Bimë akuariumi

ka shumë lloje të bimëve të akuariumit sipas kërkesave tuaja

Kur keni një akuarium, duhet të vendosni se cilat bimë do të vendosni si për bukurinë e tij, ashtu edhe për dobinë dhe funksionalitetin që ato kanë për jetën e peshqve tuaj. Ndonjëherë ka kaq shumë lloje të bimëve (si origjinale ashtu edhe artificiale) sa është e vështirë të zgjidhni ato të duhurat për akuariumin tuaj.

Këtu do t'ju mësojmë disa nga bimët më të shquara për të gjitha llojet e akuariumeve dhe disa që janë më specifike për specie të caktuara. Dëshironi të dini më shumë rreth bimëve të akuariumit?

Bimët më të mira të akuariumit

Kur fillojmë me zbukurimin e akuariumit tonë gjithmonë na vjen ndërmend të rikrijojmë rezervuarin e peshkut sa më afër ekosistemit natyror ku jeton peshku. Për këtë, është e nevojshme të kesh të mira bimë akuariumi. Ka bimë plastike akuariumi dhe ato natyrore. Nëse do të keni bimë të vërteta, duhet të dini kujdesin e tyre dhe llojet e peshqve që do të keni në mënyrë që të jenë në harmoni në të njëjtin ekosistem.

Në këtë artikull ne do të flasim me ju për bimët më të mira të akuariumit dhe do t'ju japim disa opsione në mënyrë që të mund të blini atë që ju përshtatet më së miri.

Tjetra do t'ju tregojmë disa nga modelet më të kërkuara dhe çfarë tjetër mund të rregullohet në shumicën e llojeve të akuariumit që njerëzit zakonisht përdorin.

Devotshmëri

Ne fillojmë me bimët klasike të akuariumit plastik. Ky model vjen me një set bimësh akuariumi që do të përshtatet me një akuarium me madhësi 5-15 gallon. Ato janë mjaft të gjalla dhe me ngjyra të hollësishme, kështu që ju mund t'i shtoni pak jetë rezervuarit. Mundohuni të simuloni se cilat janë bimë të vërteta në mënyrë që mjedisi i peshkut të jetë sa më afër ekosistemit të tij natyror.

Ky model përfshin një zbukurim akuariumi dhe 8 pjesë të ndryshme të bimëve plastike të gjelbra për akuariumin. Bimët vijnë në madhësi të ndryshme që variojnë nga 5 deri në 18 cm. Ky material nuk është aspak toksik, kështu që nëse peshku e kafshon atë aksidentalisht, asgjë nuk do të ndodhte. Isshtë i përbërë nga një plastikë, rrëshirë dhe një bazë qeramike. Isshtë i përshtatshëm si për akuariumet e ujit të freskët ashtu edhe për ato me ujë të kripur pasi nuk ndikohet nga pH i rezervuarit.

Të gjitha bimët vijnë me një piedestal të vogël ku t'i vendosin në mënyrë që ato të mos notojnë në akuarium. Stoli është mjaft realist dhe mund t'i sigurojë peshkut një strehë të vogël. Ju mund ta blini këtë model duke klikuar këtu.

JDYW

Ky është një model tjetër që ka tipare mjaft të qëndrueshme dhe të padëmshme për peshqit. Isshtë një fabrikë plastike, baza e së cilës është e ndërtuar me qeramikë dhe nuk ka erë të keqe. Nuk dëmton peshqit apo mjedisin ujor. Gjithashtu nuk do të ndryshket ose kalbet. Shtë një bimë shumë realiste dhe imiton shumë mirë lëvizjen e bimëve kur ato janë në ujë.

