Филтри за аквариумски ранец

Чистотата на водата зависи од филтерот

Филтрите за ранци се добар избор за аквариум, голем или мал, и не е важно дали сте акварист нов во светот на рибите или со големо искуство. Тие се многу комплетни уреди кои обично нудат три вида филтрирање, покрај другите многу интересни карактеристики.

Во оваа статија ќе зборуваме за различните филтри за ранци, што се тие, како да ги избереме, па дури и кои марки се најдобри. И, ако сте заинтересирани за оваа тема и сакате детално да се информирате, ви препорачуваме да ја прочитате оваа друга статија аквариумски филтри.

Најдобрите филтри за ранци за аквариуми

Што е филтер за ранец

На голем аквариум му треба моќен филтер

Филтрите за ранци се еден од најпопуларните типови филтри за аквариум. Како што сугерира името, тие висат од еден од рабовите на аквариумот, како ранец. Неговата работа е едноставна, бидејќи тие едноставно ја апсорбираат водата и ја минуваат низ нивните филтри пред да ја испуштат, како да е водопад, назад во резервоарот за риби, веќе чист и без нечистотии.

Филтри за ранец Тие обично вклучуваат три различни типа на филтри кои се задолжени за правење на најчестото филтрирање што го бараат аквариумите. При механичка филтрација, првата низ која поминува водата, филтерот ги отстранува најголемите нечистотии. При хемиско филтрирање се отстрануваат најмалите честички. Конечно, во биолошката филтрација се создава култура на бактерии кои ги претвораат елементите што се штетни за рибите во безопасни.

Предности и недостатоци на овој тип филтри

Bettas не се големи fansубители на филтри за ранци

Филтрите за ранци имаат голем број Предности и недостатоци што може да биде корисно при изборот дали да се добие филтер од овој тип или не.

Предност

Овој тип на филтер има а голем број на предности, особено во врска со неговата разноврсност, што го прави совршено дејство за секој иницијатор:

 • Тие се многу комплетен производ и со голема разновидност што обично ги вклучува трите типа на филтрирање за кои разговаравме (механички, хемиски и биолошки).
 • Тие имаат тенденција да имаат а Прилагодена цена.
 • Тие се многу едноставен за монтажа и употребаЗатоа тие се препорачуваат за почетници.
 • Не заземајте простор внатре во аквариумот.
 • Конечно, нормално неговото одржување не е многу скапо (во однос на времето, повеќе или помалку две недели во зависност од капацитетот и нечистотијата што се акумулираат во аквариумот, и парите).

Недостатоци

Сепак, овој тип филтри исто така има некои недостатоци, особено поврзано со видовите кои се чини дека не го толерираат како и другите:

 • Овој тип на филтри тие не се препорачуваат за аквариуми со ракчиња, бидејќи можат да ги цицаат.
 • На Бета рибите исто така не се ентузијастибидејќи филтерот предизвикува струја на вода против која им е тешко да пливаат.
 • El хемиски филтер има тенденција да не е многу добро или, барем, да не даде толку добар резултат како и другите две.
 • Слично на тоа, ранецот понекогаш филтрира тие се малку неефикаснибидејќи можат да ја преработат водата што штотуку ја извлекоа.

Најдобрите брендови за филтри за ранци

Крупен план на портокалова риба

На пазарот можеме да најдеме три марки кралица кога станува збор за филтри за ранци што ќе биде задолжено за филтрирање на водата во вашиот аквариум додека не изгледа како златни млазници.

AquaClear

Веќе разговаравме за AquaClear филтри неодамна Тоа е несомнено најпрепорачуваниот бренд и од експерти и од почетници акваристи. Иако се издвојува дека има нешто повисока цена од другите, квалитетот на неговите производи е неспоренНа Неговите филтри се поделени според капацитетот во литри вода во вашиот аквариум. Покрај тоа, тие продаваат и резервни делови за филтри (сунѓери, јаглен ...).

Филтри на овој бренд тие можат да работат со години, како и првиот денНа Willе треба само да направите правилно одржување за да не изгори моторот.

Ехајм

Германски бренд што се одликува во производството на производи поврзани со вода, било да се тоа аквариуми или градини. Особено се издвојуваат неговите филтри, средства за чистење чакал, разјаснувачи, колибри за риби или грејачи за аквариум. Тоа е многу интересен бренд кој не само што ги продава уредите, туку и лабави делови и товари за неговите филтри.

Интересно е што се создаваат и пумпи за вода на овој производител, првично наменети за аквариуми користејќи во компјутерски контексти за ладење сервери на континуиран, низок шум и ефикасен начин.

