Морска медуза

Морска медуза

на морска медуза Тие се едни од најпримитивните животни кои постојат. Тие се на Земјата повеќе од 600 милиони години и според науката се класифицирани како најсложени примитивни животни што постојат. Тешко е да се размисли што можат овие животни да јадат априори, бидејќи поголемиот дел од нивното тело е составено од вода.

Во оваа статија ќе ги знаеме во длабочина морските медузи, како и многу податоци што сигурно ќе ве импресионираат доволно за да ги знаете. Дали сакате да го откриете фасцинантниот свет на овие многу примитивни животни? Прочитајте за да дознаете повеќе.

Што се тоа морска медуза

Видови морска медуза

Првото нешто што мора да го дефинираме е што е морска медуза. Станува збор за безрбетник познат како агуавива, бидејќи неговиот состав е претежно вода. Како водата да треба живот за да се формираат овие чудни организми. Тие немаат никаков вид на егзоскелет за да се заштитат од предатори, како што е случај со други морски животни, но користете го нивниот отров како одбрана и напад.

Нивното живеалиште припаѓа на целото проширување на морињата и океаните, бидејќи тие беа во можност да се прилагодат, низ целата еволуција, на сите видови средини и морски услови. Една од причините што понекогаш наоѓаме медуза во близина на брегот е затоа што мора да се приближат малку за да го започнат својот репродуктивен циклус.

Повеќето од овие организми живеат во пелагиската зона (Видете пелагични и бентосни морски организми) Ова ниво е најобемно во целиот океан и е она што е длабоко повеќе или помалку 200 метри.

Општ опис

Пливање на морска медуза

Медузите имаат морфологија која целосно зависи од видовите со кои се занимаваме. Може да има различни видови со различно однесување под вода. Заедничката точка што ја имаат сите медузи е неговата форма на ellвонче со непогрешлива желатинозна текстура. Повеќето од овие видови имаат проucирна боја, така што можете да ја видите внатрешноста на животното дури и без да мора да го отворите.

Студијата на медуза е нешто изненадувачки, бидејќи необично, кога ќе се анализира нејзината внатрешност, може да се забележи дека нема органи што, за нас, би биле од витално значење. На пример, овие животни немаат срце, мозок или бели дробови. Иако еволуцијата на медузата не отишла многу далеку, нејзиниот развој и сложеност и овозможија да остане жив и да се шири илјадници години.

Иако нема органи што би биле незаменливи за нас, тој е прилично силен и моќен организам од кој многу други стравуваат. Кога другите морски животни судат медуза според нивниот изглед, тие можат да наидат на голема опасност пред нив. И тоа е дека овие животни имаат смртоносен отров за многу видови. Единствениот орган што може да се забележи ако ја анализираме внатрешноста на медузата е стомакот. Тоа е она што ви треба за да можете да ја метаболизирате целата храна што ја јадете за да ја претворите во хранливи материи.

Отровот на медузата може да биде толку смртоносен што Тој е способен да убие човечко суштество за неколку минути. Во зависност од видот со кој се занимаваме и од начинот на кој одиме на медицинска помош, животот може да се спаси или не.

Карактеристичен отров

Убод од морска медуза

Една од главните карактеристики што ја имаат морските медузи е нивниот отров. Тоа е многу моќна токсична супстанција која има жилави клетки наречени книдоцити. Овие клетки се оние што ги прават сите видови што припаѓаат на Книдаријаните белег карактеристични. Отровот тој го користи за да го фати својот плен и со стомакот што може да се види со голо око, ги проголта и ги трансформира во хранливи материи.

Главната акција на овој смртоносен отров е да го парализира пленот за да може да го јаде. За целосно парализирање на човечко суштество, концентрацијата на отровот што ја внесува во нашето тело треба да биде многу поголема од онаа на морско животно. Нашата големина и површина е поголема од онаа на риба, така што ќе треба да го зголемите тројно или повеќе количеството отров што го користите за да оставите човечко суштество целосно парализирано.

Сепак, постојат многу опасности со кои се соочуваме кога морските медузи пливаат крај брегот во нивниот репродуктивен период. Секоја година луѓето умираат од убоди од медуза, а илјадници други се повредени и имаат коприва. Постојат неколку медузи кои можат да не убијат целосно, но потребно е да се спречи секоја можна состојба.

Lifeивот и репродуктивен циклус

Пипала на морска медуза

Повеќето видови медузи имаат нешто чуден животен циклус. Тие користат сексуален метод малку поинаков од оној што сме навикнале да го гледаме. Соединувањето на двете гамети (машки и женски) е начинот на кој се создава нова форма на живот, наречена полип. Овој полип останува прицврстен на подлогата на дното на океанот и се развива сè додека не го заврши својот циклус и доведуваат до многу повеќе мрестилишта на медузи.

Тоа е, од само еден крст помеѓу медуза, тие можат да се размножуваат и да дадат стотици од нив. Ова е една од причините зошто, покрај својата жестокост при напад на својот плен со смртоносен отров, тој е во состојба да преживее и да продолжи да биде еден од видовите присутни низ целиот свет повеќе од 600 денес. Милиони години.

Изненадувачки е да се знае дека овие животни Тие се користат во фармаколошката, па дури и естетската индустрија и можеме да го најдеме во многу производи што се консумираат дневно.

Како што е вообичаено во сите овие изненадувачки животински теми, човекот со својата технологија е во состојба да „доминира“ и да го искористи своето тело за негова корист. Сепак, треба да бидете многу внимателни кога на плажата има сино знаме. Ова значи дека концентрацијата на медуза во близина на крајбрежјето е голема и дека треба да бидете внимателни и да не се бањате. На овој начин ќе се избегнат многу несреќи.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.