Пливајте болест на мочниот меур

мочен меур

La пливачки мочен меур Тоа е мембранозен орган во форма на вреќа, кој се наоѓа над повеќето внатрешни органи. Тој е полн со кислород, азот и јаглерод диоксид и неговата главна функција е да регулирање на пловноста на рибите.

Пливачкиот мочен меур е поврзан со хранопроводот преку пневмоцистичниот канал. Овој канал им овозможува на рибите понатаму да ја прилагодуваат својата пловна моќ дозволувајќи им на гасот да излезе од мочниот меур во езофагусот, доколку е потребно.


Пливајте болест на мочниот меур е предизвикана од инфекција што им оневозможува на рибите да ги извршуваат своите вообичаени функции. Може да биде вирусен, лекуван или бактериски, мора да се третира со лекови.

Симптоми

Можеме да кажеме дека рибата е болна кога невозможно е да се одржи вертикалноста и останува целосно мирен на дното на аквариумот. Престанете да јадете. Рибата не го контролира своето тело и е летаргична. Друг симптом дека сте болни кога опашката на опашката е свртена или дното. Бидејќи рибата не е целосно во можност да плива и оттаму тоне.

Се произведува затоа што Кога рибата ја апсорбира водата, таа го шири својот дигестивен систем. Го затвора својот канал и тоа е кога, кога ќе се затвори, прекинува излезот на гасови од мочниот меур за пливање. Мочниот меур може да остане полн со воздух и да не се издува. Од таму рибата плови и паѓа на дното.

до лекување на болеста мора да се подигне температурата на аквариум вода. Ниската температура може да го забави варењето и да доведе до запек. Додека рибата е на третман, температурата на водата треба да се чува помеѓу 21 и 26 ° C за да помогне во побрзо варење.

Исто така, се препорачува да дозволите рибите постат три дена. Така целото ваше тело ќе се врати во својата природна состојба. Бидејќи мочниот меур за пливање е исто така предизвикан од проблеми со хранењето.

Ако болеста продолжи, мора да се третира со лекови или антибиотици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   jordi dijo

  Uупи риба, не јаде, секогаш во позадина се обидувам со мултикир, 100мл,
  WЕ БИДАМ БЛАГОДАРАМ АКО ИМАМ НЕКОЕ РЕШЕНИЕ, Семејство на работ на очај. Пет години со нас.
  Благодарам