Риба од сребрена аргос

Риба од сребрена аргос

El риба од сребрена аргос  Тоа е добар избор за слатководни аматери кои сакаат да започнат да се впуштаат во морски аквариуми, бидејќи станува збор за вид кој по својата природа совршено се спротивставува на сорти во водната хемија. Иако се препорачува да имате малку пракса.

Имајте на ум дека ова грижните видови треба да се чуваат во група. Затоа е погоден за аквариуми со голем волумен поради неговата големина. Се мери до 40 см во дивината. Но, во заробеништво обично не надминува 20 см во должина. Поради оваа причина, препорачливо е рибите Аргос да се чуваат во аквариуми над 400 литри.

Што се однесува до аквариумот. Нема да бидат поставени растенија. Особено во малолетничка фаза, бидејќи овие риби сакаат да ги јадат лисјата, како и алгите. Поради својата живост, потребно е да се остави широк простор чист за да плива. На идеалната температура мора да биде помеѓу 20 и 28ºС.

Тоа е месојаден вид. Прифатете ги сите видови храна во нивната диета, вклучително и снегулката, ако се навикнати од својата младост. Погодно е да ви понудам замрзната или жива храна како и придонес на алги што може да се понуди во форма на мешавина.

Солена вода во која се наоѓа во својата малолетничка фаза присутна различни нивоа на соленост во текот на денот. Оваа одлика им овозможува на новодојдените морски хобисти да вежбаат со хемија на вода.

карактеристики

Su главна карактеристика се темните вертикални линии кои се раѓаат на грбот и бледнеат низ телото сè додека не станат точки. Рибата на аргос кога ќе станат возрасни, тие често не ги покажуваат овие места. Нивните грбни 'рбети, покрај тоа што се многу изострени, содржат и некој отров. Не е опасно. Иако во случај на дупчење, тоа ќе предизвика многу болка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.