Како да идентификувате болна риба

болни риби

Во повеќето риби што ги имаме во аквариумот можете да кажете дека е болна едноставно визијата и однесувањето на истите. Иако подоцна има очигледни знаци, со кои се идентификува болеста. Кога зборуваме за болна риба, тоа е затоа што забележавме дека го измени своето вообичаено однесување, и оттаму, преминуваме на идентификувајте ја болеста да се врати здравјето на рибата.

Бојата, начинот на пливање, непостојаноста или отсуството на истата, повлекувањето, преклопените перки, изолацијата на чевелот, неправилното пливање, се утврдува дека е ненормално и затоа мора да се поправи видови риби.


Постојат ненормални однесувања што укажуваат на тоа дека рибите се болни и дека се болни честа појава кај сите риби. Одбивање на вообичаената храна, превиткани перки, нередовно пливање или изолација во аглите на аквариумот, движење напред и назад, триење на камења, предмети или под на аквариум, вознемирено дишење и недостаток на реакција кога ќе се обидеме да ги фатиме со мрежа.

Кога риба ја менува бојатаАко промената е привремена, не треба да се грижиме, но ако опстојува, ќе зборуваме за болест и ќе ги набудуваме рибите за да ја откриеме. Може да зборуваме за анемија, бидејќи таа создава промена на бојата кај рибите, или поради недостаток на кислород во аквариумот или лошо осветлување на неговиот систем или паразит кој се населил на кожата.

Ако рибата има потонат стомакWouldе зборуваме за неухранетост, рахитис и туберкулоза. А. испакнат стомак Може да биде запек на цревата, асцит или опаѓање. Последните две болести се сериозни, бидејќи се произведени од напади на бактерии, понекогаш поврзани со миксобактерии, кои се многу заразни и тешко се лекуваат.

Важно е да се напомене дека во случај на каква било аномалија што ја гледаме кај рибите, мора изолирајте го од остатокот од рибата сè додека не ја знаете вашата дијагноза и не ја лекувате болеста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.