Дропсија

паѓањето е опасна по живот болест

Иако ги гледаме нашите риби во аквариумот, генерално заштитени, далеку од надворешни агенси, можни предатори, итн. Тие исто така можат да се разболат. Пред болеста на риба, главната работа е да се препознае за да се дејствува што е можно побрзо. Мора да мислиме дека ако болеста е заразна, ќе ја загрозиме останатата риба.

Во овој случај, ќе разговараме за опаѓачки кај рибите. Од тоа што е, до тоа како да се третира, преку симптомите и како да се препознае и да се дејствува според тоа. Дали сакате да дознаете повеќе за оваа болест?

Што е опаѓачко

капливоста е задржување на течности кај рибите

Како и кај луѓето, опаѓањето е болест заснована на задржување на течности во телото. Ова задржување е произведено од некои серии проблеми во организмот на рибите. Општо земено, проблемите што произлегуваат од задржување на течности обично се неуспеси во функционирањето на бубрезите или некој проблем во цревата. Ова ги прави рибите да не можат да ги направат своите основни потреби и да започнат да задржуваат течности.

Оваа болест може да биде предизвикана и од вируси, бактерии, лоша исхрана, внатрешен паразит или генерално слаб квалитет на водата од резервоарот за риби (ако водата содржи големи количини на амонијак).

Како да се идентификува опаѓачката состојба

Разлика помеѓу нормална риба и риба со опаѓање

За да можеме да идентификуваме дали нашата риба страда од оваа болест, мора добро да ја набудуваме. Највидливи симптоми се оток на желудникот или околу очите. Ако опаѓањето продолжи, скалите почнуваат да се одвојуваат од телото, бидејќи стануваат се повеќе отечени.

Рибата може да има внатрешно крварење и да ја изгуби контролата над пловидбата, односно да забележиме дека почнува да плива наопаку, настрана, итн. Ако видиме дека рибата почнува да плива вака или вашите ваги се далеку од телото, таа повеќе не може да се лекува.

Причини за опаѓање

Кога рибата има опаѓање, лушпите почнуваат да се одвојуваат од нејзиното тело

Оваа болест може да биде предизвикана од различни причини. Како што споменавме претходно, тоа може да се случи од лошо хранење риба, слаб квалитет на вода и други причини.

Што се однесува до бактериите кои предизвикуваат опаѓање, наоѓаме Aeromonas sp и Mycobacterium. Исто така може да биде предизвикана од некаков вид на вирус или паразити како што се sp., Lernaea cyprinacea, Oodinium sp. Аргулус сп. може да има различни патогени микроорганизми во цревата што може да се воведат во рибите преку нивниот залак.

Видови подложни на капки вода

отечен стомак на риба со опаѓачки

Постојат риби кои се поранливи на разни видови на болести, бактерии и вируси. Ако водата во која се наоѓаат рибите е со добар квалитет, тие ќе можат подобро да се спротивстават на инфективните агенси отколку ако водата не е во добра состојба.

Храната е доста важна во однос на оваа болест, ако не ја натопиме храната добро (најмалку 5 минути пред да ја дадеме) таа отекува во стомакот на рибата и може да предизвика тешки проблеми со опструкција на цревата активирање на последици како што е опаѓање.

Иако сите видови риби можат да страдаат од опаѓање, постојат видови кои имаат тенденција да страдаат од оваа болест: Betta splendens, Trichogaster trichopterus, Colisa lalia, Helostoma temmincki, Macropodus concolor, Carassius auratus и сорти (Оранда, Лавовска глава, Црвена чаша , Меурчиња, телескопски итн.), Ципринус карпио (Коис), Молинезија, Гупис и некои циклиди.

Третман на капки

За да избегнеме можни инфекции или да влијаеме на други риби, мора да ги одделиме болните од останатите риби. Идеално, болната риба оди во друг аквариум каде што може да се опорави самостојно.

Главната работа за да може рибата успешно да се излечи е да се третира што е можно поскоро, бидејќи ако болеста е многу напредната, нема да може да се излечи. Вршење на 10% промени на водата дневно, За да се избегнат проблемите со нитрити, нитрати, амонијак или акумулација на лекови во вода, исто така можеме да спречиме задржување на течности кај рибите.

Ако проблемот со болеста произлегува од цревата, нашата риба нема да може да ги исполни своите потреби. Да им помогне на рибите да заздрават, треба да го оставиме да пости 2 или 3 дена, хранејќи го многу малку и оставајќи го повторно да пости. На овој начин, можете да го регулирате цревниот транзит и повторно да започнете да го исфрлате вашиот отпад.

За да ги нахраните добро и да спречите проблеми со задржување на течности да продолжат, многу е добро да ги нахраните варен грашок без кожа.

Ако сакаме побрзи резултати, можеме да ви испорачаме комбинација на антибиотици со широк спектар со антиинфламаторни лекови, метронидазол (250 мг на 25-30 литри) и преднизон (5 mg на секои 5 литри).

Ако рибата го преживее сето ова, а вие сте користеле преднизон во третманот. Изведете 10% промена на водата за 10 дена пред да ја вратите рибата во заедницата, бидејќи преднизонот е стероид, а остар пад може да ја убие рибата.

Мора да се има на ум дека рибите се многу деликатни и дека мора да се идентификуваат што е можно поскоро, бидејќи, како што напредува болеста, штетата ќе биде посериозна и нема да може да се излекува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   МАРСЕ ГАЛАРДО dijo

    ИМАМЕ КОИ РИБИ ВО ДЕНЕС ОД 5 ПОВЕЕ ИЛИ ПОМАЛКО МЕТРИ ДЕНЕС ОТСТРАНУВАМЕ 60 ДА ГО ПРОДАВАМЕ, ГИ ПОСТАВУВАМЕ ВО ПЛАСТИЧНИ КОБИ, И ГИ ТРАНСПОРТИРАвме. МОAYЕ ДА БИДЕ ВОДА = _ +… ВЕ МОЛИМЕ ПОМОГНЕТЕ