Biotop Amazon për speciet e vogla

biotop-

Të gjithë peshqit më të vegjël se dhjetë centimetra janë specie të vogla. Eshte per peshk shume paqesor dhe krejtësisht të përballueshme për të rikrijuar një biotop i vogël Amazon.

Për këtë specie ato rekomandohen akuariume më të gjera se të thella, 60 litra. Më shumë se gjithçka, sepse gjatë periudhës riprodhuese ata do të marrin për vete një pjesë të akuariumit që do ta mbrojnë në mënyrë agresive, nëse është e nevojshme.

Akuariumi i vogël me biotop Amazon

Mos harroni se një biotop është të rikrijojë një hapësirë ​​gjeografike me kushte të caktuara mjedisore për zhvillimi i peshkut dhe bimëve, në këtë rast Amazonian dhe të specieve të vogla.

Këto janë peshq të shpërndarë në të gjithë pellgun Lumi Amazon dhe degët e tij. Ata kanë shumë bimësi. Trungje në mënyrë që peshqit të mund të fshihen dhe me ujëra shumë të qetë. Ujërat janë të butë dhe acid, me një temperaturë mesatare rreth 26ºC.

Prandaj, për ta rikrijuar atë, duhet vetëm të krijoni Ambienti amazonian sikur të ishte habitati i tij natyror. Duke qenë akuariume të vegjël nuk rekomandohet të vendosni më shumë se tre peshq ose katër peshq. Dekorimi në thelb do të përbëhej nga trungje, disa bimë me kërkesa të ulëta për dritë dhe gurë.

Rekomandohet një filtër i fuqishëm aktiv i karbonit dhe për sa kohë që nuk bëni shumë lëvizje në akuarium, ata janë peshq me ujë të qetë. Mund të përfshihet ficus largohet në akuarium si zbukurim.

Speciet e treguara

Në një akuarium të vogël Amazon nuk mund të mungojë tetras peshk, meqenëse ato janë shumë goditëse. diskutoj peshk ato janë plotësisht të pajtueshme për sa kohë që akuariumi mund të strehojë një koloni të vogël prej tre ekzemplarësh. Peshqit e egër janë gjithashtu një mundësi pasi ata banojnë në zona më të larta në kolonën e ujit dhe nuk do të rivalizojnë territoret e pjesës tjetër të peshkut.

Sa i përket bimëve për këtë lloj biotopi Amazonian, ato janë ato që i përkasin gjinisë Echinodorus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.