Колку живее риба?

Аквариум за риби

Можеби сте се запрашале колку живее риба, колкав е неговиот просечен живот во аквариум и вистината е дека, сигурно, не можев да ви кажам точен број на години, бидејќи рибите можат да живеат од неколку часа до неколку години, во зависност од многу пати од отпорноста на рибата, колку години има и како се одгледува.

Кога имаат во резервоари за риби, а не аквариуми, повеќето професионалци велат дека можат да траат е 2-3 години бидејќи рибите не држат многу подолго од стресот дека живеат во неа. Други велат дека, ако се добро згрижени, тие можат да траат многу години и да ве придружуваат во вашиот живот.

Вистината е дека рибите што ги купуваме обично се мал по возраст (стари околу 2 месеци) со кои ќе не издржат барем неколку години ако добро се грижиме за нив. Исто така, во зависност од видот, ќе направите да трае подолго или пократко. На пример, рибите што се користат за чистење на прозорците, средства за чистење, можат да траат многу повеќе од 2 години ако се добро и не се под стрес, покрај тоа што многу растат.

Експертите велат дека рибите, со добар устав и добро згрижен (открие колку долго можеш да јадеш без јадење), тие можат да живеат 10-15 години во аквариуми (не во резервоари за риби) и тие можат дури и да ја продолжат таа возраст подолго, надминувајќи ја возраста на кучето. Но, како што ти реков, тој мора да биде многу добро згрижен аквариум каде што не му недостасува ништо.

А "правило за водење»Ни кажува дека колку е поголема просечната големина на еден вид, толку е поголема неговата долговечност, така што колку е поголема, толку подолго ќе живее, иако треба да го земете предвид ова за вашиот аквариум, нема да сакате ниту риба многу голем бидејќи може да јаде друга риба.

Колку живеат портокалови риби?

Риба крап

Обично се нарекуваат повеќето риби што ги купуваме во продавниците посветени на продажба на миленичиња портокалова риба, крап или златна рипка. Тие се најпопуларните видови и кои најчесто ги набудуваме во резервоари за риби и аквариуми. Сепак, тие не се најдолговечни.

Овие риби се многу понежни и кревки отколку што мислиме. Затоа има случаи во кои купуваме едно од овие мали животни и тие преживуваат само неколку месеци, па дури и неколку дена. Вистина е дека ова правило не е секогаш исполнето, бидејќи со правилна грижа, можеме да направиме портокаловата риба да издржи со нас од 2 до 3 години.

Треба да се има на ум дека овие риби се одгледуваат во големи езерца каде што брзо се развиваат и растат, и покрај тоа што се млади. Затоа, сите оние примероци што се наоѓаат во продавниците за птици и продавниците за миленичиња се многу млади.

Крап
Поврзана статија:
Крап

Колку живее риба-кловн?

На риба кловн тие се едни од најатрактивните водни животни. Впечатливо е портокалова и црвеникава боја, во комбинација со нивните Бели ленти, направи го непогрешлив. Точно е дека во оваа група риби се сместени повеќе од триесет видови.

Во нивното природно живеалиште, овие риби се наоѓаат во топлите води на Тихиот океан, широко населени со корални гребени, придружени со анемони, кои им нудат заштита од можни предатори во исто време кога тие обезбедуваат разни извори на храна. Во овие околности, овие животни живеат приближно помеѓу две и петнаесет години, во зависност, да, од видот на кловн риба на кои се повикуваме.

За разлика од другите видови риби кои исто така се одгледувале доживотно во заробеништво, рибите на кловн не бараат многу мачна грижа, па затоа се добра опција да се вметнат во нашиот аквариум, во кој, ако не се случи ништо чудно и се грижат добро, можеме да уживаме во нив од 5 до 10 години.

Колку живее змејот риба?

Риба од змејот

На змејот риба Тие се едни од најпознатите мали аквариумски риби. Нивната широка разновидност на бои ги прави многу привлечни животни, особено за најмалите во куќата. Во нивна корист, исто така, треба да се забележи дека тие се многу дружеубиви, па затоа не покажуваат проблеми кога живеат со други видови.

