Крап

Крап

Кога станува збор за заинтересирање за стекнување на одредена разновидност на риби што ќе ја додадеме во нашиот аквариум, пред нас се отвора огромна палета раси, чии големини, бои и слично, се навистина различни. Сепак, во рамките на оваа богата разновидност, постои една риба која се издвојува над останатите поради карактеристиките што ја направија популарна. Зборуваме за шаторите, еден од риба со ладна вода најчести

Карактеристики на риба крап

Заедничкиот крап (Cipirinus carpio) потекнува од европскиот и азискиот континент. Таа е една од слатководните риби поотпорни и подобро прилагодени на местото каде што живеетеОва е причината зошто успеа да го освои практично секој агол на планетата и ја заработи „привилегијата“ да влезе во списокот на 100 најштетни инвазивни туѓи видови во светот според Меѓународната унија за зачувување на природата.

Обично, примероците за возрасни достигнуваат должина што варира помеѓу 60 и 90 сантиметри, и тежина што е околу 9 килограми.

Знаеш колку живее риба голем шатор? Се проценува дека некои примероци, доколку уживаат во одредени услови во текот на животот, можат да достигнат 1.2 метри и да тежат 40 кг, а да надминат 60 години, скоро ништо! Тие, исто така, би преживеале во застојани и малку солена вода, се додека овие се во температурен опсег помеѓу 17 и 24 ºC.

Риба крап

Тие главно се сештојади, а неговата исхрана се состои од водни растенија, инсекти, мали ракови и др. Сезоната на размножување започнува во пролет, и се одвива во плитки, густи води.

Fенките треба да легнат 300.000 HUEVOS што, во зависност од температурата на водата, може да се изведе по 3-4 дена.

И машките и женските достигнуваат сексуална зрелост на 4-годишна возраст. Иако, априорно, нема многу впечатливи бои, во Кина, поточно во Јапонија, тие успеаја преку заробеништво да создадат нова сорта или раса на светли и живописни бои, помали по големина, позната како Кои.

Риба Коис

Риба Кои

Коите, за разлика од другите сестрински видови, чиј успех е резултат на лов и риболов, станаа популарни како домашни миленици. Како iosубопитност, Кои на јапонски значи „loveубов“ или „приврзаност“, а размножувањето на овие животни значително порасна на почетокот на XNUMX век, кога јапонските езерца кои во кои шарениот крап донесе убавина станаа многу познати. . Толку многу, што овие езерца се шират во различни земји надвор од азиската територија, па дури и фигурата на професионален одгледувач на крап.

Како да се грижиме за нашиот Kois или крап?

Како што споменавме погоре, Кои станаа домашната риба со одличен успех. Толку многу, што е најпрепорачливо за сите оние кои започнуваат со ова прекрасно хоби и кои сакаат да пробаат вид што бара малку грижа, е впечатлив и по изглед и по боја, а тоа е гаранција за успех во нивните аквариуми и езерца.

Риба од крап или Кои имаат предиспозиција за средните или долните делови од местото каде што се наоѓаат, секогаш искачувајќи се на површината за да се хранат. Тие можат да живеат во мали групи, со вкупно најмногу 6-7 лица. Се разбира, треба да се напомене дека понекогаш тие можат да манифестираат насилен карактер, особено кај помалите видови. Оваа околност е нагласена во оние мали и густо населени аквариуми, во кои е лесно да се набудува како овие риби имаат проблеми со агресивност. Затоа, не е препорачливо да ги сместувате во мали резервоари за риби, како што се типичните кружни, или во оние аквариуми каде што живеат заедно со голем број примероци. Ова исто така ќе го направи вашиот развој најдобро што може. Просторот е од витално значење за овие риби, и затоа се препорачуваат аквариуми еднаква или поголема од 90 литри вода.

Температурата на водата не треба да претставува голем проблем, бидејќи веќе забележавме дека овие животни многу добро се прилагодуваат на климатските услови. Иако, со оглед на изборот, овие мали шатори тие подобро толерираат студ, сè додека е умерена, од топлината, бидејќи високите температури можат да доведат до недостаток на кислород во водата што, логично, би станало смртоносно за нејзините станари. Имало случаи во езерца во кои овие мали животни претрпеле дури и мразови.

