Sa jeton një peshk?

Akuariumi i peshkut

Ju mund të keni menduar sa jeton nje peshk, cila është jeta e tij mesatare në një akuarium dhe e vërteta është se, me siguri, nuk mund t'ju them një numër të saktë të viteve, sepse peshqit mund të jetojnë nga disa orë në disa vjet, varet shumë herë nga rezistenca e peshkut, sa i vjetër është dhe gjithashtu se si rritet.

Kur ata kanë në depozitat e peshkut, jo akuariume, profesionistët që thonë se mund të zgjasin është 2-3 años sepse peshqit nuk mbajnë shumë më gjatë për shkak të stresit që ata jetojnë në të. Të tjerët thonë se, nëse kujdesen mirë, ato mund të zgjasin për shumë vite dhe t'ju shoqërojnë në jetën tuaj.

E vërteta është se peshqit që blejmë zakonisht janë i vogël në moshë (rreth 2 muajsh) me të cilët do të na zgjasin të paktën nja dy vjet nëse kujdesemi mirë për ta. Gjithashtu në varësi të specieve, ju do ta bëni atë më të gjatë ose më të shkurtër. Për shembull, peshqit që përdoren për të pastruar dritaret, pastruesit, mund të zgjasin shumë më shumë se 2 vjet nëse janë mirë dhe nuk janë të stresuar, përveç që rriten shumë.

Ekspertët thonë se peshku, me kushtetutë e mirë dhe e kujdesur mirë (zbuloj sa kohë mund të shkoni pa ngrënë), ata mund të jetojnë 10-15 vjet në akuariume (jo në rezervuarë peshku) dhe ato madje mund ta zgjasin atë moshë më gjatë, duke tejkaluar atë të një qeni. Por, siç ju thashë, duhet të jetë një akuarium i kujdesur shumë mirë, ku nuk i mungon asgjë.

Një "rregulli udhëzues»Na tregon se sa më e madhe të jetë madhësia mesatare e një specie, aq më e madhe është jetëgjatësia e saj, në mënyrë që sa më e madhe të jetë, aq më gjatë do të jetojë, edhe pse duhet ta merrni parasysh këtë për akuariumin tuaj, nuk do të dëshironi edhe një peshk shumë i madh sepse mund të ha peshq të tjerë.

Sa jetojnë peshqit portokalli?

Peshk krapi

Shumica e peshqve që blejmë në dyqanet kushtuar shitjes së kafshëve shtëpiake zakonisht quhen peshk portokalli, krap ose peshk i kuq. Ato janë speciet më të njohura dhe që më së shpeshti i vëzhgojmë në rezervuarë peshku dhe akuariume. Sidoqoftë, ato nuk janë më të vjetrat.

Këta peshq janë shumë më delikatë dhe të brishtë sesa mendojmë. Kjo është arsyeja pse ka raste në të cilat blejmë një nga këto kafshë të vogla dhe ato mbijetojnë vetëm për disa muaj, madje edhe disa ditë. Trueshtë e vërtetë që ky rregull nuk është përmbushur gjithmonë, pasi që me kujdesin e duhur, ne mund të bëjmë që peshku portokalli të qëndrojë me ne nga 2 deri 3 vjet.

Duhet të kihet parasysh se këta peshq rriten në pellgje të mëdha ku zhvillohen dhe rriten me shpejtësi, pavarësisht se janë të rinj. Prandaj, të gjithë ata ekzemplarë që gjenden në dyqanet e shpendëve dhe dyqanet e kafshëve janë shumë të rinj.

Artikulli i lidhur:
Krapi

Sa jeton një peshk klloun?

L peshk klloun ato janë një nga kafshët ujore më tërheqëse. Strikshtë goditëse ngjyrë portokalli dhe të kuqërremtë, të kombinuara me të tyre Vija të Bardha, e bëjnë atë të pagabueshëm. Shtë e vërtetë që brenda këtij grupi peshqish, strehohen deri në më shumë se tridhjetë specie.

