Рак на пајак

  Рак на пајак

El рак пајак, по потекло од Карипско Море, Го носи ова име затоа што неговото тело е прилично слично и слично на оној на копнениот пајак. На ист начин, тие се нарекуваат ракови со стрела, бидејќи нивното тело има триаголна форма што на прв поглед би изгледала како стрела. Овие животни се многу мали и кога ги имаме во аквариум, тие постојано бараат заштита на декорацијата на езерцето, затоа многу ретко ќе ги гледаме далеку од нивните скривалишта.

Колку е овој рак деликатна, тие можат да ги пикнат или да им пречат рибите или други аквариумски животни, па затоа е важно да знаете како многу добро да изберете видови животни кои ќе го делат рибниот резервоар со нив. АКО имаме морски анемони, овој рак ќе има тенденција да се дружи со нив, покривајќи се со својата слуз за да се заштити, како и со некои морски ежови, од кои ќе добие заштита помеѓу јорганите.

Важно е да се напомене дека пајакот-рак има главно ноќни навики, па затоа ќе биде најактивен во текот на ноќните часови. Општо земено, овој рак ќе претставува однесување чистејќи се, хранејќи се со целата храна, дури и со комерцијална храна, што остатокот од животните не ја внесува и остава во вода. Во својата природно живеалиште Се храни со полихаети црви и пердуви прашини црви.

Ако сакате да имате рак од пајак во вашиот аквариум солена водаBeе биде важно да се има предвид дека тие се многу територијални животни, затоа не се препорачува да имате повеќе од две ракови на езерцето. На ист начин, запомнете дека за разлика од другите видови на ракови, пајакот-рак не се толкува, па ако некој од нејзините екстремитети е ампутиран, тој нема да се регенерира.

Повеќе информации - Порцелански ракови

Извор - АкваНовел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.