Што се однесува до храната, веќе е кажано дека тие се сештојади (поблиску до месојади), затоа не лудувајте. Со храна во облик на снегулка што ја наоѓаме во секој објект специјализирано за животни, доволно е. Но, ако сакаме тие да уживаат во побогата и поразновидна исхрана, можеме да ги снабдиме со некои жива храна како мали ларви на инсекти кои се користат за риболов. Покрај тоа, некои додатоци на зеленчук никогаш не болат, дури и обезбедуваат природен зеленчук, во која ќе набудуваме како тие самите земаат мали каснувања. Мора да знаете дека во зима, Коис и мали крапи влегуваат во процес на летаргија, во која неговата активност е значително намалена, што подразбира намалување на метаболизмот и, следствено, на апетитот на животното. Ако забележиме дека кога го храниме, тој не ја конзумира храната или го прави тоа во многу мали количини, не е препорачливо да се инсистира, а уште помалку да се грижиме, бидејќи прејадувањето може да резултира со фатални последици.

Друго многу важно прашање е филтрирањето на водата. Рече филтрирање во нашиот аквариум или езерце треба да се направи во А. надворешно. Ако нашите риби се во мал аквариум без филтер, мора да правиме чести промени на водата, бидејќи овој вид генерира голема количина отпад што во голема мера го девалвира квалитетот на кислородот складиран во водата. Ви препорачуваме да се обложувате на надворешен филтер како овие.

Сорти и видови на риби од крап

завеса

На пазарот ни се нуди широк спектар на видови крапски риби за нашиот аквариум. И покрај тоа што се ист вид, има многу видови риби Шатор во кој боите и облиците обично се многу различни. Познат како „Американска комета“ Таа е најраспространета сорта затоа што бара најмалку грижа. Нивните перки не се толку издолжени, а телото е потенко. Тој е следен од „Рјукин“ o „Опашка од превез“, која има прилично долги перки и дебело тело. Многу слични на вторите се "молитвата" и „Лавовска глава“, иако овие видови носат многу карактеристични цефалични папили. Овие тројца, како што велиме, се најраспространети, но на нив може да се додадат и многу други со голема убавина.

Поврзана статија:
Легендата за рибите Кои

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лиз сифуентес dijo

  Имам два шатори како портокалот на првата слика, само што не се портокалови, сребрени се, проблемот е што едниот поцрвенува и не знам зошто, ако станува збор за болест или храна, другиот шатор е иста сребрена боја

  1.    ДИЕГО dijo

   Здраво Лиз.
   Во принцип, овој вид е крап, а не крап, тие имаат многу заедничко, но тие се многу различни едни од други. На пример, забележете дека крапот нема првут и тие не се обоени. Од друга страна, карпинот да и тие се исто така видови од разни бои, па дури и имаат две опашки, тие се типични за Кина. всушност тие се одгледуваат за исхрана на луѓето.
   Крапот исто така, но тој е различен ... како и да е, ќе се обидам да одговорам на твоето прашање.
   Мора да имате предвид дека сите риби во заробеништво треба да имаат доволно кислород во водата, потребно е да се обидете да ја оксигенирате водата со електрични средства (уреди).
   Понекогаш може да биде и храна што не е целосна.
   Водата од чешма е лоша поради вишокот вар и хлор.
   Предлог: сменете го езерцето и обидете се да ја смените храната, исто така ве советувам да се консултирате со специјалист, а не со некој што вели дека знае.

 2.   ДИЕГО dijo

  ЗАЕДНИЧКИОТ КРАП Е ЕДЕН ОД ANИВОТНИТЕ КОИ МОНО МНОГУ ЛУPЕ ИМААТ МО OPНОСТ ДА Гледаат во друга големина. ПОТВРДУВАМ ДЕКА ANИВОТНО THИВОТ КОЈ ПРИСТИГНУВА ДОСТИ ГО ДЕЛОВИ КОИ Е ТЕШКО ДА ВЕРУВА

  1.    Анет алварез dijo

   Здраво, јас сум акварел насловен, можам да ти кажам дека голфите или златните рипки, без разлика дали се комета или заматена опашка, се генетски крстови. Можете да купите примерок со одредени карактеристики и боја, за да го уредите со текот на времето, тој може да ја промени својата морфологија и боја, бидејќи бојата ја добиваат нејзините родители и предците на нив. Како да се молите да има некоја метаморфоза што го прави преголем и може да го попречи видот. Во овој случај, мора да се изврши хируршка интервенција и да се отстрани вишокот. Направив неколку секако додека сум под анестезија и тоа се прави на маса надвор од водата со соодветни мерки на претпазливост. Во сите нив бев тотално успешен. Исто така, би можел да добијам циста во некој дел од телото што е поделикатно да се отстрани со повеќе ризици. Се надевам дека овој преглед ќе ви послужи. Јас сум од Уругвај, какви било прашања на ваша услуга. Поздрав Анета

