употреба, натопете ги во вода неколку дена и потоа проверете дали pH вредноста не е променета.

Друг тест за да проверите дали каменот што сте го одбрале за вашиот аквариум не содржи киселини што можат многу побрзо да ја убијат вашата риба, истурете малку оцет врз каменотНа Ако не направите ништо, карпата е безбедна. Од друга страна, ако има меурчиња, содржи киселини, па затоа не треба да го додавате во аквариумот. Овој тест може да се направи и со хлороводородна киселина, но е многу поопасен (од искуство ви кажувам: сестра ми, која е геолог, еднаш остави целосно шише вода и за малку ќе умрев).

Резервоар за риби со вештачки растенија

Вештачки украси

Вештачките украси се продаваат на многу места и, најдобро од с, тие се целосно подготвени да бидат потопени, така што нема да морате да страдате за вашата риба. И ако тоа не беше доволно, тие претставуваат неверојатна разновидност на фигурини, главно меѓу најкласичните (нуркачи, ковчези за богатство, потонати бродови, шлемови за нуркачи, урнатини, ориентални згради, Буди ...) до поимагинативни (Стоунхенџ, ананас од Сунѓерот Боб, Star Wars AT-AT, вулкани, печурки, черепи ...).

Декоративна хартија

Ако сакате да му дадете малку длабочина на аквариумот, позадините се решение. Тие всушност не се насликани, туку тие се печатена фотографија, обично на леплива хартија, која можете да ја залепите на задната страна на аквариумот (очигледно однадвор). Огромното мнозинство се обликувани како морско дно, иако може да најдете и пооригинални со шуми, водопади ... Дури и ако не најдете фотографии што ви се допаѓаат, можете да изберете да печатите. Многу е препорачливо во овој случај да го ламинирате, бидејќи, дури и ако е надвор од водата, на крајот ќе се навлажни.

Што да не се става во аквариум

Камењата се класика на декорацијата

Има еден серија материјали што не е препорачливо да се стават во вода, како што ќе видиме подолу, и за да бидете во искушение да се потопите. На пример:

Корал

Коралот е убав, но навикнато е да е полно со токсини и бактерии што може да го уништи вашиот морски екосистем. Покрај тоа, мртвиот корал има досадна боја и доста грда, лоша работа, така што секогаш ќе биде посоодветно да се одлучите за вештачка опција, но повеќе кул и пријатна за окото.

Нетретирани природни елементи

Пред да ви дадеме неколку идеи за третирање на трупците и природните камења што сакате да ги додадете во водата. Сепак, ако не сте сигурни и сте почетник во оваа област, подобро е да одите по вештачки камења и стапови.

Неподготвени украси

Пластичен Индиец може да биде многу симпатичен во вашиот аквариум, но мора да бидете свесни дека тоа не е декорација третирана да се потопи во вода, па може да биде токсичен за вашите риби и растенијаНа Истото се случува и со други „украси“ што не сте ги третирале или кои не се наменети како такви, на пример, монети, минерали, обоено стакло ...

Како да ги исчистите украсите

Риба плива меѓу растенијата во вашиот аквариум

Секојпат, како што е очигледно, ќе мора да ги исчистите украсите што ги имате во вашиот аквариум. За тоа:

 • Прво на сите чисти алги и вештачки растенија што го имате во аквариумот без да ја отстраните водата и со четка. Не бидете премногу груби ако не сакате да ги вчитате.
 • Потоа, исчистете го чакалот од дното со вакуум од чакалНа Со овој метод не само што ќе ги исчистите камењата, туку исто така можете да го искористите тоа за да ја смените или повторно да ја наполните водата.
 • Патем ако ги чистите внатрешните украси, не користете многу тврда четка ако не сакате да ги изгребите фигурините.

Дури и ако се неколку многу едноставни чекори, вистината е дека тоа е една од најтешките работи при одржување на аквариумот, но многу важно да се одржува добра хигиена.

Декоративни совети

Камења позадина

Конечно што вашиот аквариум е кул или како спојување со илјада работи во кои рибата не се ни гледа, не зависи само од парите што сме ги потрошиле или од количината фигурини што ги ставивме. На пример:

 • Размислете за простор што имаш и што сакаш да ставиш (вештачки или природни растенија, фигури ...)
 • Ако е еморски косистем, тема за океанот ќе биде подобра, додека ако е слатка вода, река.
 • Размислете каков вид чакал или песок одговара на вашата риба.
 • Не ставајте многу предмети заедно ако не сакате да ја нагласите рибата или да имате премногу полн аквариум. Исто така, на природните растенија им треба повеќе простор.
 • Смета додадете некој елемент со дупки каде рибата може да се скрие.
 • Еден сооднос што работи многу добро е да се избере да се стави големо парче во центарот и неколку помали на краевите.
 • Од време на време е Се препорачува да ги поместите фигурините и украсите на дното на аквариумот (очигледно ова не важи за природни растенија) за да дадете разновидност за себе и за вашата риба.

Се надеваме дека овие идеи за украсување аквариум служеа како водич за да го направите вашиот навистина кул. Кажете ни, дали некогаш сте украсиле аквариум или се чувствувате изгубено? Дали сте повеќе природни или вештачки растенија? Дали има декорација што особено ви се допаѓа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.