Функции на полжави во аквариумот

Функции на полжави во аквариумот

Често забележуваме дека во аквариуми има полжави, денес ќе ви кажеме каква улога играат тие.

Проблемот со полжавите е кога ќе станат инвазија дека растенијата се јадат генерирајќи дисбаланс во однос на нивото на азот, толку неопходен за одржување на водата и обезбедување кислород на рибите. Растенијата мора да бидат заштитени затоа што тие исто така нудат правилно осветлување. За среќа, проблемот со полжавите е лесен за решавање.

Пред да ги елиминираме, мора да имаме предвид дека многу полжави не се штетни за аквариумот, што е уште повеќе, тие се дури и корисни кога станува збор за нивно одржување во добра состојба. Затоа, пред сè, мора да ги разликуваме лошите полжави од добрите.

Едно од упатствата што ќе ни помогне е да го набудуваме постепено влошување на аквариумотАко сметаме дека бројот на мекотели е обилен, мора да ги елиминираме бидејќи би биле во присуство на чума.

Клучна точка е да се види дали полжавите ги убиваат растенијата или им нанесуваат штета на нивните лисја. Ние мора да бидеме финансирани затоа што за многу краток временски период тие можат да јадат цел лист за да се хранат.

Друга карактеристика што можеме да ја набудуваме е нејзината обвивка, има два вида полжави кои не се препорачуваат и кои треба да се отстранат. Една од нив е црн полжав со овална школка, чие научно име е Стагналис на лимнезата, лесно препознатлив од хобистите, несомнено е еден од најопасните полжави бидејќи целиот ден го поминуваат јадејќи растенија. Просечното мерење е 9 милиметри.

Другата што мора да ја контролираме е онаа што има школка во форма на спирала, може да се меша со школки, позната е како малезиски полжав или полжав од труба. Кога нема многу, тие се корисни бидејќи ги елиминираат алгите и остатокот од храната, проблемот е кога тие ќе бидат претставени во масивна форма. Тие можат да бидат долги и до 2 сантиметри.

Повеќе информации - Полжавите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.