Në habitatin e tyre natyror, këta peshq gjenden në ujërat e ngrohtë Oqeani Paqësor, të populluar gjerësisht me shkëmbinj nënujorë koralesh, të shoqëruara nga anemone, të cilat u ofrojnë atyre mbrojtje kundër grabitqarëve të mundshëm në të njëjtën kohë kur ato ofrojnë burime të ndryshme të ushqimit. Në këto rrethana, këto kafshë jetojnë mes dy dhe pesëmbëdhjetë vjet afërsisht, në varësi, po, nga lloji i peshk klloun së cilës i referohemi.

Ndryshe nga speciet e tjera të peshqve që janë edukuar gjithashtu për jetë në robëri, peshqit e kllounit nuk kërkojnë kujdes shumë të lodhshëm, kështu që ata janë një mundësi e mirë për t'u përfshirë në akuariumin tonë, në të cilin, nëse nuk ndodh asgjë e çuditshme dhe kujdesen mirë, ne mund t'i shijojmë ata nga 5 deri 10 vjet.

Sa jeton një peshk qift?

Peshk qift

L peshk qift Ata janë një nga peshqit më të mirë të njohur akuariumi. Shumëllojshmëria e gjerë e ngjyrave i bën ata kafshë shumë tërheqëse, veçanërisht për të vegjlit në shtëpi. Në favor të tyre, duhet theksuar gjithashtu se ata janë shumë të shoqërueshëm, kështu që nuk shfaqin probleme kur jetojnë me specie të tjera.

Të gjitha këto karakteristika e bëjnë peshkun qift një nga peshqit më të këshillueshëm për të gjithë ata që fillojnë me këtë hobi. Për më tepër, është një kafshë që nuk ka nevojë për shumë kujdes, pavarësisht se i përket familjes së peshk qift ose peshk i artë.

Nuk është çudi që këta peshq mund të kenë një jetë në robëri nga 5 deri në 10 vjet, për sa kohë që ato kujdesen siç duhet.

Sa jeton një peshk guppy?

Peshk lumi

L peshk guppy Ato janë një nga varietetet për të cilat shumohen më shumë pasionuesit dhe tifozët. Brenda kësaj specie, ne mund të gjejmë individë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri, për sa i përket ngjyrës dhe morfologjisë, pra popullariteti i tij.

Ato janë kafshë që jetojnë në zona me ujë të ëmbël, kryesisht në ato me rrymë të ulët siç janë lumenjtë, liqenet dhe pellgjet. Në mjedisin natyror, i gjejmë në vendet e Amerikën Qendrore si Trinidad, Barbados, Venezuela dhe në veri të Brasil.

Karakteristikat që duhet të ketë uji që strehon këto kafshë duhet të jenë: temperatura midis 22 dhe 28 gradë, 25 gradë është më optimale; pH duhet të jetë alkaline, dhe asnjëherë nën 6.5 ose mbi 8. Nëse i arrijmë të gjitha këto, këta peshq do të jenë në gjendje të jetojnë Vjet 2.

Artikulli i lidhur:
Karakteristikat e përgjithshme të peshkut Guppy

Sa jeton një peshk pa ujë?

Peshqit pa ujë

Një nga shqetësimet më të mëdha për mbarështuesit është sa kohë peshqit mund të qëndrojnë të gjallë jashtë ujit. Dhe, në kundërshtim me atë që mendojmë, këto kafshë mund të durojnë disa kohë jashtë mjedisit ujor në varësi të kushteve.

Nëse, jashtë ujit, peshku është në një vend me një temperaturë mjaft të ftohtë dhome dhe depozituar në një sipërfaqe që nuk thith lagështi shpejt, mund të zgjasë me jetë deri në gati 1 orë.

Ka raste në të cilat peshqit kanë kërcyer, sa mund të duket e pabesueshme, nga rezervuari ose pellgu i peshkut. Nëse kjo ndodh, dhe ne ende i gjejmë peshqit tanë të gjallë, duhet ta prezantojmë atë sa më shpejt të jetë e mundur në një enë që ka të njëjtin ujë me rezervuarin ose pellgun e peshkut. Më pas, duhet ta shpëlajmë me delikatesë me ndihmën e një filxhani, në mënyrë që të heqim të gjitha grimcat e mundshme të pluhurit, etj., Që janë ngjitur në lëkurën e saj. Veryshtë shumë e rëndësishme që të kemi parasysh që peshqit të mos fërkohen fuqishëm për të shmangur shkaktimin e lëndimeve të jashtme. Pasi e vëzhgova disa Ore 24 Brenda kontejnerit dhe pasi kemi verifikuar që është në rregull, ne do të vazhdojmë ta kthejmë atë në rezervuarin ose pellgun e peshkut.