Ka një lartësi të mirë për akuariumin me një bazë që garanton sigurinë totale të bimës dhe lejon që peshqit të kenë një vend për të luajtur dhe fshehur. Për shkak të morfologjisë së saj, është shumë e lehtë për tu pastruar kur është e ndyrë. Thjesht duhet t’i zhytni në ujë të ngrohtë për të hequr mbeturinat që mund të kenë. Ka madhësi 52 cm dhe peshon rreth 270 gram. Plastika është projektuar në mënyrë që bima të mbetet e qëndrueshme aty ku e vendosni. Ju mund ta blini këtë fabrikë duke klikuar këtu.

luoem

Kjo është një nga bimët perfekte për tu vendosur në fund të akuariumeve. Whatshtë ajo që ndihmon për të hartuar peizazhin e sfondit. Ka një ngjyrë jeshile materiale. Madeshtë bërë prej plastike dhe ka dimensionet 20x8x16cm dhe pesha 200 gr. Mund të përdoret si për ujë të freskët ashtu edhe për ujë të kripur dhe është jo toksik. Mund të lahet shumë lehtë dhe është një zbukurim ideal për rezervuarin e peshkut.

Designedshtë projektuar me një fole qeramike që e bën atë të qëndrueshme. Shtë mjaft e qëndrueshme dhe miqësore me mjedisin. Bën me një model si ky duke klikuar këtu.

Marina Naturals

Ky model është mjaft realist dhe ka qëndrueshmëri të mirë të dritës. Shtë një nga modelet më të mira që mund të blejmë nëse duam t’i japim një prekje më natyrale. në akuariumin tonë pa pasur nevojë për bimë të vërteta. Quiteshtë mjaft i butë në prekje dhe plotësisht i sigurt për të gjitha llojet e akuariumit.

Ajo ka një ngjyrë të gjelbër dhe të kuqe në gjethe. Mund të shërbejë si një kombinim i mirë me bimë të tjera që kanë ngjyra të tjera më të habitshme për t'i dhënë asaj një lojë me ngjyra që mund të kombinohen edhe me ato të peshkut. Merrni atë duke klikuar këtu.

Llojet e bimëve të akuariumit

secila bimë akuariumi kërkon kujdes të caktuar

Kur duam të marrim bimë për akuariumin tonë kemi vështirësi midis kaq shumë emrash të çuditshëm dhe ndonjëherë, është e vështirë të dimë nëse një bimë do të jetë e mirë për peshqit tanë. Bimët (nëse janë reale) gjithashtu kërkojnë disa kushte të tilla si ujë të pastër, një ndriçim të caktuar, një madhësi të përshtatshme të akuariumit, etj.

Një nga problemet që gjejmë kur zgjedhim bimë për akuariumin tonë dheE di që pothuajse të gjithë vijnë me emrin shkencor. Kështu që është shumë më komplekse t'i njohësh ato. Sidoqoftë, nuk është diçka që duhet të na frikësojë, pasi pak nga pak do t'i njohim dhe sa herë do të familjarizohemi më shumë me ta.

Ne do të fillojmë duke përshkruar disa lloje të bimëve bazuar në vështirësinë që ata kanë për t'i mbajtur ato dhe estetikën e tyre, e cila në fund të fundit është shtylla kryesore e bimës së akuariumit.

Impiante për procesin e çiklizmit

Gjëja e parë që duhet të bëjmë kur fillojmë akuariumin tonë të ri nga fillimi është të krijojmë një koloni bakteriale që kryen funksionet e saj të pastrimit. Ky funksion është i bazuar në shndërroni mbeturinat në përbërje që do të jenë të padëmshme për peshqit tanë. Ky proces i çiklizmit zgjat rreth një muaj, kështu që gjatë asaj kohe nuk do të jemi në gjendje të fusim asnjë peshk në akuariumin tonë, pasi uji do të jetë toksik për ta.

Gjatë procesit të çiklizmit, ne mund të prezantojmë bimë që na ndihmojnë të përmirësojmë procesin duke e përshpejtuar atë. Bimët konsumojnë amoniak, nitrite dhe nitrate të cilat mund të jenë toksike për peshqit. Bimët më të përshtatshme për këtë proces janë ato me rritje të shpejtë, që oksigjenojnë ujin dhe janë konsumatorë të mëdhenj të nitrateve. Ata nuk kërkojnë kujdes të madh, ato janë të lehta për tu mirëmbajtur bimë.