Сите овие карактеристики ја прават рибата змејот една од најпосакуваните риби за сите оние кои започнуваат со ова хоби. Покрај тоа, тоа е животно на кое не му треба многу грижа, и покрај тоа што припаѓа на семејството на змејот риба или златна рипка.

Не е ни чудо што овие риби можат да имаат живот во заробеништво од 5 до 10 години, се додека се соодветно згрижени.

Колку живее риба гупи?

Речна риба

На риба гупи Тие се едни од сортите за кои најмногу страстуваат одгледувачите и обожавателите. Во рамките на овој вид, можеме да најдеме многу различни индивидуи едни од други, во однос на бојата и морфологијата, па оттука и неговата популарност.

Тие се животни кои живеат во слатководни подрачја, главно во оние со мала струја како што се реки, езера и езерца. Во природната средина ги наоѓаме во земји од Централна Америка како Тринидад, Барбадос, Венецуела и северно од Бразил.

Карактеристиките што мора да ги има водата во која се сместени овие животни мора да бидат: температура помеѓу 22 и 28 степени, а 25 степени се најоптимални; рН треба да биде алкална, и никогаш под 6.5 или над 8 Ако го постигнеме сето ова, овие риби ќе можат да живеат 2 години.

Поврзана статија:
Општи карактеристики на рибата Guppy

Колку живее една риба без вода?

Риба надвор од вода

Една од најголемите грижи за одгледувачите е колку долго рибите можат да останат живи надвор од водата. И, спротивно на она што мислиме, овие животни можат да издржат некое време надвор од водната средина во зависност од тоа какви се условите.

Ако, надвор од водата, рибата е на место со прилично студена собна температура и се депонира на површина што не апсорбира брзо влага, може да трае со живот до скоро 1 час.

Постојат случаи во кои рибите скокнале, колку што изгледа неверојатно, од резервоарот за риби или езерцето. Ако се случи ова, а нашата риба сè уште ја наоѓаме жива, мора да ја воведеме што е можно побрзо во контејнер кој има иста вода како резервоарот за риба или езерцето. Последователно, мораме нежно да го исплакнеме со помош на чаша, за да ги отстраниме сите можни честички од прашина, итн., Кои се лепат на нејзината кожа. Многу е важно да имаме предвид дека не мора да ја триеме рибата со сила за да избегнеме предизвикување надворешни повреди. Откако го набудуваше неколку 24 часа Во контејнерот и откако ќе потврдиме дека е во ред, ќе продолжиме да го враќаме во резервоарот за риба или езерцето.

Колку живее риба во морето?

Во морскиот екосистем има бесконечни видови, многу од нив риби. Меѓу различните видови риби има повеќе разлики, а животниот век нема да биде помал.

Нормално, рибите што живеат во морињата и океаните живеат подолго од нивните придружници кои го прават истото во езерата и реките. Постојат риби кои едвај живеат една година, додека други живеат до половина век. Исклучително, пронајдени се есетра и групирачи со повеќе од 100 години. Но, ако правиме просек на животниот век на морските риби, би рекле дека е близу до 20 години.

Ако сакаме да знаеме колку години има риба, постои прилично сигурен трик. Како и кај прстените што ги цртаат стеблата на дрвјата, ако ги погледнеме скалите на риба, тие исто така исцртуваат низа линии за раст. Секоја од овие редови одразува една година од животот на животното. За да го направите ова, потребно е да се користи лупа со големо зголемување, бидејќи со голо око е скоро невозможно.

Колку живее риба со ладна вода?

Рибите од ладна вода ги опфаќаат оние што живеат во езера, реки и сите домашни риби одгледувани за аквариуми и резервоари за риби. Постојат многу варијанти, но, за разлика од рибите кои живеат во морски води, тие имаат тенденција да живеат помалку време.

Ако порано рековме дека морските риби можат да достигнат многу висок животен век, дури и да достигнат 20 години и многу повисоки бројки, рибите со ладна вода обично имаат животен век од две години до 15 години.

