Каква вода да се користи во аквариуми

видови на аквариумска вода

Кога станува збор за аквариум, без разлика дали е ладна вода или топла вода, главниот елемент што ќе го имаме ќе биде вода затоа што мораме да го наполниме аквариумот, во зависност од литрите што ги има, со вода. Постојат многу луѓе кои не знаат каква вода да се користи во аквариуми. Сега, водата честопати може да биде една од главните причини зошто рибите умираат, а тоа може да се должи на водата што се користи. Нормално, луѓето користат вода од чешма за полнење на аквариумите и, откако ќе се наполнат, ги ставаме рибите, но таа вода содржи хлор и хлорот е штетен за рибите, што доведува до болести, па дури и смрт на животните.

Затоа, во оваа статија ќе објасниме каква вода да користиме во аквариуми.

Што може да се направи?

каква вода да се користи во аквариуми за риби

Соочени со овој проблем, постојат две решенија, и двете важат за моја страна, бидејќи ги пробав. Првиот е со употреба на производ што можете да го најдете во продавниците за миленичиња. Тоа е производ што се фрла во вода за да се отстрани, за неколку минути, хлорот што го има и го прави погоден за живот на рибата. Овој производ не чини премногу и тоа трае доста долго.

Друго решение да се спроведе е тоа на земање вода најмалку 24-48 часа пред промена на водата или полнење на аквариумот. Ако ја оставите водата да стои во тие часови, хлорот испарува и водата е веќе добра за рибите. Проблемот тука би бил дека имате аквариум од многу литри и не сакате да имате кофи и кофи со вода што чекаат за да можете да служите за полнење на аквариумот.

Некои што прават е да купат минерална вода, исто така и решение, но таа е обично скапа (помножете го бројот на литри што ви требаат со цената на водата).

Првите две решенија се оние што се изводливи со големи аквариуми и оние кои можат да имаат помала главоболка.

Каква вода да се користи во аквариуми: видови

одржување на аквариум

Како што знаеме, постојат различни извори на вода за снабдување на објектите и за правење на нашите риби здрави. Меѓу видовите на вода што го имаме следново.

Допрете вода

Обично е најсоодветно и најчесто што се користи за складирање на аквариуми. Ова се должи на неговата голема леснотија да се добие и дека нема бактерии и организми што можат да бидат штетни за животот на нашата риба. Проблемот со водата од чешма е што некои карактеристики треба претходно да се коригираат. Бидејќи водата од чешма е наменета за исхрана на луѓето, има карактеристики и супстанции кои спречуваат патогени организми. Ова се елиминира со присуство на средства за дезинфекција. Во овој случај наоѓаме хлор. Овој хлор спречува разни бактерии да растат во водата и го прави за пиење.

Други супстанции што може да ги носи водата од чешма се хлорамини, флуориди или озон. Сепак, ова не е пречка за користење вода од чешма. И, дали за да се отстрани хлорот од водата од чешма, треба само малку да ја тресеме водата и да ја оставиме да мирува 24 часа. Хлорот само ќе испари. Озонот можеме да го отстраниме и со филтрирање на водата преку филтер за активен јаглерод. Друг начин е користете производи како натриум тиосулфат за да го неутрализирате хлорот. Ова е направено ако треба веднаш да ја користиме водата.

Друга поопасна материја што може да носи вода од чешма и која е штетна за рибите е бакарот. Обично доаѓа од самите цевки и водата се раствора кога се нови. Ако цевките се нови и замрзнати за да стојат некое време внатре, бакарот се раствора во водата. За отстранување на бакар можете да го користите активен јаглероден филтер или пуштање на водата од цевката една минута пред да ја користите таа вода за аквариумот.

Некои производи како што се флокуланти понекогаш се користат во општинските води. Ова служи за добивање на кристално чиста вода и може да се отстрани со активен јаглен.

Бунар вода

Водата што се вади од бунарите исто така има предност да биде многу ефтина. Можеме да избереме и овој вид вода според употребата што ќе му ја дадеме. Предност на оваа вода е тоа што нема хлор или друга супстанца за дезинфекција што треба да се отстрани. Тие, исто така, обично не содржат организми кои се патогени за рибите. Од друга страна, неговите недостатоци се тоа што може да има супстанции што мора да знаеме да ги мериме и елиминираме во зависност од длабочината на која ја вадиме водата.

Оваа вода често содржи прекумерни количини на растворени гасови. Меѓу овие гасови наоѓаме јаглерод диоксид и азот. Да се ​​отстранат овие растворени гасови само протресете ја водата неколку часа. Друг проблем што може да го претстави водата од бунарот е тоа што има вишок на растворено железо. Ние можеме едноставно да го отстраниме ова железо со аерација на водата.

Една од карактеристиките зошто водата од бунарот воопшто не се препорачува е тоа што има малку кислород. Ако имаме риба, идеално е водата да има добар дел од кислород. Најдобро е енергично да ја тресете водата неколку часа пред да ја користите. Ние исто така мора да имаме un оксигенатор Инсталиран во аквариумот за да му помогне на оксигенаторот на водата.

Каква вода да се користи во аквариуми: други

Каква вода да се користи во аквариуми

Постојат и други води кои, иако не се толку препорачани, може да се користат без никаков проблем. Треба само добро да ги знаеме параметрите и карактеристиките за да го прицврстиме на она што му треба на аквариумот. Дождовната вода која е една од нив. Ние можеме да ја чуваме дождовната вода за употреба секогаш кога чекаме да врне некое време. Ова е направено така бидејќи можеме да добиеме вода без никакви супстанции од атмосферата, бидејќи таа претходно таложела. Исто така, треба да почекате да се исчистат покривите и олуците.

Дождовната вода има карактеристики да биде многу мека. Тоа е, тоа е слично на осмоза вода или деминерализирана вода. Идеално е да се користи активен филтер за јаглерод за да се осигура дека водата ќе има добар квалитет.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за тоа каква вода да се користи во аквариумите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Emiliano dijo

    Во оваа статија тие не им дадоа скоро никаква важност на хлорамините и мора да се внимава многу со нив.