Рибата Кули

Ако сте еден од оние кои имаат аквариум и бараат а многу мирна и мирна риба, кои можат да живеат со други животни на релаксиран начин, без да презентираат какви било проблеми на агресија или територијалност, дозволете ми да ви кажам дека идеална риба за вас и за вашето езерце е риба кули. Вид роден во Тајланд и Индонезија, кој сака да ја дели својата територија со други риби и други животни, за разлика од многу од рибите што можеме да ги имаме во аквариум. Поради својата чудна и пријателска природа, многу се препорачува да го сподели своето живеалиште со најмалку десетина мали риби.

Ако ја погледнете оваа риба, на прв поглед, таа сигурно ќе изгледа како змија, бидејќи е многу издолжена риба (може да има димензии до 15 сантиметри во должина), со многу мали, скоро незабележливи перки и форма на глава змија глава (заоблена). Од друга страна, неговото тело е темно и е покриено со ленти од црна, портокалова или жолта боја, кои го покриваат неговото тело, што ги прави овие рибите уште повеќе како змии.

Хранењето на овие животни е прилично едноставно, бидејќи иако јадат сештојади риби, тие исто така со задоволство прифаќаат храна од снегулки, растенија, ларви од комарци или храна за храна од риби. Општо КулиТие претпочитаат да останат на дното на аквариумите, каде ја бараат својата храна и да се кријат и да играат меѓу камењата, коралите и алгите.

Ако сакате да го имате ова животно, важно е да земете предвид дека, да го има во совршена состојба, аквариумот мора да има најмалку сто литри, да има растенија, карпи и други предмети, така што малите риби можат да играат и да се засолнуваат во текот на денот. Исто така, мора да се грижите за температурата на водата, која треба да остане околу 24 Целзиусови степени, со слабо осветлување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Карлос dijo

  Мојата риба кули скокна од резервоарот и умре од ударот, зошто скока ако е секогаш на дното?

 2.   Joseозе Калатајуд изгледа dijo

  Здраво, добро утро на сите, сакав да ве прашам дали Кули и дали е можно да го јадам бебето Гапи
  Благодарам