Për shembull, ne gjejmë dy lloje të bimëve që funksionojnë mirë për procesin e çiklizmit:

 • E para është bishti i dhelprës (Ceratophyllum demersum): Plantshtë një bimë shumë e lehtë për tu kujdesur, rritet shumë shpejtKërkon pak ndriçim dhe një kontribut i CO2 nuk është i nevojshëm.

bishti i dhelprës rritet shumë shpejt

 • E dyta është ambulia (Limnophila sessiliflora): Ka nevojë për pak më shumë dritë se ajo e mëparshme, por është gjithashtu e lehtë për tu kujdesur, rritet shpejt dhe është më tërheqëse.

Ambulia është një fabrikë që ndihmon procesin e çiklizmit

Bimë që kërkojnë pak dritë

Nëse jeni të ri në botën e akuariumeve, është më mirë të filloni duke pasur bimë që kërkojnë pak dritë. Normalisht, këto bimë kërkojnë më pak kujdes dhe më pak mirëmbajtje (nëse jemi të ri, imagjinoni të kujdeseni për peshqit, si dhe të shqetësoheni për bimët).  Këto bimë lulëzojnë vetëm duke i zhytur në akuarium. Këto do të ushqehen me mbeturinat e peshkut (normalisht ato janë nitrate), pjesë e ushqimit që ne shtojmë (fosfate) dhe vështirë se do të kenë nevojë për ndriçim që të rriten. Një pleh i vogël i përgjithshëm do t'i ndihmojë ata të rriten më të fortë, i cili do të duhet të shtohet në mënyrë periodike, por pa ndonjë lloj kontrolli tjetër.

Plehrat që do të duhet të përdorim do të ishin ato që sigurojnë kalium dhe mikroelementë, duke dozuar një ose dy herë në javë:

 • Plehra themelore e lëngshme Aquili: pleh i thjeshtë dhe i lirë
 • Plehra Seachem Florish: plehrat më të përparuara nga marka prestigjioze Seachem

Ndër këto bimë që kërkojnë pak dritë gjejmë:

 • Java fier (Mikrosorium Pteropus): E pranishme në shumicën e akuariumeve nga rezistencën dhe lehtësinë e mirëmbajtjes. Rritje e moderuar dhe nuk kërkon kontribut të CO2.

java fier është shumë e zakonshme

 • Anubia barteri: Theshtë shumëllojshmëria e Anubias më e përdorur. Nuk kërkon ndonjë kujdes dhe gjethet e saj janë të mëdha dhe të rrumbullakosura.

anubia barteri përdoret gjerësisht në pothuajse të gjitha akuariumet

 • Hygrophila Polysperma: Bimë rezistente, me gjethe të vogla dhe një kërcell që mund të rritet shumë. Me ndriçim të mirë, gjethet e sipërme të saj marrin ngjyrë të kuqërremtë. Shërben si shënues i mungesës së kaliumit.

Hygrophila Polysperma është shumë e guximshme

 • Vallisneria americana gigantea: Bimë me gjethe në formë fjongo, kjo larmi ka gjethet më të gjera. Ajo përhapet lehtësisht përmes substratit duke hequr stolone të reja, të mira për krijimin e perdeve në pjesën e poshtme të akuariumit.

Vallisneria americana gigantea

Bimët e akuariumit sipas pozicionit që do të kenë

Në fillim, nëse jemi të ri në këtë botë të akuariumeve, çdo bimë është e mjaftueshme për ne, dhe duke parë peshqit tanë të shëndetshëm ne jemi të lumtur. Sidoqoftë, sa më shumë futemi në botën e akuariumeve, aq më shumë lloje bimësh duam të vendosim. Në mënyrë që të mos vendosim bimët pa asnjë lloj apo përparësie, ne do të bëjmë një listë të bimëve varësisht nga madhësia dhe pozicioni që zënë brenda akuariumit në mënyrë që të jenë optimale.

Bimët e pozicionit përpara

Pjesa e përparme e një akuariumi duhet të jetë më tërheqëse, pasi është ajo që do të shfaqet më shumë për publikun ose thjesht ajo që shihet më shumë. Kështu, Bimët që zgjedhim në pjesën e përparme duhet të jenë më të dukshme dhe ne do t'i zgjedhim ato në më shumë detaje. Pjesa tjetër e bimëve "i mbron" ata, kështu që ata priren të jenë mjaft protagonistë në çdo strukturë të peizazhit ujor.

