Нодулоза, габични заболувања кај рибите

нодулоза
Провокацијата на цисти на кожата на рибата и внатре во него е она што го знаеме како нодулоза, болест произведени од нодуларни паразити и габи со едвај забележлива минутна големина.

La нодулозата има различни големини. Покрај тоа, постои ризик да се прошири на другите риби во аквариумот. Неговото пренесување е преку сопствено голтање бидејќи тие можат да се додадат на раковите кои се дел од нивната храна. Бидејќи овој тип на циста, внатре, е составен од илјадници мали спори кои се хранат со нападнатиот домаќин.

Мали внатрешни или надворешни цисти

Можеме да зборуваме за риба кога има нодулоза забележуваме мали цисти или грутки. Обично имаат многу бледа боја на окер и обично се наоѓаат на перка, жабри и кожа на риба. Иако, исто така, постојат моменти дека тие можат да бидат вградени во телото. Ако забележиме дека рибата е отечена, нешто помалку од еден сантиметар, е дека може да страдате од нодулоза. Во одредена фаза на болеста тие можат да страдаат од распаѓање на перките и појава на чиреви на кожата, како и мувла.

Не е одредена наука за начинот на кој се пренесуваат паразитите. Но, ако се докаже дека овие микроорганизми можат да живеат некое време без присуство на вашиот домаќин. Исто така, не влијае на сите жители на аквариумот. Наместо тоа, тоа е типично за група од секој вид.

Навистина ако нодулозата е внатрешна и затоа е тешко да се открие, можно е болеста да не може да се открие кај рибите, освен ако состојбата не помине надвор. Сепак, не постои ефикасен третман за лекување на болеста.

Прво се препорачува дезинфицирајте го аквариумот и одделете ги болните риби од здравите за да не се заразат. Лекот што ќе им се даде е лекот што го советува квалификуван персонал откако ќе се открие болеста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.