Sa kohë jeton një peshk në det?

Brenda një ekosistemi detar ka specie të pafundme, shumë prej tyre peshk. Midis llojeve të ndryshme të peshqve ka shumë ndryshime, dhe jetëgjatësia nuk do të ishte më e vogël.

Normalisht, peshqit që jetojnë në dete dhe oqeane jetojnë më gjatë sesa shokët e tyre që bëjnë të njëjtën gjë në liqene dhe lumenj. Ka peshq që mezi jetojnë një vit, ndërsa të tjerët jetojnë deri në gjysmë shekulli. Përjashtimisht, bërthamat dhe grupuesit janë gjetur me më shumë se 100 años de edad. Por nëse do të bënim një mesatare të jetëgjatësisë së peshqve detarë, do të thoshim se është afër Vjet 20.

Nëse duam të dimë sa vjeç është një peshk, ekziston një hile mjaft e besueshme. Ashtu si me unazat që tërheqin trungjet e pemëve, nëse shohim luspat e një peshku, ato gjithashtu tërheqin një sërë vijash të rritjes. Secila prej këtyre linjave pasqyron moshën një vjeçare të kafshës. Për ta bërë këtë, është e nevojshme të përdorni një lupë me zmadhim të lartë, pasi që me sy të lirë është pothuajse e pamundur.

Sa jeton një peshk me ujë të ftohtë?

Peshqit me ujë të ftohtë përfshijnë ata që jetojnë në liqene, lumenj dhe të gjithë peshqit shtëpiak të rritur për akuariume dhe depozita peshku. Ka shumë lloje, por, ndryshe nga peshqit që jetojnë në ujërat detare, ata priren të jetojnë për më pak kohë.

Nëse më parë kemi thënë që peshqit detarë mund të arrijnë një jetëgjatësi shumë të lartë, madje edhe duke arritur Vjet 20 dhe shifra shumë më të larta, peshqit me ujë të ftohtë zakonisht kanë një jetëgjatësi nga dy vjet në 15 vjet.

Shpresojmë që me artikullin tonë të keni tashmë një ide më të qartë sa jeton nje peshk dhe jetëgjatësia e këtyre peshqve të vegjël (dhe jo aq të vegjël) që zakonisht i kemi në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

44 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   peshk i vogel dijo

  mirë mustaku im jeton ende 4 vjet

 2.   Lyneth :) dijo

  Peshku im është 5 vjeç dhe është në një rezervuar peshku dhe u mbetet akoma më shumë

 3.   dreka dijo

  Unë kam një peshk luan dhe tani ka jetuar 5 vjet

  1.    Julia dijo

   Peshku im vdiq sot, 13 vjet me mua. Ndihem e tmerrshme, kisha tumore në kokë që u rritën shumë kohët e fundit. Këtë mëngjes, ai ishte në gjumë kur gjithmonë zgjohej herët dhe vdiq pasdite.

 4.   Thu Piktor Fresh dijo

  Unë kam një peshk luan dhe deri më tani ai ka jetuar për 13 vjet, por pa e lënë atë pa asnjë vëmendje vëmendjeje

 5.   super elisa dijo

  Peshku im i ujit të ftohtë duket se po vdes, më ndihmoni!

 6.   super elisa dijo

  Peshku im tashmë ka ngordhur, ka zgjatur 4 muaj

 7.   Carla dijo

  peshku im është shumë i qetë dhe nuk dëshiron të hajë !! Nuk e di se çfarë ka ... për dy ditë i dhashë një vakt tjetër. Nuk e di nëse do të ishte kështu. ndihmë është si të vdesësh

  1.    diego Martinez dijo

   Unë kisha një peshk që vdiq në mars dhe garova në fund të dhjetorit

 8.   gjenezë dijo

  peshku im 4 vjeç vdiq ishte një teleskop i madh

 9.   nytcvette dijo

  Unë kisha një peshk oscar që më zgjati 13 vjet.