Bimët më të bukura për zonën e përparme të akuariumit janë tapiceri me rritje të ulët. Këto bimë veshin substratin në një mënyrë uniforme për të krijuar livadhe të bukura. Problemi është se, në përgjithësi, këto bimë janë më kërkuese. Ata kërkojnë më shumë dritë, një pleh më periodik, kërkojnë shtimin e CO2, etj. Çdo gjë e bukur paguhet më shumë. Megjithëse ka edhe impiante tapicerie që nuk kërkojnë aq shumë kujdes, kështu që nuk do të duhet të bëjmë investime të mëdha.

Këtu largohemi me disa nga bimët e tapicerive më të përdorura:

 • Shigjetaria subulata: Kjo impiant nuk kërkon CO2 shtesë dhe as nuk kërkon shumë ndriçim. Plantshtë fabrika e tapicerisë më e lehtë për tu mirëmbajtur. Arrin një lartësi mesatare, përhapet përmes stoloneve me lehtësi.

Sagittaria subulata është më e lehtë për tu mbajtur

 • Glossostigma elatinoides: Kjo fabrikë kërkon CO2 shtesë për mirëmbajtjen e saj. Gjithashtu kërkon ndriçim të lartë. Ata kanë gjethe të rrumbullakosura dhe Përdoret gjerësisht si tapiceri për bukurinë dhe madhësinë e saj të vogël.

Glossostigma Elatinoides është një fabrikë veshje me dërrasa të gjera

 • Marsilea hirsuta: Për këtë fabrikë rekomandohet të shtoni CO2 shtesë dhe ndriçim mesatar. Ajo përhapet në të gjithë sfondin, duke përfshirë zonat me më pak ndriçim. Nxjerr 2 ose 4 gjethe në varësi të sasisë së dritës që e arrin atë.

Marsilea Hirsuta përdoret për fondet e akuariumit

Bimë me lartësi të mesme

Bimët që rriten në lartësi mesatare përdoren për qëllime të ndryshme. Në rast të mospasjes së impianteve të tapicerive, Ne mund t'i përdorim ato për të krijuar zona me shkurre pa penguar zonën e pasme të akuariumit. Ato shërbejnë gjithashtu për t'i bërë ato të kalojnë në zonën përfundimtare të akuariumit në mënyrë që ndryshimi të mos jetë aq i theksuar. Ekzistojnë lloje të ndryshme të bimëve me lartësi mesatare në varësi të kërkesës që ata kanë.

Vendosim disa shembuj:

 • Staurogyne rubescens: Ky nuk kërkon shumë dritë, por këshillohet të shtoni CO2 shtesë. Shshtë shkurre me lartësi mesatare, nuk rritet përtej 5-6 cm.

Staurogyne Rubescens zakonisht rritet 5-6 centimetra

 • Echinodorus Vezuvius: Kjo bimë nuk kërkon CO2 shtesë dhe ka gjethe shumë kaçurrelë.

Echinodorus Vesuvius shërben për gjysmën e akuariumit

 • Pogostemon Helferi: Bimë e njohur në peizazhin ujor për formën e saj, krejtësisht e ndryshme nga pjesa tjetër. Mund të përdoret si një fabrikë në mes të planit ose edhe si një tapiceri. Këshillohet të shtoni CO2 shtesë dhe kërkon një dritë mesatare-të lartë.

Pogostemon Helferi përdoret në rregullimin e akuariumit

Bimë anti-alga dhe akuariumi me ciklide

Ka bimë akuariumi që parandalojnë shfaqjen e algave, meqenëse ato rriten shumë shpejt dhe konsumojnë nitrate nga mjedisi, e cila është ajo që normalisht shkakton rritjen e algave. Bishti i bërthamës i përmendur më lart funksionon në mënyrë të përsosur si një bimë anti-alga, sepse rritet shumë shpejt dhe konsumon shumë nitrate. Isshtë një bimë që do të duhet të krasitet shumë herë për shkak të shpejtësisë së rritjes së saj.

