Син октопод

Син октопод

Денес ќе разговараме за еден од видовите на фауна кој се издвојува по својот необичен аспект и кој живее во морињата и океаните. Тоа е за сина октопод. Познат е по тоа што е октопод во сино-прстенот и има многу необичен изглед бидејќи е способен да ги менува боите за да се вклопи во околината како да е камелеон. Тоа е начин да се вклопите во животната средина и да обезбедите преживување преку оваа форма на маскирање.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите тајни на синиот октопод.

клучните карактеристики

Маскирна сина октопод

Овие октоподи живеат во коралните бариери каде што можат совршено да се камуфлираат со измена на нивната боја за да се вклопат во околината. Овие октоподи имаат жолтеникава боја, иако на локацијата на која живеат можат да бидат кафеави или крем во боја. Лесно е добро да се вклопат во околината, бидејќи синкавата боја им овозможува да се камуфлираат. Лесно е да се препознае кој е овој вид на октопод по својата карактеристична боја.

Телото на октоподот има сини прстени со исклучителни детали. Тој е прилично мал и има вкупна должина од 8 инчи. Благодарение на анатомијата што ја имаат, тие имаат многу сила и се моќни, па дури и се плашат. Неговото тело е прилично флексибилно благодарение на фактот дека нема никаков вид скелет. Благодарение на тоа, тие можат да се движат низ водата со голема брзина и со голема подвижност.

Големината не треба да ве збунува бидејќи може широко да ги прошири рацете кога се обидува да го фати својот плен или да се одбрани од опасност. Наместо да ползи како другите видови на октопод, овој вид секогаш може да се види како плива. Лежат на страна за пливање, со што полесно се гази под вода. Иако има мало тело, тој е способен да чува големи количини отров внатре.

Се смета дека отровот е резултат на неговата еволуција. Дека пред синиот октопод немаше отров внатре. Научниците сметаат дека отровот им помогнал да се претворат во посилен вид со текот на времето, способен да се брани и полесно да го зароби својот плен. Кај овие типови суштества, еволуцијата може да биде поразителна.

Однесување

Син прстен октопод

Се покажа дека овие октоподи имаат високо ниво на интелигенција и лесно можат да се прилагодат на нивната околина. Благодарение на оваа способност и интелигенција, таа е во состојба да преживее во посурови средини и да го гарантира неговиот репродуктивен успех. Се смета дека вреќата за мастило што ја има внатре е дел од нејзината еволуција низ годините. Синиот октопод можеби ги развил овие карактеристики за да ја компензира неговата мала големина. Мастилото им помага да создадат пат за бегство од предаторите за да преживеат.

И покрај малиот изглед, тој се смета за еден од најагресивните видови во светот. Не е толку вообичаено што можат да се сокријат како што прават другите видови на октопод. Ако се чувствуваат загрозено, тие се во состојба да нападнат за да се одбранат отколку да го фрлат мастилото и да побегнат. Исто така, треба да се напомене дека тие се прилично територијални и тешко се борат да ја одбранат својата област. Кога имаат храна или засолниште, тие се борат силно за да го зачуваат, па затоа е опасно да се шетаат околу синиот октопод. Додека другите видови не би се гледале ниту едни со други, синиот октопод нема да трае ниту еден момент за напад.

Кога го ослободува отровот, тоа е многу опасно. За луѓето, каснувањето од овој октопод е фатално. Тоа е една од главните причини зошто луѓето избегнуваат да влегуваат во водата каде што живеат. Тие се плашат од залак и вбризгување на отров.

Habивеалиште и храна

Однесување на синиот октопод

За разлика од другите октоподи, сино-прстенестиот октопод не е широко распространет. Некои области се познати каде живеат, на пример, пошироко во области на Пацификот и други големи групи околу Јапонија и Австралија. Тешко е да се обидеме да ја знаеме точната локација на овие животни, бидејќи се движат во потрага по нови домови и од безбедносни причини.

Иако споменавме дека тоа е прилично агресивно животно, бидејќи може да биде вклучено во опасности што го надминуваат, тие обично избегнуваат борби мигрирајќи од области на континуирана основа.

Во однос на нивната исхрана, тие имаат прилично разновидна диета. Тие обично ловат ноќе и го користат својот одличен вид за да најдат храна без проблеми. Тие се способни да јадат ракчиња, риби и ракови од пустиници. Овие животни се прилично успешни во ловот благодарение на големата брзина што ја имаат во движењето и отровот што го користат за да го стават во телото на пленот за кратко време.

Отровот целосно го парализира пленот и му дава леснотија на октоподот да може да влезе во лушпите користејќи го клунот. Така ја консумираат храната во внатрешноста на лушпата. Исто така, беше можно да се препознаат некои канибалистички однесувања, иако тоа нема никаква врска со недостаток на храна. Тие се јадат едни со други поради територијални спорови.

Репродукција на синиот октопод

Бебе сино октопод

Овие животни се обично осамени поради агресивната природа што ја рефлектираат. Тие вообичаено го менуваат своето однесување кога се подготвени да се парат и да станат помалку агресивни. И мажјаците и женките остануваат во истата област неколку дена додека се одвива парењето. Обидете се да го направите тоа што е можно повеќе пати.

Мажјаците навистина уживаат во парењето, па женките се принудени да ги одделат и да се оддалечат од нив во текот на следните денови. Мажјаците ќе се обидат да продолжат да се парат и доколку не го добијат она што го сакаат, тоа сигурно ќе заврши во борба. На секоја спојка, женката положува околу 50 јајца.

И мажите и жените се прилично краткотрајни. Мажјаците нормално умираат по парењето. Fенките умираат откако ќе се изведат јајцата. Како и обично, просечниот животен век на секој октопод е помеѓу 1 и 1 и пол години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за синиот октопод.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.