Се надеваме дека со нашата статија веќе имате појасна идеја за колку живее риба и очекуваното траење на животот на овие мали (и не толку мали) риби што обично ги имаме дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

44 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мала риба dijo

  добро, мојот сом сè уште живее 4 години

 2.   Линет :) dijo

  Мојата риба е стара 5 години и е во резервоар за риби и уште им останува

 3.   послушни dijo

  Имам риба лав и сега живееше 5 години

  1.    Јулија dijo

   Мојата риба умре денес, 13 години со мене. Се чувствувам ужасно, имав тумори на главата кои многу пораснаа во последно време. Утрово спиеше кога секогаш се будеше рано и почина попладне.

 4.   Четврток dijo

  Имам риба лав и до сега живееше 13 години, но без да ја оставам без никакво занемарување на вниманието

 5.   суперелиса dijo

  Мојата риба од ладна вода се чини дека умира, помогни ми!

 6.   суперелиса dijo

  Мојата риба веќе умре, трае 4 месеци

 7.   carla dijo

  мојата риба е многу мирна и не сака да јаде !! Не знам што има ... два дена му давав уште еден оброк.Не знам дали ќе беше тоа. помош. е како да умираш

  1.    Диего Мартинез dijo

   Имав риба што умре во март и се натпреварував на крајот на декември

 8.   Генезата dijo

  мојата риба стара 4 години умре, тоа беше голем телескоп

 9.   ницивета dijo

  Имав риба оскар што ми траеше 13 години.

 10.   Кристијан dijo

  Како да го направам тоа за pH и температура ако имам неколку видови циклиди во мојот аквариум

  1.    ani dijo

   да 32

 11.   ani dijo

  мојот паракет има 15 години

 12.   Ахил dijo

  Имам акантулус ахил и ми е во аквариум 4 години месечно ...

 13.   Едуардо dijo

  имал многу риби, онаа која најмногу живеела е искачување: четиринаесет години !!!!!!! Почина неколку дена откако почина моето куче на иста возраст age .. можеби од тага што не го видов, не знам дали ќе виде многу, но кога Херкулес се приближи до рибарчето скалата се помести како што велам, мавтајќи со хаха

 14.   гвадалупе dijo

  Здраво! Моето куче е веќе три години и не сака многу да се движи и е во вертикална положба и дише многу брзо.

 15.   лиценца ксимена dijo

  добро, не е точно сè што велат
  Јас сум морски биолог

 16.   Даниел dijo

  Имам харациус веќе 9 години и е толку голем што телото не се вклопува во дланката и на друго со помала возраст и големина

 17.   анахи dijo

  Здраво, имам риба што е сама и е во резервоар за риби од 50 литри и веќе поминаа околу 15 години и не знам дали повеќе и вистината дека сиромашните немаат голема грижа

 18.   Мартен dijo

  Па, имав портокалова риба, онаква што тогаш чинеше 100 пезети, и во стаклен резервоар, вообичаените, морам да живеам 17 години. Се разбира, менување на водата на секои два-три дена и секогаш добро чистење на камењата на дното.
  За малку риба, тоа беше малку драма кога умре.

 19.   sara dijo

  Ми оставија две риби на барање, и по три дена починаа, тие живееја четири години и јас добро се грижам за нив, но не знам што се случи.

 20.   Луис Едуардо Манотас dijo

  Рибата Аеквиденс дијадема (мојарита) е предатор на ларвите на убиства (комарци) кои пренесуваат Денга, Чикунгуња и Зица; се прилагодува на водите на езерцата на куќите за домашна употреба и обезбедува елиминација на фокусите на комарците.
  Д-р Луис Едуардо Манотас С.

 21.   Nelson dijo

  Мојата риба е веќе 100, не знам дали е риба или желка xD!

 22.   mariana dijo

  мојата риба беше пред 11 години, а резервоарот за риби е 35 см на 16 см, и добро е, само што изгубив око!