Sa për njerëzit që duan të kujdesen për ciklidet afrikane, ata duhet të dinë se këta peshq ushqehen me bimë akuariumi. Disa pëlqejnë të gërvishtin nënshtresën që i bën bimët të lirohen, apo edhe për shkak të notit të tyre ato mund t'i dëmtojnë dhe lirojnë.. Prandaj, nevojiten bimë që përshtaten me këtë lloj peshku.

Midis tyre gjejmë:

 • Java fern (përmendur më lart)
 • Anubia barteri (përmendur edhe më lart)
 • Shpata Amazon (Echinodorus amazonicus): Bimë e njohur mirë në akuariume për mirëmbajtjen e saj të lehtë, ajo ka gjethe të zgjatura në formë shpate. Nuk kërkon CO2 të jashtëm, ato ngjiten mirë në substrat dhe nuk kanë nevojë për shumë dritë.

Echinodorus Amazonicus janë bashkangjitur mirë në substrat

Algat me ujë të ftohtë

Kur përmendim ujin e ftohtë, nënkuptojmë Ata akuariume që nuk kanë një ngrohës.  Në këtë lloj akuariumi peshqit zakonisht janë vegjetarianë, kështu që do të duhet të marrim parasysh që bimët që mund të vendosim duhet të jenë rezistente.

Këtu janë disa bimë që i rezistojnë ujit të ftohtë:

 • Bisht dhelpra
 • Java e fierit
 • Anubia barteri
 • Bacopa Carolinana: Bimë me kërcell dhe gjethe mishi, mjaft rezistente dhe e përshtatshme për ujëra të ftohtë. Me ndriçim të mirë, gjethet e sipërme të tij bëhen portokalli. Nuk kërkon CO2 të jashtëm.

Bacopa Caroliniana i reziston temperaturave të ulëta

 • Vallisneria americana gigantea
 • Shpata Amazon
 • Eleocharis Acicularis: Impianti i tapicerive të tipit bar me kërkesa mesatare për dritë, madhësi mesatare që mbështet temperaturat e ulëta. Ata nuk kërkojnë CO2 të jashtëm.

Eleocharis Acicularis punon në akauranët me ujë të ftohtë

Ka shumë bimë që ekzistojnë për akuariume. Ne jemi përqendruar vetëm tek më të zakonshmet dhe të përdorurat, megjithatë, ato ekzistojnë në të gjitha format dhe ngjyrat. Cfare ka me shume, Shtë e rëndësishme të zbuloni llojin e bimës që kërkojnë disa peshq, sepse do të ketë disa që kanë nevojë për një lloj të veçantë të bimës në mënyrë që të mbijetojnë.

Bimë tapiceri

Bimët mbuluese janë ato që shkojnë përpara akuariumit. Prandaj, ato duhet të jenë më tërheqëse. Janë ato që do të shihen me sy të lirë. Bimët që ne zgjedhim dhe që do të vendosen në pjesën e përparme duhet të jenë më të dukshmet. Necessaryshtë e nevojshme t'i zgjidhni ato në detaje në mënyrë që zbukurimi të optimizohet.

Më të mirët janë ato bimë me tapiceri të ulët.. Këto mund të veshin nënshtresën në mënyrë të barabartë dhe të krijojnë livadhe të bukura. Në përgjithësi, nëse ato janë bimë të vërteta, ato janë më të kërkuarat.

Bimë pa nënshtresë

JDYW

Kur flasim për një bimë që nuk ka një substrat, i referohemi faktit se nuk ka nevojë për ndonjë lëndë ushqyese. Ata mund të lulëzojnë në çdo zhavorr inerte. Ato janë bimë që duhet të mbillen, nëse jo se rrënjosen në elementë të ndryshëm dekorativë. Në këtë mënyrë, ju mund të keni një element të mirë dekorativ me bimë të vërteta nëse keni nevojë të keni një substrate që duhet ta ruani me cilësi të mirë.

Bimë të rrënjosura

luoem

Ato janë ato që tashmë kanë rrënjë në dru dhe shkëmbinj. Këto janë bimë me një sistem më të thjeshtë duke shtuar dekor natyror në akuariumin tonë. Me këtë lloj të bimëve nuk do të duhet të presim për rritjen e tyre dhe ato do të kenë një kontribut të madh zbukurues.

