Риба со црвен молив

црвено-молив-риба

Една од најпознатите посебни карактеристики на риба со црвен молив е нејзиното боење. Како и трите темни хоризонтални ленти на златна позадина. Овие се зголемуваат во интензитет во зависност од рибата. Ако станува збор за возрасен маж, црвеникавата боја е уште поинтензивна. Како и видовите од ист род, на него му недостасува масно перка.

Тие се риби многу дадени од можноста да живеат во домашни аквариуми заедно со други видови. Додека треба да бидете внимателни во сезоната на парење. Како што мажјаците имаат тенденција да станат многу територијални и бескомпромисно со останатите мажи. Тие многу добро се разликуваат од женките. Мажјаците меѓу двете горни линии имаат црвена боја што започнува со раѓањето на окото и се протега до опашката.

Риба што живее во комуна

Рибата со црвен молив е примерок од само 4 см, затоа може да живее совршено во аквариум не повеќе од 60 литри. Тие се многу дружеубиви риби едни со други и тие треба да живеат во комуни од, околу десетина риби за да не се чувствуваат депресивно и да можат да треперат. Така е нивното природно живеалиште и така треба да им го обезбедиме во аквариумот.

Водите треба да бидат малку кисели неутрални. До 6,5 ° р. Многу меко до умерено тврдо. На температурата на аквариумот треба да биде околу 24 степени. Филтрацијата мора да биде ефикасна без проширување на честичките и се препорачува филтрирање со многу тресет. Се препорачуваат и периодични промени на водата. Приближно на секои петнаесет дена.

Рибата со молив е сештојаден вид. Затоа, тој ќе прифати сите видови храна без проблем откако ќе се прилагоди на аквариумот. Додека тие се во фаза на адаптација, мора да се даде жива храна, како што се црвени и бели ларви, киклопи или слично.

Аквариумот треба да има растенија, така што рибата со молив може истовремено да се сокрие служи како прибежиште. Тие сакаат да пливаат и на површината и на дното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.