Пловечки растенија за аквариуми

Пловечки растенија

на пловечки растенија, освен што се украсни во аквариумите, тие исто така можат обезбеди храна за некои видови риби, како и други функции за благосостојба на рибите. Тие, исто така, обезбедуваат добро здравје за рибите, бидејќи овие се одговорен за конзумирање на нитрати многу штетно за жителите на аквариумот. Тие се многу лесни за одржување и постојат неколку видови од кои можете да изберете.

La азола или пловечки папрат тоа е многу curубопитно за неговата особеност. Бојата на растението зависи од количината што ја добивате. Ако азолата е во сенка, таа има тенденција да биде зелена и кога е изложена на многу сончева светлина може да добие длабока црвена боја. Тие се совршени за чување алги во аквариумот настрана бидејќи ги блокира.


El јава мов Тоа е аквариумско растение без корен што се држи до нерамни камења и други груби површини во рамките на аквариумот. Не му треба многу сонце затоа што растат со температури од 16 до 26 степени целзиусови што го прави лебдечко растение идеален за резервоари или големи аквариуми. Обично се препорачуваат особено кога имате млади бидејќи служат како заштита.

El мов на фонтанилис Тоа е многу слично на мов од Јава, иако се разликува по својата карактеристична длабоко зелена боја. Има мали лисја долж стеблата и расте добро при слаба, силна светлина. За разлика од повеќето пловечки аквариумски растенија, овој мов најдобро се снаоѓа кога водата е малку кисела и може да толерира pH ниво до 8.

La растение ричија добро е декоративна опција бидејќи добро се спротивставува на повеќето други растенија во аквариумот, што е светло зелена. Фините ленти на ричија се мешаат и формираат голема маса што може да лебди на вода или да биде врзана за тврд предмет во аквариумот, во кој ќе биде завиткан. Потребна е многу сончева светлина за да живее.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.