Риба со три опашки

Риба со три опашки

El три опашка риба ова е мала риба, околу 20 сантиметри, прилично компресирано тело и со големи очи. Оперкулумот има три рамни боцки и пред-вежбата конечно е назабен. Постојат меѓу 36 и 39 скали, со значителна големина на страничната линија, која е завршена и завршува таму каде што започнува опашката.

Освен пекторалните, сите перки се големи во однос на телото, со оглед на тоа што грбната перка е со третиот боцкав радиус поголем од останатите, а карличните перки се многу издолжени, особено кај мажите.

Опашката содржи многу обележани лобуси, долниот е подолг од горниот. Бојата на трите опашки е помеѓу розова и портокалова, и има три дивергентни жолти ленти на секоја страна од главата, првиот преминува низ окото на рибата, а другите две се наоѓаат подолу. Кај мажите, врвовите на карличните перки се жолти, и тие стануваат црвени кога се во топлина.

Видовите на три опашка риба живее на корални гребени, длабоко помеѓу 20 и повеќе од 50 м, иако повремено може да се најде на 200. Тој е групиран во брегови со променлива густина. Поблиску до површината, таа исто така живее во пештери или шуплини на одреден ентитет. Неговата активност е поголема во текот на самракот отколку во средината на денот. Се храни со зоопланктон, епибентни животни и мали риби.

Тоа е видови на протерогени хермафродити. Се чини дека постои одредена хиерархија кај мажите, барем во сезоната на мрестење, кога повеќе или помалку ритуализирани борби меѓу нив се вообичаени. Се размножува во лето и јајцата се планктонски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.