 10.   cristian dijo

  Si ta bëj për pH dhe temperaturë nëse kam disa lloje të ciklideve në akuariumin tim

  1.    ani dijo

   të 32

 11.   ani dijo

  paraketi im është 15 vjeç

 12.   Akil dijo

  Unë kam një Akanthurus Akil dhe ka qenë në akuariumin tim për 4 vjet në muaj ...

 13.   Eduardo dijo

  ka pasur shume peshq, ai qe ka jetuar me shume ishte nje ngjitje: katermbedhjete vjet !!!!!!! Ai ndërroi jetë disa ditë pasi qeni im i së njëjtës moshë kishte ndërruar jetë maybe .. mbase nga trishtimi kur nuk e pashë, nuk e di nëse do të shihja shumë, por kur Herkuli u afrua peshqir peshku im lëvizi siç them, duke tundur haha

 14.   Guadalupe dijo

  Përshëndetje! Qeni im ka ekzistuar për tre vjet dhe nuk dëshiron të lëvizë shumë dhe është në një pozicion vertikal dhe merr frymë shumë shpejt

 15.   lic ximena dijo

  mirë jo gjithçka që ata thonë është e vërtetë
  Unë jam një biolog detar

 16.   Daniel dijo

  Unë kam një characius për 9 vjet dhe është aq i madh sa trupi nuk përshtatet në pëllëmbën e dorës dhe një tjetër me moshë dhe madhësi më pak

 17.   anahi dijo

  Përshëndetje, unë kam një peshk që është vetëm dhe është në një rezervuar peshku 50 litra dhe tashmë kanë rreth 15 vjet dhe nuk e di nëse më shumë dhe e vërteta që të varfërit nuk kanë kujdes të madh

 18.   Kunadhe dijo

  Epo, unë kisha një peshk portokalli, lloji që kushtonte 100 pesetë atëherë, dhe në një rezervuar peshku prej qelqi, ato të zakonshmet, do të jetoj 17 vjet. Sigurisht, ndërrimi i ujit çdo dy-tre ditë dhe pastrimi gjithmonë i gurëve në pjesën e poshtme të pusit.
  Për një peshk të vogël, ishte pak dramë kur ai vdiq.

 19.   sara dijo

  Ata më lanë dy peshq me kërkesë, dhe pas tre ditësh ata vdiqën ata kanë jetuar katër vjet dhe unë kujdesem mirë për ta, por nuk e di se çfarë ndodhi.

 20.   Imazhi i vendmbërritësit Luis Eduardo Manotas dijo

  Peshku diademë Aequidens (mojarrita) është një grabitqar i larvave të vrasjeve (mushkonjave) që transmetojnë Dengue, Chikungunya dhe Zica; përshtatet në ujërat e pellgjeve të shtëpive për përdorim shtëpiak dhe siguron eleminimin e burimeve të mushkonjave.
  Luis Eduardo Manotas S. MD.

 21.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Peshku im tashmë është 100, nuk e di nëse është një peshk apo një breshkë xD!

 22.   Mariana dijo

  Peshku im ka qenë 11 vjet më parë dhe rezervuari është 35 cm me 16 cm, dhe është mirë, thjesht kam humbur një sy!

 23.   kapela të bukura mila dijo

  ne kemi një peshk që është 20 vjeç

 24.   Alexander dijo

  Unë kam peshk në shtëpi në një rezervuar peshku dhe ata më kanë zgjatur për 15 vjet 16 vjet të tjera (peshq me ujë të artë dhe të vjetër gjithashtu të quajtur pastrues të fundeve)

 25.   buzeqesh dijo

  Epo, unë e ndryshoj ujin për peshkun tim çdo 3 muaj ose më shumë dhe është në një rezervuar peshku që as nuk përshtatet më. Na ka bërë të stërmadh! Shpresoj të zgjasë 20 vjet.

  Shënim: është një nga ato xhingla me ujë të ftohtë

 26.   Stephanie dijo

  Unë kam një peshk që ai krijoi që është molly dhe i ka mbijetuar deri në lëvizje, ai ishte 3 vjeç dhe i vrau tani vetëm këtë dhe ai tashmë ka rreth 4 vjet me mua, në një rezervuar të thjeshtë peshku dhe pa shumë kujdes. Shtuar për ta përdorur atë për një eksperiment të biologjisë. Ai është i pavdekshëm hahaha.

