Виеја дел Агуа, ова е една од најпознатите изненадувачки риби

Стара жена на водата

Кога станува збор за да ги разгледаме рибите што постојат во морскиот свет, вистината е дека можеме да изненадиме многу. Не само поради разновидноста (што е веќе многу), туку и затоа што изгледот на некои видови е навистина curубопитен. На Стара жена на водата може да биде добар пример за разоткривање.

Ла Виеа дел Агуа припаѓа на семејството Loricariidae, присуство на места како реките Парагва, Уругвај, Парана и де ла Плата. Кога ќе го видите за прв пат нема да можете да го заборавите. Особено затоа што, според луѓето, не изгледа многу убаво.

За почетници, има коскени плочи или штитови што го покриваат за да го заштитат. Има црна боја, изразена и боцкава грбна перка и прилично голема опашка. Устата е, напротив, мала, со две мустаќи што ги користи како да се сензори. Од друга страна, на дното на тело тој е рамен, со помалку интензивна боја од другите делови.

Претпочита на топли води, иако не се карактеризира со голема подвижност. Напротив: има тенденција да биде уште долго време да лови плен. Неговата исхрана главно се состои од мојари, тарпон и микроорганизми присутни во областите каде што живее.

La репродукција Исто така е curубопитен: ги носи оплодените јајца во празнина лоцирана во долната вилица, сè до моментот кога ќе се изведат. Thenе биде тогаш кога ќе станат пржени. Во секој случај, има тенденција да ги заштити младите дури и кога се развиени.

Ла Виеа дел Агуа е прилично curубопитен вид риба, дури и опасни на моменти. Не се препорачува да се има во аквариуми, освен ако не се постават низа мерки за безбедност и одржување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.