Впечатлива оровка

црвен лопен

Иако лопенот не е најсоодветен вид за размножување во аквариум. Но, неговиот ефектен колорит го прави задолжителен за акваристите. Едноставно, треба да земете предвид дека го имате во аквариум во големи пропорции поради разгледаната големина што ја достигнува во зрелата возраст. Тие достигнуваат големина од 30 сантиметри.

Кишкото има уста што има пар мустаќи. Што укажува на нивните навики во исхраната. Дали е така поврзани со подлогата и песочното дно каде што бара и копа многу силно за да го јаде својот плен.

Има предност од бордо тело и одзади жолто, поделено со бела лента. На задната страна има црна точка и на предната страна неколку бели ленти. Главата и опашката имаат и сини ознаки.

Во аквариуми со одреден волумен каде што се чуваат многу риби, овој вид на привлечна боја е многу корисен за неговата акција за чистење на остатоци од храна што останува закопана. Минималното присуство на детритус и биолошки остатоци во подлогата ќе овозможи значително намалување на азотните соединенија во него. Затоа може да се каже дека врши акција за чистење во аквариумот.

Иако ова работата за чистење е многу корисна во кој било аквариум не е многу чест вид во домашните аквариуми. Иако малку по малку се воведува како новина. Има многу висок биолошки ритам, така што за неколку дена ќе ја уништи целата микрофауна што ја населува подлогата.

Неговото природно живеалиште

Овој вид живее во Западен Пацифик. Од Малукас и Филипини до Западна Самоа, острови Рјуку, Нова Каледонија, Тонга, Палау. Каролина и Маршалските острови. Тоа е поврзано со песочните дна во непосредна близина на областите на гребенот. ИТој е способен да живее длабоко и до 40 метри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.