 27.   Rodrigo dijo

  Më pëlqen… Unë e kam peshkun tim nga madhësia e një falangë. Sot ata kanë atë dorë të mbyllur. 5 vjet ujë të ftohtë në rezervuarë peshku. Padyshim që ndryshoni ato më të mëdha. Por unë do të doja që ju të jetoni gjatë ...

 28.   Mary dijo

  Ata më dhanë rreth 17 peshq të vegjël me ujë të ftohtë dhe në 15 ditët e fundit ata po vdesin. Unë nuk e di se çfarë ka ndodhur me ta. Ata kishin 4 muaj me ne plus 6 muaj me këdo që më dha.

 29.   Ju lutem ndihmë dijo

  Qeni im Dorozi më hëngri peshkun por mendoj se jeton sepse e dëgjoj duke marrë frymë

 30.   raulom dijo

  Unë kam një teleskopik 2-vjeçar dhe do të kujdesem për të që të zgjasë edhe 5 të tjerë

 31.   john dijo

  Epo, nëse ato mund të zgjasin një kohë të gjatë, ne në shtëpi kishim tre peshq në akuarium që nga viti 2008, njëri vdiq 2 vjet më parë, një tjetër tetë muaj më parë dhe ekziston akoma një i gjallë dhe ne e mbajmë atë.

 32.   Cardenas dijo

  Unë kam një peshk të lirë me ujë të ftohtë, është 9 vjeç, i ka mbijetuar fillimit të hipotermisë, mungesës së oksigjenit Kam edhe kafshimin e një peshku tjetër dhe sikur të mos mjaftonte Kohë pas kohe ha bukë, kështu që unë mendoj se do të më shoqërojë për një kohë më të gjatë, chiqui është i gjithë terren

 33.   Shtyllë dijo

  Peshku im është një nga portokallet dhe është 20 vjeç, gjithmonë vetëm dhe në një rezervuar peshku, tani 20 litra

 34.   paulina dijo

  Unë kam 2 peshq, peshqit e mi janë më shumë se 5 vjeç

 35.   NDIHME JU LUTEM JAM FANI TUAJ NUMRI NJ ONE dijo

  PESTIE IME 3 DITAY, ÇFAR D BJ T TO B TOJ 6 DIT LT E FUNDIT NST VEND T 5 XNUMX?

 36.   pollardo fernandez dijo

  Unë kam një peshk karin që nuk e di sa do të jetojë, por nuk do të ndalet së lëvizuri

 37.   Álvaro dijo

  Unë kam një tendë portokalli. E kam në të njëjtën enë në të cilën më dhanë dhe e vërteta është se po më mban shumë. Peshku është 5 vjeç. Ky peshk shënon një fazë në jetën time, e bleva kur Hiba ishte në vitin e parë të ESO dhe tani që jam në një cikël trajnimi e kuptoj se çfarë është. Nëse një nga këto ditë ai shkon larg, një pjesë e imja shkon me të. Isshtë si një vëlla i vogël, pa marrë parasysh sa të vegjël janë, ju i doni ata si të afërmit tuaj.

 38.   yll dijo

  Pse nuk thatë si apo sa jeton ai?

 39.   JORGE dijo

  Peshku im lebiasin ose pellg jetoi deri në 12 vjet dhe vdiq si një plak, ai ishte praktikisht i kërrusur dhe ishte i verbër në njërin sy, përveç ngjyrës së tij pothuajse të gjelbër argjendi që ishte bërë pothuajse e zezë dhe e dobët në bark ... ishte madje i interesuar për të gjuajtur peshk më të vogël si guppies që unë gjithmonë i dhashë atij për ushqim ...

 40.   Luis Antago Herrera Betancourt dijo

  Më pëlqen peshku ata janë të lezetshëm, ka shumë specie falënderime për informacionin

 41.   Adriana mazzantini dijo

  Peshqit e mi në rezervuar kanë jetuar gjithmonë më shumë se 15 vjet, peshku i artë që kam tani është shumë i vjetër dhe akoma i gjallë, duhet të jetë 16 ose 17 vjeç dhe akoma….