Ndërtimi i Akuariumit tuaj të Ujit të Kripur


Siç kemi përmendur më parë, një nga pyetjet e detyrueshme të atyre njerëzve që kanë shpirtin e një akuaristi, është:si të filloni një akuarium gumë? Gjëja e rëndësishme nuk është të pyesësh veten se si ta fillosh, pasi kjo është më pak e ndërlikuar, por me të vërtetë nëse do të kesh durimin e nevojshëm për të qenë në gjendje të presësh që rezervuari të piqet. Shumë njerëz që u nisën për këtë projekt, tërhiqen nga përvojat e tyre me pellgje me ujë të ëmbël dhe prezantojnë disa peshq që nga java e parë, që është një gabim në rastin e një akuariumi gumë. Por mos u shqetësoni, sot ne do t'ju mësojmë hap pas hapi se si të bëni rezervuarin tuaj të gumë, kushtojini vëmendje të madhe

Gjëja e parë që ju nevojitet filloni akuariumin tuaj me ujë të kripur :Shtë: Silikoni pa fungicid, xham, aceton, letër zmerile speciale për xham, dhe si opsion nëse dëshironi të përdorni profile alumini. Si hap i parë, është e rëndësishme që të përcaktoni se çfarë lloj xhami do të përdorni, pasi trashësia e xhamit varet nga lartësia dhe gjatësia e akuariumit që do të ndërtoni. Mos harroni se një trashësi më e lartë se sa rekomandohet do ta bëjë akuariumin më të shtrenjtë, do të rrisë peshën e tij dhe do të krijojë një shtrembërim optik. Nga ana tjetër, trashësia më e ulët mund të rrisë rrezikun e thyerjes së xhamit.

Përpara ngjit kristaletImportantshtë e rëndësishme që të përdorni letër zmerile qelqi për të lustruar skajet e kristaleve, në këtë mënyrë ne do të shmangim prerjet që do të humbnin sipërfaqen ngjitëse. Mos harroni se para se të aplikoni silikonin, është e rëndësishme që të pastrojmë secilën nga sipërfaqet e kontaktit me aceton, duke u siguruar që ta thani me shumë kujdes. Nëse nuk i pastroni mirë dritaret, ato mund të mos ngjiten mirë dhe të ngjiten keq, prandaj ju rekomandoj që të siguroheni që të pastroni pluhurin dhe yndyrat pasi nuk doni të shihni 100 litra ujë në të gjithë shtëpinë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaime andres cruz romero dijo

  Përshëndetje, kam një teleskop dhe një dorado mendoj, në një akuarium 10 litra, por për më shumë se një vit dhe ata janë rritur shumë, unë dua t'i bëj vetë një maskë të madhe pasi ne duam të kemi më shumë. në fillim ishin 5 por ata po vdisnin. Unë dua të di se çfarë rekomandoni, cilat bimë mund të vendos në të, ku jetoj temperatura bie në 10 ose 8 gradë, ndonjëherë uji ndihet shumë i ftohtë. Çdo 15 ditë i çoj në një kovë me ujë të ri me trajtimin e tyre për të larë akuariumin pasi bëhet shumë i ndotur. Çfarë perimesh mund t'ju jap?
  sa turp kaq shume pyetje. Më pëlqeu shumë faqja juaj!