Флексибактер Колумнарис


El Флексибактер Колумнарис, е болест која се карактеризира со гниење на устата и појава на мали бели точки (како памучна волна) околу телото на рибата. На ист начин, може да се појави и како кршење на перките и опашката на животното.

Иако е многу вообичаено да се збуни овој тип на заразна болест Со инфекција предизвикана од габи, од тоа се разликува по тоа што се појавува флексибактер колонорис поради зараза со друго животно кое страда од инфекција, додека габите обично растат во мртво ткиво.

Но, кои се причините за флексибактер колонорис? Оваа болест може да се појави како резултат на бактерија која обично живее во аквариуми. Сепак, само оние риби кои се подложени на високо ниво на стрес ќе бидат засегнати.

Бактериите кои ја предизвикуваат оваа болест можат да се појават во вашиот аквариум од следниве причини:

 • Аквариум кој е слабо одржуван и слабо одржуван
 • Аквариуми кои имаат голем број риби или се пренатрупани
 • Ниски нивоа на кислород во водата
 • Високи нивоа на нитрити
 • Храната останува во резервоарот што ги зголемува шансите за појава на бактерии.

За лекување на овие видови на болести Ние мора да осигураме дека одржуваме добра хигиена во местото каде што живеат нашите водни животни. Меѓутоа, ако некое животно е веќе заразено и ги презентира симптомите споменати погоре, се препорачува употреба на антибиотици, бидејќи е заразено со оваа бактерија, нивното здравје е склоно кон други болести како што се аеромоните.

Кога администрирате антибиотици на вашата риба, препорачувам да користите храна импрегнирана со некои соединенија како што се: окситетрациклин, тетрацикли или канамицин. Бидете свесни дека оваа бактерија е отпорна на некои антибиотици како што се орметоприм и сулфадиметоксин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.