Климатик за вода во аквариум

На рибите им е потребна чиста вода за да живеат

Климатизерот за вода е многу неопходна работа за прочистување на водата што доаѓа директно од чешмата. и направете ја соодветна за да може вашата риба да живее во неа без страв од хлор и други елементи присутни во водата од чешма што се толку штетни за здравјето.

Во оваа статија ќе зборуваме за најдобрите производи за климатизација на вода, покрај тоа што ви кажуваат за што служи регенераторот, кога е неопходно да се користи и како се користиНа Покрај тоа, ви препорачуваме да ја прочитате оваа друга статија за каква вода да се користи во аквариуми да стане вистински експерт.

Најдобри климатизери за вода во аквариум

Што е балсам за аквариум и за што служи?

Кондиционерите ја прават водата подготвена за вашата риба

Климатик за вода, како што сугерира името, е а производ кој овозможува третирање на вода од чешма, што нормално би било штетно за рибите, и да го условат да го претвори во живеалиште каде што можат да живеат.

Така, тогаш, климатизерите за вода се лименки исполнети со течност која, кога се фрла во вода (се разбира, секогаш следејќи ги упатствата на производот) се одговорни за елиминирање на тие елементи, како што се хлор или хлорамин, кои се штетни за вашата риба.

Најдобри климатизери за вода во аквариум

Риба плива зад стаклото

На пазарот ќе најдете многу климатизери за вода, иако не се сите со ист квалитет или дејствуваат исто, па затоа е особено важно да изберете производ со највисок квалитет (на крајот на краиштата зборуваме за здравјето на вашата риба). Подготвивме избор за вас со најдобрите:

Многу комплетен климатик за вода

Seachem е многу добар бренд со еден од најкомплетните климатизери за вода на пазарот. Нема ниту повеќе ниту четири големини што можете да ги изберете во зависност од количината на вода што ја содржи вашиот аквариум (50 ml, 100 ml, 250 ml и 2 l), иако се шири многу, бидејќи треба да користите само 5 ml (една капа) производ на секои 200 литри вода. Seachem Conditioner отстранува хлор и хлорамин и детоксицира амонијак, нитрит и нитрат. Покрај тоа, можете да користите различни мерки, според индикациите на производот, за да ги прилагодите на проблемот со водата. На пример, ако има многу висока количина на хлорамин, можете да користите двојна доза, додека ако е многу ниска, половина доза ќе биде доволна (инсистираме да ги погледнете спецификациите на производот пред да направите нешто).

Тетра Аква Безбедно за вода од чешма

Овој производ е многу практичен, бидејќи ви овозможува да ја претворите водата од чешма во безбедна вода за вашата рибаНа Операцијата е слична на онаа на другите производи од овој тип, бидејќи се состои само од истурање на производот во вода (подоцна, во друг дел, ќе ви покажеме чекор по чекор како да го направите тоа). Иако не е толку распространет како Seachem, бидејќи пропорцијата е 5 ml на 10 литри вода, има многу интересна формула која ги штити жабрите и мукозните мембрани на вашата риба. Покрај тоа, таа вклучува мешавина од витамини што помага да се намали стресот за вашите миленици.

Регенератор со многу намени

Некои климатизери, како овој од Fluval, не се дизајнирани само да ја уредуваат водата за време на промената на водата, туку исто така тие исто така можат да се користат за аклиматизација на рибите што штотуку пристигнале во аквариумот, за делумни промени на водата или за транспорт на рибите во друг аквариум. Лесно е за употреба како и другите модели, го отстранува хлорот и хлораминот, ги неутрализира тешките метали што можат да бидат присутни во водата и ги штити перките на рибата. Покрај тоа, неговата формула вклучува мешавина од смирувачки билки кои помагаат да се намали стресот.

Слатководни аквариумски прочистувачи

Меѓу прочистувачите или балсамите за слатководни аквариуми го наоѓаме овој добар производ, Биотопол, кој, со сооднос од 10 ml производ на 40 литри вода е одговорен за отстранување на хлор, хлорамин, бакар, олово и цинкНа Можете да го користите и во целосни и во делумни промени на водата, покрај тоа, служи за подобрување на одбраната на рибите што штотуку се опоравиле од болест, бидејќи вклучува, како и другите производи, мешавина од витамини што исто така помага да се намали стресот.

Овој прочистувач на вода доаѓа во шишиња од половина литар и може да се користи во аквариуми каде живеат слатководни риби и желки.

