Пелагични и бентосни морски организми

морски

И морињата и океаните се, без сомнение, еден од изворите најбогати, во однос на биодиверзитетот, на планетата Земјата. Неговиот ентериер сместува безброј гости кои ги прават фасцинантни места. Домаќини кои се разликуваат, особено, во нивната форма, големина, боја, навики, форми на хранење итн.

Очигледно, водните екосистеми се многу различни едни од други. Нивните карактеристики можат да бидат многу различни, што влијае, на многу специфичен начин, врз нивните капацитет да бидат населени или не.

Логично, условите за живот во плитки води или близу крајбрежјето не се исти. Таму, светлината е пообилна, температурата претрпува повеќе варијации, а струите и движењата на водата се почести и опасни. Сепак, како што се спуштаме во длабочините, наоѓаме тотално поинаква слика. Поради оваа причина, живите суштества се многу различни во зависност од областа на океанот или морето во кое ги развиваат своите животи.

Тука се појавуваат два збора што може да ни бидат непознати: пелагичен y бентосни

Пелагичен и бентозен

Риба Кои

Пелагичен се однесува на делот од океанот што е над пелагиската зона. Тоа е, до колоната вода што не се наоѓа на континенталната полица или кора, но е поблиску до неа. Тоа е воден вод што нема значителна длабочина. Од своја страна, бентозата е спротивна. Тоа е поврзано со сè поврзани со дното на морето и океанот.

Грубо, водните живи суштества, меѓу кои има и риби, се диференцираат во две големи семејства: пелагични организми y бентосни организми.

Следно, продолжуваме да го опишуваме секој од нив:

Дефиниција на пелагични организми

Кога зборуваме за пелагични организми, ние се осврнуваме на сите оние видови кои живеат средни води на океаните и морињата, или во близина на површината. Затоа, јасно е дека овој вид на водни живи суштества во голема мера го ограничува контактот со области со голема длабочина.

Тие се распределени во добро осветлени простори, кои се движат од самата површина до длабочина од 200 метри. Овој слој е познат како фиотска зона.

Треба да се напомене дека главниот непријател на сите овие организми е неселективниот риболов.

Постојат два главни типа на пелагични организми: nekton, plakton и neuston.

Нектон

Во него има риби, желки, цетаци, цефалоподи, итн. Организми кои, благодарение на нивните движења, се способни да се спротивстават на силните океански струи.

Плактон

Тие се карактеризираат, во основа, со мали димензии, понекогаш микроскопски. Тие можат да бидат од растителен тип (фитопланктон) или од животински тип (зоопланктон). За жал, овие организми, поради нивната анатомија, тие не можат да ги победат океанските струи, па затоа се влечат од нив.

Нојстон

Тие се оние живи суштества што го направија површинскиот филм на водата за свој дом.

Пелагична риба

Пелагична риба

Ако се фокусираме на групата што ја сочинува пелагичната риба како таква, можеме да направиме друга поделба, која лежи, на ист начин, во зависност од водните области што ги населуваат:

Крајбрежни пелагици

Крајбрежните пелагични организми се обично мали риби кои живеат во големи училишта кои се движат околу континенталниот гребен и во близина на површината. Пример за тоа се животни како што се сардели или сардини.

Океански пелагики                          

Во рамките на оваа група спаѓаат средните и големите видови кои имаат тенденција да мигрираат. Сите тие имаат карактеристики, и анатомски и физиолошки, многу слични на оние на нивните крајбрежни роднини, додека нивните начини на исхрана се различни.

И покрај брзиот раст и високата плодност, густината на нивните популации е многу помала, што го прави нивниот развој побавен. Ова во голема мера се должи на фактот дека тие се предмет на масовен риболов.

Рибите како туна и бонито се типични примероци на океански пелагиски организми.

Синоним за пелагични организми

Бидејќи терминот пелагичен се однесува на одредена област на морето и океанот, се појавува и збор што се користи за да се спомене во неговата позиција како што е „бездната“. И затоа, на ист начин како што упатуваме на пелагични организми и риби, можеме да им се обратиме и како риби или бездните организми.

Дефиниција на бентозни организми

Крап, пелагична риба

Бентозни организми се оние кои живеат во позадина на водни екосистеми, за разлика од пелагичните организми.

Во овие области на морското дно каде се појавува светлина и транспарентност, во мала мера, да, ги наоѓаме примарните производители фотосинтезатори (способни за производство на сопствена храна).

Веќе нурнати во афотична позадина, немаат светлина и се наоѓаат на големи длабочини, трошат организми, кои зависат од органски остатоци и микроорганизми кои гравитацијата ги повлекува од најповршните нивоа на вода за да се хранат.

Необичен случај се бактериите, од една страна хемосинтелизатори а од друга страна симбиотски (Тие зависат од други организми), кои се наоѓаат во толку гадни области, како што се одредени точки на сртовите на средината на океанот.

На прв поглед, не е изненадувачки што, откако го прочитавме горенаведеното, не сме многу запознаени со бентосни организми. Ништо не може да биде подалеку од вистината. Постои вид поврзан со нив, кој е многу познат и познат на сите: коралите.

Без сомнение, коралните гребени се едни од највредните накит на мајката земја. Сепак, и за жал, тие се и најзагрозени. Некои техники на риболов, понекогаш многу невообичаени, ги убиваат. Зборуваме, на пример, за трал-мрежи, кои се причина за сериозни еколошки проблеми.

Многу други живи суштества се дел од големото бентско семејство. Ние зборуваме за ехинодерми (starsвезди и морски ежови), плеуронектиформ (табани и слично), цефалоподи (октопод и сипа), бивалви y мекотели и некои видови на алги.

Риба од бент

Риба од бент

Како што споменавме погоре, во рамките на бентозните организми ги наоѓаме оние видови риби класифицирани како „пелуронектиформа“, кои припаѓаат на редот на рибите шетач, петли и ѓон.

Поврзана статија:
Петелска риба

Овие риби се карактеризираат со прилично чудна морфологија. Неговото тело, значително компресирано странично, цртајќи a срамнети со земја форма, никој не остава рамнодушен. Од пржење, тие имаат странична симетрија, со око на секоја страна. Латерална симетрија што исчезнува како што се развиваат. Возрасните, кои се потпираат на едната страна, имаат рамно тело, а некои се распоредени на горната страна.

Како по правило, тие се месојади и предаторски риби, чии зафаќања се вршат со помош на техниката на следење.

Најчестите видови, бидејќи се најчесто користени во кулинарското и риболовното поле, се ѓон и турбо.

Синоним на бентосни организми

Ако прегледаме различни научни книги посветени на таксономијата и класификацијата на животинското царство, може да најдеме организми и бентосни простории со „Бентос“ o „Бентосник“.

Природата е фасцинантен свет, а водните екосистеми заслужуваат посебно поглавје. Да се ​​зборува за пелагични и бентосни организми е нешто многу комплицирано и многу посложено. Овој мал преглед ги истакнува, со широки удари, деталите што ги разликуваат едни од други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Фернандо Обама dijo

  добра илустрација и добро резиме
  ништо повеќе од вака да продолжам и многу ти благодарам за калосите, веќе к, беше многу корисно

 2.   Хавиер Чавез dijo

  вистината ми изгледаше многу интересна, многу ми беше корисно да се вратам на оваа тема, поздрави.