Колку долго можат да одат рибите без јадење

Јадење риби

Во моментов, постојат многу домашни животни кои можеме да ги најдеме како опција да бидат придружници за живот и да споделат дом со нас. Од сите тие опции, рибите се едни од најпопуларните миленичиња.

Овие пријателски настроени животни достигнаа таква популарност затоа што, навистина, не бараат прекумерна грижа, сепак, треба да обрнете посебно внимание на одредени детали, како што е храната. И тоа е тоа, Колку долго може да помине риба без да јаде?

Одговорот на ова прашање е навистина дифузен и одреден период сè уште не е утврден. Во текот на овој напис ќе се обидеме да го решиме ова прашање, давајќи совети и различни производи што можеме да ги имаме на располагање кога е практично невозможно да ги храниме своите мали пријатели, на крајот на краиштата, нивната исхрана ќе зависи колку живее риба.

Колку дена риба може да помине без да јаде?

Јадење риба крап

Како што споменавме на почетокот, не се утврдени точните денови кога рибата може да издржи без јадење. Зошто? Па, многу едноставно. Овој пат зависи од различни фактори, како што се видовите риби за кои станува збор, здравствената состојба на рибите, претходно добиената грижа, состојбата на водата во која живее, целото негово претходно хранење итн.

Меѓутоа, ако може да се направи приближување. Под нормални услови, риба можеше да остане без храна околу 2-3 дена. Откако ќе помине овој период, животното ќе покаже одредена слабост, што е логично од една страна, и овој недостаток на храна и хранливи материи ќе предизвика значително опаѓање на одбраната. Оваа околност го става на ризик здравјето на животното и сериозно ги активира шансите рибите да заболат од болест и, според тоа, да умрат.

Постојат моменти кога можеме да слушнеме како се вели дека рибите можат да одат скоро една недела без да јадат. Таков подвиг може да се случи, но секако е тежок, затоа ве советувам да не му верувате.

Ако ви се случува да отсуствувате повеќе од 2 или 3 дена, многу корисно решение е да залог на автоматски фидер, така што рибата нема да снема храна во времето кога сме отсутни.

Симптоми и однесување на гладна риба

Гладни риби

Ако, од која било причина, нашата риба не јаде храна веќе некое време, тоа ќе покаже низа симптоми кои ќе послужат како предупредувачки знак да дејствува што е можно побрзо.

На прво место, ако рибите се гладни, можеме да набудуваме како нивното однесување е понемирно од вообичаеното, тие се искачуваат неколку пати до горните области на водата барајќи храна. На крајот на краиштата, тие стануваат вознемирени.

Следно, се појавуваат уште една серија симптоми кои не влијаат толку на однесувањето, туку дејствуваат врз физичката состојба на животното и се појавуваат кога процесот на глад навистина ќе напредне. Тие се гледаат пред сè на вашата кожа и скали, кои губат осветленост и боја, понекогаш претставувајќи прилично влошен изглед..

Конечно, треба да се напомене дека кога храната е оскудна или нула, рибите можат да поминат низ процеси на таква вознемиреност, што ги принудува и ги тера да се однесуваат во однесување што се граничи со канибализам, бидејќи во нивното непрекинато барање храна тие ќе можат да напаѓаат и убиваат други лица. Значи, ако во нашиот аквариум видиме неколку риби со рани на перките и опашката или риби кои сомнително исчезнале, тоа е знак дека нешто не оди многу добро.

Совети за риба да трае подолго без јадење

Златна риба која јаде риба

Всушност, постојат неколку трикови што можат да ја направат нашата риба да трае што е можно подолго без јадење, бидејќи недостатокот на храна предизвикува животното да не може правилно да продолжи со своите витални процеси и да влезе во сериозна опасност. Затоа, најефективно е да се обидеме да ги спречиме нашите риби да поминат низ долги периоди на глад, иако е точно дека понекогаш се појавуваат непредвидени проблеми што ни оневозможуваат да ги снабдуваме со храна за некое време.

Доколку се појави таков случај, постојат некои упатства или мерки на претпазливост кои можат да помогнат нашата риба да преживее малку подолго. Еден од нив е да им обезбедиме на нашите риби богата и разновидна диета во секое време што им овозможува да имаат одредени резерви на маснотии и енергија, а тоа ги одржува здрави и силни. Најдобар начин да се постигне ова е да се подготви домашна храна за риби што освен што е многу лесно, ќе ни заштеди и пари.