 23.   фина мила капеладес dijo

  имаме риба стара 20 години

 24.   Александар dijo

  Имам риби дома во резервоар за риби и тие траат 15 години уште 16 години (златни и стари риби со вода исто така наречени средства за чистење на дното)

 25.   сори dijo

  Па, ја менувам водата за мојата риба на секои 3 месеци или повеќе и се наоѓа во резервоар за риби што дури и не одговара. Тоа нè направи огромни! Се надевам дека ќе трае 20 години.

  Забелешка: тоа е еден од оние ситници за ладна вода

 26.   Stephanie dijo

  Имам една риба што ја создаде моли и преживеа додека не се пресели, тој беше 3 години и ги уби сега сам и веќе има околу 4 години со мене, во обичен резервоар за риби и без многу грижа. Додадено за да се користи за експеримент со биологија. Тој е бесмртен хахаха.

 27.   Родриго dijo

  Ми се допаѓа… ја имам мојата риба со големина на фаланга. Денес тие имаат затворена рака. 5 години ладна вода во резервоари за риби. Очигледно ги сменив поголеми. Но, јас би сакал да живееш долго ...

 28.   Марија dijo

  Ми дадоа околу 17 риби со ладна вода и во последните 15 дена умираа. Не знам што се случи со нив. Имаа 4 месеци со нас плус 6 месеци со кој и да ми ги даде.

 29.   Ве молам, помогнете dijo

  Моето куче Дорози ја изеде мојата риба, но мислам дека живее затоа што го слушам како дише

 30.   Раулом dijo

  Имам телескопски стар 2 години и ќе се грижам за тоа да трае уште 5 години.

 31.   Јован dijo

  Па, вистината е, ако тие можат да траат долго, ние во куќата имавме три риби во аквариумот од 2008 година, едната умре пред 2 години, а потоа уште пред осум месеци и уште една е жива и ја чуваме.

 32.   Cardenas dijo

  Имам ефтина риба со ладна вода, стара е 9 години, го преживеа почетокот на хипотермија, недостаток на кислород имам дури и залак од друга риба и како да не е доволно Од време на време јадам леб, па затоа мислам дека ќе ме придружува уште долго време, чики е цел терен

 33.   Пилар dijo

  Мојата риба е еден од портокалите и има 20 години, секогаш сам и во резервоар за риби, сега 20 литри

 34.   паулина dijo

  Имам 2 риби, моите риби се стари повеќе од 5 години

 35.   ПОМОГНЕТЕ, ВЕ МОЛИМЕ ЈАС СУМ ВАШИОТ ФАН БРОЈ ЕДЕН dijo

  МОЈОТ ПЕСТИ 3 ДЕНА, ШТО ПРАВАМ ДА ПОСЛЕДНИ 6 ДЕНА НАМЕСТО 5?

 36.   Полардо Фернандез dijo

  Имам дик риба што не знам колку долго ќе живее, но нема да престане да се движи

 37.   Алваро dijo

  Имам портокалов шатор. Го имам во истиот контејнер во кој ми го дадоа и вистината е дека ме држи многу. Рибата е стара 5 години. Оваа риба означува фаза во мојот живот, ја купив кога Хиба беше прва година на ЕСО и сега кога сум во тренинг циклус сфатив што е тоа. Ако некој од овие денови отиде, дел од мене оди со него. Тоа е како мал брат, колку и да се мали, ги сакате како вашите роднини.

 38.   везда dijo

  Зошто не реков колку или колку живее?

 39.   JORGE dijo

  Мојата риба лебијазин или баричка живееше до 12 години и умре како старец, таа практично беше подгрбавена и беше слепа на едното око, освен скоро сребрено-зелената боја што беше скоро црна и слаба на стомакот ... Тој дури беше заинтересиран да лови помали риби како гапи што секогаш му ги давав за храна ...

 40.   Луис Антаго Ерера Бетанкур dijo

  Ми се допаѓа риба, тие се слатки, има многу видови благодарам за информациите

 41.   Адријана мазантини dijo

  Мојата риба во резервоарот отсекогаш живеела повеќе од 15 години, златната рипка што ја имам сега е многу стара и сè уште е жива, мора да има 16 или 17 години и уште still.