Лесен климатик за живот

Овој едноставен климатик за вода, достапен во шише од 250 ml, го прави она што го ветува: ја условува водата од чешма и ја прави подготвена за вашата риба со отстранување на хлор, хлорамин и амонијак. Неговата работа е исто толку едноставна како и другите, бидејќи треба само да ја додадете наведената количина на производот во наведените литри вода. Можете да го користите и во првата промена на водата и во делумно, а исто така може да се користи во аквариуми каде што живеат желки.

Кога е потребно да се користат климатизери за вода во аквариум?

Може да се користат климатизери при целосни или делумни промени на водата

Иако водата од чешма е нормално безбедна за луѓето да ја пијат (иако не секогаш или секаде), бројот на небезбедни предмети за рибите е бесконечен. Од хлор, хлорамини до дури и тешки метали како олово или цинк, водата од чешма не е безбедна средина за нашата риба. Затоа, секогаш размислувајќи за вашата благосостојба, важно е да користите регенератор за вода од првиот момент.

Климатизерите за вода дозволуваат да биде така. За да дадам пример, тие оставаат вода од чешма како празно платно на кое вашата риба може безбедно да живее. Потоа, можете дури и да користите други производи што биолошки се подобруваат (односно, на пример, да предизвикаат размножување на „добрите“ бактерии) водата во вашиот аквариум и со тоа да го подобрите квалитетот на животот на вашата риба и растенија.

Конечно, исто така е важно да не ја ограничувате употребата на регенераторот на првата промена на водатаНа Следете ги упатствата на производот, кои ќе ви кажат како да го користите, обично со помали дози, при делумни промени на водата, па дури и да ги условите рибите што штотуку пристигнале, да го подобрат нивниот имунолошки систем по болест или да го намалат стресот.

Како да користите регенератор за вода во аквариум

Портокалова риба во чинија со риби

Работата со климатизација на вода за аквариумот не може да биде полесна, сепак, обично предизвикува неколку сомнежи што ќе ги расчистиме.

 • Прво на сите регенераторот работи едноставно со додавање на водата во аквариумот, или за промена на водата или за делумна промена (на пример, по сифонирање на дното).
 • Едно од најчестите сомнежи е дали регенераторот може да се додаде додека рибите се во аквариум. Одговорот е дека, со најдобри кондиционери, може да се направи, бидејќи тие се шират низ водата во еден момент. Сепак, другите дејствуваат на побавен начин, па затоа е подобро, да бидете сигурни дека с goes оди добро, тоа оставете ја рибата настрана во посебен сад додека додавате регенератор водата.
 • Можете да ја вратите вашата риба во вода за петнаесет минути, типичното време кое е потребно за побавните кондиционери да се шират и да работат низ водата.
 • Во принцип, климатизерите за вода се безбедни за вашата риба, но можат да бидат смртоносни ако не се држите до спецификациите на производот. Бидејќи, од суштинско значење е да се држите до спецификациите и да не додавате дополнителни дози на балсам.
 • Конечно, во нови аквариуми, дури и ако ја третирате водата со балсам, ќе мора да почекате еден месец за да ја додадете рибатаНа Тоа е затоа што сите нови аквариуми треба да поминат низ процес на возење велосипед пред да ја сместат рибата.

Каде да купите поевтин климатик за вода во аквариум

Ти можеш да најдеш климатизери за вода на многу места, особено во специјализирани продавници. На пример:

 • En Амазон Не само што ќе најдете висококвалитетни балсами, туку и со многу различни цени и различни функции (чист и тврд регенератор, анти-стрес ...). Добрата работа во врска со оваа мега продавница е тоа што, доколку сте ја договориле опцијата Prime, ќе ја имате дома за момент. Покрај тоа, можете да бидете водени од коментарите за да знаете кој ви одговара најмногу.
 • En специјализирани продавници за миленичињаКако Kiwoko или Tíanimal, исто така ќе најдете голем број на регенератори. Покрај тоа, тие имаат физички верзии, така што можете лично да одите и да поставите можни прашања што може да се појават.
 • Иако, без сомнение, оној што има непобедлива цена е Ланец на супермаркети Меркадона и нејзиниот третман за д -р Ву вода од чешма, од брендот Тетра. Иако, поради неговата големина, се препорачува за мали резервоари и резервоари за риби, а не за аматери кои веќе имаат резервоар со големина на езерото Титикака, за кои повеќе се препорачуваат други марки и формати.

Аквариумскиот климатик за вода е основен што овозможува водата да биде безбедна средина за нашите риби. Кажете ни, каков третман користите за водата? Дали постои одредена марка што ви се допаѓа или с haven't уште не сте пробале да користите регенератор?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.