Јас исто така би ти препорачал купи автоматски фидер за риби. Со ова ќе го решите проблемот во огромното мнозинство случаи.

Други мерки треба да направат, и многу, со вода. Водата во нашите резервоари за риби, аквариуми или езерца треба да биде што е можно чиста. Ако го постигнеме ова, ќе го направиме живеалиштето на нашите миленици ослободени од инфекции, бактерии и паразити кои можат да им изиграат ако рибите се слаби, како што се случува кога не јадат неколку часа.

Конечно исто така мора да обрнеме внимание на нивото на кислород во водата. Овој аспект е од суштинско значење, бидејќи нивото на кислород е клучно за иднината на рибата. Водата слаба со кислород, заедно со недостиг на храна, се претвора во смртоносен коктел.

Како да спречиме нашата риба да остане без храна?

Јадење на жолта риба

За жал, има многу прилики кога треба да излеземе од дома, на пример на одмор, и немаме кој да се грижи и да ги храни нашите животни.

За рибите, некои производи се достапни на пазарот што можат да обезбедат храна во аквариумот некое време.

Има некои школки или таблетиНајкарактеристичните се со белузлава боја, кои се распоредени во рибните резервоари и кои малку по малку се раствораат, ослободувајќи некои материи што служат како храна за рибите. Вистина е дека треба да бидеме особено внимателни со нив, бидејќи некои од супстанциите што ги ослободуваат можат да ги променат параметрите на водата и да предизвикаат спротивен ефект од она што го сакаме.

На ист начин како што делуваат овие таблети стапчиња или колачиња што наоѓаме во која било установа специјализирана за домашни миленици. Тие во основа се состојат од Мислам дека е притиснато, што постепено се разредува во водата на аквариумот.

Како последно средство, што е можеби и најефикасно, ни се претставува на диспензери за храна од риба. Овие уреди се поставени на површината на водата, на пример, на горниот раб на резервоарот за риби и ја ослободуваат храната складирана во нејзиниот резервоар до водичот врз основа на претходното програмирање што го направивме. Тие се многу корисни и лесни за наоѓање. Се разбира, кога храната е подолго време во резервоарот, таа се навлажнува и губи многу од своите својства.

диспензерот за храна од риба
Поврзана статија:
Дозерот за храна за риби

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Annabelle dijo

  Ви благодарам многу, навистина; Само денес ми дадоа една и немам храна за риби. Па утре можам тивко да го купам: 3

 2.   Марко Салазар dijo

  многу добро објаснување благодарам

 3.   Карлос Домување dijo

  Мојот не јаде веќе 2 години, дали е бесмртен?

 4.   Аналија dijo

  Здраво, имам женка мечуварка и не јаде веќе една недела ... што можам да направам?

  1.    Gaby dijo

   Моите риби не јадат 2 дена и јас имам 6 риби и се плашам дека ќе се јадат, дека можам да ги хранам

 5.   Sergio dijo

  Здраво, имам разновидност од јапонска риба и не јадат и не вршат нужда и цело време се на дното на аквариумот, што можам да направам? Се надевам дека некој ќе ми помогне.

 6.   Арацели dijo

  Ви благодариме за советите, се надевам дека мојата риба преживеа додека падна и сега не сака да јаде :(

 7.   Santi dijo

  Па, мојата риба не јадела 4 месеци и сè уште е жива, може да се каже дека има рекорд во Гвини.

 8.   Ставање настрана dijo

  Ја оставив мојата риба без храна и кислород три и пол месеци, од причини на виша сила, не мислев дека ги најдов живи, но таму беа, но беа околу дваесет и шест, најдов петнаесетина, добро, ти може да ја замислам мојата радост. биди канибализам затоа што не најдов ништо од другите и кислород таму, ако не знам како ја преживеаја вистината

 9.   Алехандра dijo

  Имам голф кој не сакаше да јаде 4 дена, не знам што ќе биде ... благодарам

 10.   Елизабета dijo

  Здраво, пред некое време, до сега ми умираа рибите, многу отекуваат и им е воспалена клоаката, и најдов некои јадени од други, ги хранам 2 пати на ден се гапи, менувам вода на секои 2 недели 3 / 4 и ти го мијам филтерот последен пат извади се и изми вода 80%