 3.   ДИЕГО dijo

  Лиз, не заборавај дека температурата на водата мора да биде ниска, а езерцето поголемо и со соодветните компоненти за нејзиниот долг век на траење.
  А срдечен поздрав

  1.    Хорасио Паез dijo

   Јас летам риби за циприниди, има многу варијанти на крап и мрена, во нормален живот и не се задебелени за риболов на крап, крапот може да достигне 30 кг. Има 47, но тие се веќе дебели (поради болисот). Во лице можете да ги видите моите фотографии од некои големи видови. facebook com / flyfishingsevilla

 4.   Fabian dijo

  Лиз: без дискредитација на претходните одговори може да има неколку причини, не знам колку години имаат твоите риби, но ако се стари помалку од 3 години има нешто многу важно да се земе предвид бидејќи е многу нормално, и во случај на обичен крап или кои Како и кај златната рипка во скоро сите варијанти од раѓање до приближно 3 години, постојаните промени во бојата се тотално нормални, многу пати сум избрал мали риби x бојата, но во повеќето случаи бојата се менува до подоцна од нејзините 3 години живот, а во мојот личен случај огромното мнозинство имаше тенденција да зема црвеникави или целосно портокалови бои

 5.   Fabian dijo

  3 примери, една жолта со ацета и црн грб, завршува целосно портокалова, портокалова со црни перки денес е тотално портокалова, портокалова со црна линија во средината на телото, денес е практично цела црна, освен некоја силна портокалова дека се зачувува на главата, 3-те се карасиус или (златна рипка) од обичната сорта што ми е омилена

 6.   JULIO dijo

  ЗДРАВО ИМАМ ДОЛГ ДВЕ XЕ 1 ЦН Ц ДВ РИБИЛСКА РАБОТА ШИРИНА И 0.40 Д
  МО CАМ ДА СТАВАМ КРАП РИБА А СОСООВ ПОДАРУВА ВЕREЕ ОВИЕ ИМААТ ЦЕЛОСЕН БАЗЕН И ЈАдат ХРАНА ЗА МАЧИ

 7.   Патрицио dijo

  Здраво, јас само направив езерце од 2000 литри приближно и купив 6 крапски риби, но за една недела што ги имав, тие малку се движеа, ги хранев еднаш дневно со храна за кој. Дали е нормално да бидат толку смирени? Како дополнителни податоци во мојот град Сантијаго де Чиле има 14 степени во текот на денот и околу 7 степени во текот на ноќта, ние сме во есен.

 8.   факундо dijo

  Јас сум од градот Баија Блан јужно од Пвчија на Бс Ас, Аргентина ... моето прашање е за хранење на крап во зима, знам дека во земји како Шпанија ги ловат со голем студ, еве пробав и Не успеав да добијам ништо ... моето сомневање е дали има можности да ги рибам или е тоа невозможно, многу благодарам веќе

 9.   Ана Лилија dijo

  Здраво, имам риба како жолтата за која велат дека е златна кои и сакам да знам дали многу расте

 10.   Доли dijo

  Колку гени има крапот на хромозомот 1?

 11.   Јован dijo

  Би сакал да знам дали имаат чилеански риби крап за продажба, онаа што постои во чилеанската брана

 12.   РАУЛ РАМОС dijo

  Што може да се случи ако ги ставам во неискористен базен, има стагнантна вода 4 години, го тестирав PH, и е совршено, ми рекоа да ставам аератор, бидејќи нема филтер, базенот има околу 5000 литри, е со помалку од половина од БАЗЕНОТ.

 13.   Lorena dijo

  Добро утро, имам езерце со обилен крап, треба да направам поправки во езерцето, па ќе мора да ги отстранам, би сакал препораки за тоа каков тип на резервоар треба да ги лоцирам додека ги извршувам поправките на езерцето и колку долго е максималното препорачано време.

 14.   Дејвид браво морал dijo

  Здраво, би сакал да знам дали мојата риба кои оштетува други видови риби затоа што умира друга моја риба со лице лав и не знам зошто. Благодарам.

 15.   Denis dijo

  Здраво, на крапските риби им треба кислород

 16.   Denis dijo

  Здраво, крапските риби имаат потреба од кислород, мојата риба плива многу и на површината сакам да знам дали и треба за да може да и помогне.