Историја на морските коњи


За неколку години, морските коњи Тие започнаа да го интересираат многу луѓе, не само поради нивниот необичен изглед на риба, туку и поради конзерваторскиот капацитет што го имаат откако ќе бидат расечени. Името на морскиот коњ се стекнало со изгледот на главата, што повеќе од една потсетува на обликот на главата на коњот.

Во античко време морските коњи што биле полнети, се користеа како шарм за среќа, додека неговиот прав се користеше за правење напивки против различни болести. И покрај неговите лековити придобивки, многу луѓе веруваа дека ако пепелта се меша со вино, може да се формира смртоносна смеса. Слично на тоа, постоеше верување дека овие пепел, ако се мешаат со катран, можат да бидат доста корисни за обновување на косата и кожата.

Иако во моментов ништо од ова не е докажано, секој ден милиони луѓе ширум светот продолжуваат да го купуваат ова плишано животно за да ги украсуваат своите канцеларии, куќи и други места, што не само што го прави ова животно на работ на истребување, наместо тоа, кога се обидуваат да фатете го за дисекција, неговото морско живеалиште е лошо третирано, коралите и другите риби се засегнати.

Купете ги овие животни, е да се промовира нивното истребување, бидејќи има многу области на планетата каде што имало изобилство порано, а денес се малку оскудни. Не можеме да паднеме во искушение да стекнеме и важно е да избегнеме неселективен лов на овие прекрасни суштества што сè што прават е да го разубават морето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   мали цвеќиња dijo

    каков убав коњ