Приливите

Плимата е друг бренд со одличен квалитет со кој можеме да купиме филтри за ранци за нашиот аквариум. Тоа е дел од Seachem, лабораторија во Соединетите држави посветена особено на хемиски производи, на пример, стимуланси, контроли на фосфати, тестови за амонијак ..., иако вклучува и пумпи за вода или филтри.

Плимните филтри се познати по тоа што нудат карактеристики што другите брендови не ги вклучуваат. на филтри, на пример, прилагодливо ниво на вода или средство за чистење за остатоци што се акумулираат на површината на водата.

Како да изберете филтер за ранец за нашиот аквариум

Филтерот лесно може да ги проголта ракчињата

Изборот на филтер за ранец што ги задоволува нашите потреби и оние на нашите риби, исто така, може да биде предизвик. Затоа ви го нудиме ова серија совети што треба да ги имате на ум:

Аквариумска риба

Во зависност од рибата што ја имаме во аквариумот, ќе ни треба еден или друг вид филтри. На пример, како што рековме, избегнувајте филтри за ранци ако имате ракчиња од ракчиња или бета, бидејќи тие воопшто не ги сакаат овие филтри. Од друга страна, ако имате големи риби кои се затоа доста валкани, одберете филтер за ранец кој има прилично моќна механичка филтрација. Конечно, добрата биолошка филтрација е многу важна во аквариуми со многу риби, бидејќи во спротивно деликатната рамнотежа на екосистемот може да се уништи.

Аквариум мерка

Мерката на аквариумот е подеднакво важно при изборот на еден или друг филтерНа Затоа е многу важно, пред да одлучите за еден или друг модел, да пресметате каков капацитет има вашиот аквариум и колку вода ви треба филтерот за обработка на час за да го одржувате чист. Патем, филтрите за ранци се особено погодни за мали и средни аквариуми. Конечно, исто така е добра идеја да се земе предвид каде ќе го ставите аквариумот, бидејќи на филтерот ќе му треба малку простор на работ, па затоа вреди да ги погледнете мерењата ако, на пример, го имате аквариумот наспроти wallид.

Аквариум тип

Всушност, типот на аквариум не е проблем за филтри за ранци, напротив, бидејќи поради нивната разноврсност, тие многу добро се вклопуваат во секоја просторијаНа Тие се препорачуваат дури и за засадени аквариуми, бидејќи цевката со која ја апсорбираат водата е многу лесно да се скрие во плевелите. Сепак, запомнете дека струјата генерирана од овие типови филтри е доста силна.

Кој е најтивкиот филтер за ранци?

Водовод во аквариум

Многу е важно да се избере а тивок филтер во случај да не сакате да ја нагласите рибата… Или дури и себе, особено ако имате аквариум поставен во просторија. Во оваа смисла, брендовите што најмногу се истакнуваат за нудење тивки филтри се Eheim и AquaClear.

Сепак, дури и така филтер може да емитува бучава и да биде досаден дури и без да е неисправенНа За да го избегнете:

 • Дајте му на моторот малку време да се аклиматизира. Неколку дена по пуштањето на нов филтер, моторот треба да престане да прави многу бучава.
 • Проверете го тоа не е заглавено камче или остаток што може да предизвика вибрации.
 • Можете исто така да ставете нешто помеѓу стаклото и филтерот за да избегнете вибрации.
 • Ако она што ве мачи е водопадот чиста вода што излегува од филтерот, обидете се да го одржите нивото на водата доста високо (ќе треба да се полни на секои три или четири дена) за да звукот на водопадот не е толку интензивен.

Може ли да ставите филтер за ранец во резервоар за риби?

Резервоар за риби без филтер

Иако постојат филтри за ранци специјално дизајнирани за нано аквариуми, вистината е таа за резервоар за риба со сунѓер филтер ќе имаме доволноНа Како што рековме погоре, филтрите за водопад предизвикуваат прилично силна струја што може негативно да влијае на нашите риби или дури и да ги убие, на пример, ако се ракчиња или бебешки риби.

Затоа е многу подобро да се одлучиме за а сунѓер филтер, бидејќи нема пумпа за вода што случајно може да ја проголта нашата риба, нешто чии веројатности се зголемуваат експоненцијално, колку е помал просторот. Сунѓерските филтри се токму она што го означува нивното име: сунѓер што ја филтрира водата и кој, по околу две недели употреба, исто така, станува биолошки филтер, бидејќи на крајот содржи корисни бактерии за екосистемот на резервоарот за риби.

Исто така, Ако имате голем резервоар за риби, има моторизирани филтри, но наменета за места со многу мал волумен на вода.

Се надеваме дека ви помогнавме подобро да го разберете светот на филтрите за ранци со оваа статија. Кажете ни, дали некогаш сте користеле ваков вид филтрација на аквариум? Какво беше вашето искуство? Дали препорачувате одредена марка или модел?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.