Bimë të kuqe

Ngjyra e kuqe vjen gjithmonë në ndihmë për akuariumet tona sepse siguron një kontrast midis jeshiles së gjetheve. Ndër bimët e akuariumit të kuq, më të rëndësishmet janë si më poshtë:

 • Alternanthera Reineckii
 • Senegalensis e Ammanisë
 • Echinodorus Djalli i Kuq
 • Cryptocoryne Albida Brown
 • Diamanti i Kuq Echinodorus
 • Echinodorus Ozelot
 • Ludwigia Repens Rubin
 • Echinodorus Hadi Perla e Kuqe
 • Echinodorus Fancy Twist
 • Kameleoni i Kuq Echinodorus

Lehtë për tu kujdesur

Marina Naturals

Shumë njerëz janë në kërkim të bimëve që kujdesen lehtë kur sjellin bimë të vërteta në akuariumin e tyre. Këtu është lista e më e lehtë për t'u kujdesur:

 • Kriptokorina
 • Ekinodori
 • Anubias
 • ambulancë
 • Vallisnerias
 • Hygrophila Polysperma
 • Java e fierit
 • Myshqet ujore

Bimë oksigjenuese

Devotshmëri

Ato janë ato që sigurojnë një furnizim shtesë të oksigjenit në ujë. Ajrosja është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të mirë të peshkut. Këtu janë disa nga bimët më të mira të oksigjenimit:

 • Ceratophyllum demersum
 • Egeria e dendur
 • Hottonia palustris
 • Myriophylum brasilensis
 • Myriophyllum aquaticum
 • Orontium aquaticum
 • Ranunculus aquatilis
 • Vallisneria gigantea

Konsiderata të tjera për uzinën e akuariumit


Kur ne kemi një akuarium në shtëpi, përveç kujdesit për faktorë të tillë si temperatura, pH, aciditeti, ndër të tjera, është e rëndësishme që t'i kushtojmë vëmendje bimëve që kemi në akuariumin tonë. Këto bimë duhet të qëndrojnë në gjendje të mirë, për të shmangur çdo lloj problemi shëndetësor me kafshët tona, ose përhapjen e baktereve ose kërpudhave.

Veryshtë shumë e rëndësishme që bimë që kemi në akuariumin tonë Ata mbahen gjallë dhe në gjendje të përsosur në mënyrë që peshqit të ndihen rehat në habitatin e tyre, ata mund të fshihen në to, ose pse jo, të ushqehen me to. Mbani në mend se bimët e akuariumit që janë mbjellë brenda një akuariumi, para së gjithash duhet të jenë shumë të freskëta dhe plot jetë. Forshtë për këtë arsye që sot ju sjellim disa rekomandime në mënyrë që bimët të përmbushin funksionin e tyre brenda pellgut tonë.

Si masë e parë, është e nevojshme që, që bimët të jenë në gjendje shumë të mirë, ato të kenë sasi e mirë e dritës dhe CO2. Nëse ndonjë nga këta faktorë nuk është i mjaftueshëm, unë nuk ju rekomandoj që të aplikoni plehra në bimë, pasi substancat mund të grumbullohen më shumë, por mund të shtoni pak kalium në sasi të vogla.

Ne rastin e bimë lundruese akuariumi, kur gjethet e tyre fillojnë të duken në sipërfaqe dhe janë më afër rrezeve të diellit, ato mund të bllokojnë dritën e bimëve të tjera që janë brenda akuariumit, kështu që ju rekomandojmë që të mos i lini të rriten shumë më gjatë, sesa edhe ato më të vogla. ata mund të shijojnë rrezet diellore.

Në të njëjtën mënyrë, unë rekomandoj përdorimin e një lloji zhavorri që mat ndërmjet 3 dhe 5 milimetra pasi që ai që është më i hollë dhe i vogël mund të mbytë rrënjët e bimës, duke i bërë ato të kalbet dhe të vdesin. Në mënyrë të ngjashme, megjithëse tregohet pH i ujit neutral, mos harroni se bimët preferojnë atë që është pak acid.

