Морски аквариуми

Морски аквариуми

Кога станува збор за почеток во светот на аквариумот, мора да знаеме дека има и риби од слатководни и риби од солена вода. И двата вида риба можат совршено да се чуваат во аквариуми. Сепак, треба да знаеме сè што ни треба за да можеме да имаме секој вид аквариум. Постојат детали и барања што мора да бидат опфатени така што животните што ги воведуваме во овој аквариум можат да живеат добро.

Затоа, ќе ја посветиме оваа комплетна статија за да ви ги кажеме сите карактеристики на морски аквариуми и какви видови аквариуми најдобро можат да одговараат на вашите потреби.

Некои од најдобрите морски аквариуми

Toе покажеме мала листа на најпродавани морски аквариуми и затоа, обично, се поприлагодени на општите потреби на овие риби.

Бесплатен океан AT641A

Овој модел на аквариум доаѓа во црна боја и Има капацитет од 96 литри. Тој е еден од најкомплетните модели од типот NANO на пазарот. Во кои се вклучени скимерот и пумпата. Овој модел можете да го купите со кликнување овде.

Океан Без AT560A Нано морски аквариум

Ова е уште еден мал модел на аквариум од опсегот NANO кој се одликува со црна боја и волумен од само 16 литри вода. Донесете комплет што вклучува скимер и пумпа. Ако сакате да го купите овој аквариум, кликнете овде.

Комплет за аквариум Марина со LED осветлување

Овој вид аквариум е направен од стакло. Има ултра-посветен филтер за ранци што има прилично брз за употреба систем за промена на касети. Аквариумот има прилично елегантна завршница и се одликува со долготрајно, LED осветлување со природен ефект. Да не заборавиме дека ЛЕД-светлината заштедува многу на потрошувачката и обезбедува природен светлосен ефект, симулирајќи ги максимално природните услови на морските екосистеми.

Мрежата е изработена од фина и мека мрежа за да ги заштити нежните перки на рибите. Димензиите на овој аквариум се високи 51.3 "x 26" x 32.8 ". Може да кликне овде да се купи овој вид морски аквариум.

Флувал флекс

Овој аквариум припаѓа на новата серија аквариуми во опсегот NANO кој обезбедува современ стил со карактеристично вдлабнато предно стакло. Така добиваме, не само правилно да се грижиме за нашата риба, туку и повпечатливиот стил за нашиот дом.

Аквариумот е опремен со моќен систем за филтрирање во 3 фази и инфрацрвен далечински управувач кој ни овозможува да избереме помеѓу разни бои и специјални ефекти. Благодарение на овие ефекти можеме постојано да го менуваме изгледот на нашиот аквариум. За ова, тој има LED осветлување со температура на бојата од 7500K. Ако го сакате овој аквариум, можете да го купите со кликнување овде по прилично прифатлива цена.

Што е морски аквариум

Marивотни на морски аквариум

Како што споменавме на почетокот на статијата, тие главно прават разлика помеѓу слатководни аквариуми и морски аквариуми. Слатководни аквариуми се оние кои содржат животни и растенија кои потекнуваат од слатководни живеалишта, како што се реки, потоци и езера. Сепак, морските аквариуми живеат животни и растенија кои доаѓаат од морето. Диференцијалната карактеристика помеѓу двата вида аквариум е дека некој има солена вода затоа што доаѓа од морето.

Поради оваа причина, морската вода е неопходна за да се одржи правилното здравје на нашата риба. Покрај тоа, можеме да имаме и морски растенија за украсување и создавање на екосистеми што се блиски до природните. Не смееме да заборавиме дека, во секое време, мораме максимално да ги рекреираме природните услови за нашата риба.

Видови морски аквариуми

Карактеристики на морските аквариуми

Како што се очекуваше, постојат различни видови морски аквариуми во зависност од видовите што ќе ги вдомиме. Toе ги наведеме и накратко ќе ги опишеме сите од нив:

  • Морски аквариум со само риби и без'рбетници: Тие се наједноставни за одржување и ние ќе имаме само различни видови риби и безрбетници како што се ракчиња, starsвезди, полжави и ракови, меѓу другите.
  • Гребен морски аквариум: се оние аквариуми кои, покрај риби и безрбетници, имаат и корали од разни видови. Овие аквариуми се потешки за одржување иако се попривлечни за хобистот. За да можеме правилно да се грижиме за нив, ќе ни треба соодветно осветлување што овозможува раст на коралите. Покрај тоа, потребно е да се одржи добра циркулација на вода и добро да се контролираат сите негови параметри во зависност од видовите на корали што ги имаме.
  • Аквариуми со меки корали: тие се полесни за одржување бидејќи се поотпорни и не бараат постојан мониторинг и додавање на хранливи материи во водата. Нивната диета е главно фотосинтетичка.
  • Аквариуми со тврди корали: Тие се најкомплицирани за одржување бидејќи треба да имаат добра контрола врз основните параметри за да можат правилно да се развиваат. За нив ќе бидат потребни контролирани вредности на калциум, магнезиум и алкалност.