Për çfarë kujdesi kanë nevojë bimët e akuariumit?

Bimët që sigurojnë oksigjen

Bimët e akuariumit kanë nevojë për një kujdes kryesor për të qenë të shëndetshëm. Ju duhet t'i përmbaheni disa kërkesave dhe t'i plotësoni ato. Ne do të analizojmë një nga një:

 • Luz: sasia e dritës që hyn në akuarium është një faktor themelor. Duhet të jetë dritë cilësore dhe sasi e mjaftueshme. Bimët lundruese kërkojnë më pak dritë, sepse ato janë më afër sipërfaqes. Pjesa tjetër e bimëve do të ketë nevojë për pak më shumë dritë. Për këtë, mund të jetë dritë natyrore dhe artificiale.
 • CO2: Quiteshtë mjaft e dobishme ta aplikoni në akuarium, jo ​​vetëm sepse është një lëndë ushqyese thelbësore që bimët të fotosintezojnë, por ndihmon edhe në uljen e pH të ujit. Kjo është e nevojshme për të gjeneruar kushte të mira për bimët tona. Përveç kësaj, ajo na ndihmon të zvogëlojmë përhapjen e algave të padëshiruara.
 • Plehrat: Nëse kemi mjaft dritë dhe CO2 duhet të shtojmë disa lloj plehrash në mënyrë që bimët të kenë lëndët ushqyese të nevojshme. Ju duhet t'i aplikoni ato ngadalë në mënyrë që të mos tejkalojnë lëndët ushqyese dhe të përdoren nga algat.
 • Nënshtresa: substrati nuk është rreptësisht i nevojshëm nga bimët. Në fakt, ka bimë që nuk kanë nevojë për substrat. Sidoqoftë, ky substrat mund të merret lehtësisht në çdo dyqan kafshësh shtëpiake dhe bima do t'ju falënderojë për aq kohë sa i nevojitet.

Pse është mirë të vendosni bimë në akuarium?

Varieteteve të bimëve të akuariumit

Vendosja e bimëve në akuariumin tonë mund të jetë një ide e mirë për disa arsye. Për sa kohë që ato janë bimë të vërteta, ne mund të përfitojmë nga të gjitha tiparet që sjell në rezervuarin tonë të peshkut. Le të shohim arsyet pse është mirë të vendosni bimë në akuarium:

 • Ata janë të aftë të konsumojnë lëndët ushqyese toksike nga rezervuari ynë i peshkut dhe ndihmon shëndetin e peshkut dhe të gjithë ekosistemit.
 • Ato sigurojnë oksigjen në ujë kështu që ndihmon peshqit të marrin frymë mirë.
 • Ato sigurojnë një pjesë për të luajtur peshqit dhe në të njëjtën kohë shërbejnë si një vend i fshehur për shumë prej tyre.
 • Në natyrë, peshqit përdorin bimë për hedhjen e vezëve. Prandaj, në një akuarium ata gjithashtu do t'i përdorin këto bimë si një strehë për të vegjlit e tyre.
 • Kur fotosintezoni, ndihmojnë në kontrollimin e përhapjes së algave.
 • Na ndihmon të përmirësojmë estetikën e akuariumit.
 • Ne mund të krijojmë peisazhe të mira.

Siç mund ta shihni, bimët e akuariumit janë një zgjedhje e mirë për dekorimin dhe përmirësimin e cilësisë së rezervuarit tonë të peshkut. Shpresoj që me këto këshilla dhe këto informacione të mësoni më shumë rreth bimëve të akuariumit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   oliver dijo

  post shumë i mirë, më ndihmoi të sqaroj disa dyshime, pavarësisht se keni përvojë në akuariume, ju gjithmonë mësoni diçka të re, përshëndetje

 2.   adriana sanabria dijo

  Përshëndetje, faleminderit për informacionin, dua të di se ku t'i marr bimët.

  1.    John Perez dijo

   Unë jam gjithashtu i interesuar të di se ku të marr bimë për akuariumin tim.

   Mund të më ndihmoni mua?

   Falënderim