Грижа за морски аквариуми

Карактеристики на морска вода

За правилно да се грижиме за рибите во морски аквариум, мора да земеме предвид различни фактори кои интервенираат во нејзиниот квалитет.

Параметри

неговата нивоа на соленост, содржина на минерали, заматеност на водата, количина на осветлување, растворен воден кислород, аерација на вода, видови рибиитн. Ние мора да ги избереме утврдените вредности во зависност од видот за кој се грижиме.

Велосипедски

Велосипедизмот на морски аквариум не е ништо повеќе од процес на колонизација на бактериите. Овој процес обично трае просечно еден месец и мора целосно да се почитува за да можат животните да живеат во добри услови. Како и сите живи суштества, рибите создаваат отпад. Без постоење на бактериска колонија, овие токсични елементи би се акумулирале континуирано. Затоа е потребно да има бактериска колонија што исполнува витална функција. За да бидете претпазливи, подобро е да почекате малку повеќе од еден месец за да го проверите квалитетот на водата пред да ги додадете животните во морскиот аквариум.

Температура

Температурата е една од најважните варијабли што треба да се земат предвид во морски аквариум. Во зависност од видовите риби што ги имаме, треба да имаме пониска просечна температура. На пример, ако имаме тропска риба ќе ни треба нешто повисока температура. За ова, од суштинско значење е да имате термометар што ќе ни кажува во секое време која е оптималната температура на аквариумот.

Дали има морски аквариуми за почетници?

Комплет за аквариум Марина со LED осветлување

Како таков, нема морски аквариум за почетници. Само по себе, да се биде морски аквариум носи дополнителна тешкотија. Меѓутоа, ако користиме морски аквариуми со само риби и безрбетници, тоа ќе ни помогне да научиме за нивната грижа. Ако сте почетник, подобро е да не бирате морски аквариуми кои имаат или тврди или меки корали.

Како да направите ефтин морски аквариум

Морска флора и фауна

За да се направи морски аквариум нешто поевтин, мора да земеме предвид некои фактори. Првото нешто е да се користат големи аквариуми на помеѓу 250 и 300 литри за да се стабилизира и минимизира маргината на грешка. Во помалите аквариуми нема доволен степен на стабилност во хемиското поле.

Useе користиме само видови риби со жива карпа. Аквариум кој има само риби и безрбетници може да ни заштеди многу пари, за разлика од аквариумите со корален гребен. Useе користиме светилки за осветлување од типот LED кои ќе ни дадат добар квалитет и по ниска цена.

Ние можеме да ги купиме потребните предмети и материјали од втора рака, но со главата. Постојат луѓе кои сакаат да ги искористат предностите на другите и на крајот да продаваат на почетници материјали што се веќе истрошени и кои не можат да ја исполнат функцијата што им е испратена. Секогаш треба да продолжите со претпазливост да купувате предмети што се користат, но имаат сигурен извор. Овие извори можат да бидат пријатели со хоби, доверливи локални дилери или да направат темелен преглед на опремата што треба да се набави пред, доколку е можно, придружена од страна на познавачка личност.

Бесплатен океан AT641A

Неопходно е да ја имаме основната опрема ако имаме аквариум за најновата технологија. Автоматизирање на целиот систем што е можно повеќе е потребно ако сакаме да заштедиме неколку евра. Постојат луѓе кои претпочитаат да вложат малку повеќе време во одржување и нега на животните на морскиот аквариум по цена на намалување на трошоците заради ниската технологија. Сепак, идеалот е да се користи технолошка опрема што може да ги покрие основните потреби и со прилично мала инвестиција во технологијата.

Да се ​​купи опрема што најдобро одговара на нашата цена е најдобрата опција. Тоа е веројатно најдобриот совет што може да ви го даде хобист. Поевтината опрема има тенденција да се деградира многу брзо. Ова значи дека има многу краток век на траење и ќе мора да потрошиме повеќе пари за да ги заменуваме на постојана основа. Затоа, не треба да гледаме само на најевтините брендови на пазарот, но не и на најскапите. Најдобро е да се испита која марка ни нуди најдобра вредност за парите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за морските аквариуми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.